Poslední jarní měsíc přinesl pro běžeckou komunitu vytoužené obnovení závodů, na jaké jsme z doby před epidemií byli zvyklí. Parádní běžecká show na MČR v Ultra Sky na LHUTu se opakovala i letos, čeští atleti se po dvouleté pauze vrátili do vybrané společnosti nejlepších evropských týmů a na nejstarší světové stomílovce Western States Endurance Run se přepisovaly historické tabulky. Nejen to v novinkách z běžeckého světa za měsíc červen.
Další traťové rekordy na Lysohorském Ultra Trailu
Když loni Dominik Skokan společně s Tomášem Hudcem finišoval 67kilometrový dnes již ikonický beskydský ultratrail v čase lehce nad šest a půl hodin, znamenalo to posunutí traťového rekordu o více než půlhodinu. Jen málokdo před loňským závodem předpokládal tak brutální tempo, které nastolil zejména Jiří Petr. Letos se pod královnu Moravskoslezských Beskyd sjela neméně kvalitní běžecká smečka útočící na titul mistra ČR jako loni. Nebylo se čemu divit, LHUT stejně jako loni znamenal první mistrovský závod po koronavirovém období. Obhájce vítězství Dominik Skokan sice běžel variantu SkyRace, nicméně všichni ostatní favorité z loňského roku na startu MČR v Ultra Sky nechyběli – Tomáš Hudec, Marek Causidis, Jiří Petr, Tomáš Farník (…), stejně jako slovenští rychlíci v podobě Matěje Oravce či Mariána Priadky. A ani dámy se, co se týká konkurence, nenechaly zahanbit. Titul mistryně ČR obhajovala místní Petra Ševčíková, startovala rovněž loni druhá Marcela Vašínová, loni třetí Kateřina Matrasová, či Eliška Kaniová nebo Barbora Cichá. Před startem se zkrátka vědělo, že medaile z tohoto mistráku visí velice vysoko a kdo po některé z nich chce dosáhnout, musí od začátku běžet na časy traťových rekordů.
Lehce pozměněný start znamenal úprk favoritů od prvních stovek metrů. Stejně jako loni se první kilometry nesly více ve znamení běhu do vrchu než v podobě ultratrailu. Nejen skvělou běžeckou formu, ale i taktickou a mentální vyspělost předvedl loni šestý Tomáš Farník, který se po výběhu na první Lysou horu osamostatnil na čele na svůj náskok už jen zvyšoval. „Po výběhu na první Lysou se všichni ostatní začali občerstvovat a já to neměl za důležité – nic jsem si proto nebral a běžel podle pocitu dál. Takovou taktiku utéct po první Lysé jsem rozhodně neměl a během závodu jsem se několikrát otáček a čekal, kdy mě ostatní docvaknou,“ komentoval průběh závodu Farník. To se však nestalo a když čtyřiadvacetiletý student práv finišoval v čase 6 hodin a 12 minut, doběhl si nejen pro nový traťový rekord, ale především pro své první velké vítězství z mistrovského závodu. O další stupně vítězů se vedl především v posledním seběhu tuhý boj. Marek Causidis sice měl titul vicemistra ČR jistý, když si na celkově čtvrtého Radka Chrobáka udržoval dostatečný náskok, nebyl by to ale jeho styl, kdyby nechal svou kůži lacino a v posledním seběhu se nepokusil přespurtovat slovenského Mariána Priadku, který nakonec bral třetí místo. O rychlosti celého závodu svědčí mimo jiné i fakt, že jak Marek Causidis, tak i Marián Priadka doběhli závod pod loňským vítězným časem, byť na lehce pozměněné trati. Veliký návrat do závodění předvedl Radek Chrobák, pro kterého LHUT znamenal první závod po roční závodní pauze. Chrobák sedmašedesátikilometrovou trasu se 4100 metry převýšení dokončil v čase 6:48.
Extra třída a Marcela Vašínová
Jak se na začátku ženského závodu karty rozdaly, tak se i ve finiši sklidily – alespoň u prvních třech nejrychlejších závodnic. Stupně vítězů se v ženách oproti loňsku promíchaly, ale v průběhu letošního závodu si každá ze tří nejrychlejších závodnic de facto běžela svůj vlastní závod neatakující ani lepší, ani horší umístění. Svou extra třídu a výbornou formu před MS ve skyrunningu konající se již za dva týdny předvedla v Rakousku žijící Marcela Vašínová Ta běžela od začátku do konce závodu na čele a finišovala na celkovém 11. místě v čase 7:08 s více než dvaadvacetiminutovým náskokem na loňskou vítězku Petru Ševčíkovou. Ševčíková si oproti loňsku sice o pozici pohoršila, může ji ale těšit téměř čtrnáctiminutové zlepšení svého loňského času (7:31). S mankem dalších 23 minut doběhla jako třetí žena další česká reprezentantka na nadcházející MS ve Španělsku Kateřina Matrasová.
S Jiřím Čípou se dá málokdy závodit
Pokud byl pro někoho letošní sedmašedesátikilometrový LHUT úprk, z výsledků z trati SkyRace se mu musela zatočit hlava. Loni marodící Jiří Čípa se letos objevil na startu třicetikilometrového SkyRace s 1800 metry převýšení pod Lysou horou a ukázal, že mu v českých horách málokdo dokáže stíhat. Jeho sólo závod zakončil v čase 2:21 s náskokem více než 14 minut na druhého Tomáše Křivohlávka a třetího mladého Matěje Beneše. Jiří Čípa svým časem vylepšil dosavadní traťový rekord Tomáše Macečka o více než 13 minut a ukázal, že je po loňské promaroděné sezóně opět výtečně připraven. Formu ze silničních závodů si do hor vzala loni třetí Barbora Macurová, která letos doběhla suverénně na prvním místě v čase 2:48 (a na celkovém osmém místě jen těsně za loňským vítězem Tomášem Macečkem). S dvacetiminutovou ztrátou na Macurovou doběhla druhá ostravská vytrvalkyně Petra Pastorová následovaná o tři minuty pomalejší Hanou Holoubkovou.
Přečtěte si: Rozhovor s Barborou Macurovou o letošní sezóně
Návrat českých atletů do Superligy
Český atletický tým má splněno. Alespoň co se mistrovství Evropy týmů v rumunské Kluži týká. Tam český tým odjel s jasným úkolem znovu postoupit do nejvyšší Superligy týmů, ze které smolně sestoupil před dvěma lety v polské Bydhošti. A povedlo se, když Češi po prvním dnu figurovali na postupovém druhém místě za Nizozemím a před Běloruskem, ve druhém dni se karty promíchaly a do čela se dostali čeští atleti následováni těmi běloruskými. Z řad běžců musíme vyzdvihnout výkony steeplaře Damián Vícha, který doběhl na druhém místě na 3000 m př. v čase 8:39, sprintera Jana Jirky, který jako jediný na 200 metrech stlačil čas pod 21 sekund (20.82), mílařů Diany Mezuliáníkové, která obsadila na 1500 metrů v čase 4:16 třetí místo a Adama Dvořáčka, který finišoval na druhém místě v čase 3:39, letošního dvojnásobného vicemistra ČR na 10 000 metrů a v půlmaratonu Viktora Šinágla, který na 3000 metrů doběhl šestý (8:07) nebo Kristiinu Mäki a Jakuba Zemaníka, kteří na nejdelší trati z programu ME družstev – 5000 metrů, finišovali v čase 15:52, resp. 14:10. Pro česko-finskou vytrvalkyni to znamenalo druhé místo, zatímco pro beskydského rodáka místo osmé. Český tým se tak za dva roky znovu v superlize mistrovství Evropy družstev utká s těmi nejlepšími evropskými týmy. Pro českou atletiku jsou však momentálně zásadní mílovými kroky blížící se Olympijské hry, které startují již 23. července. A Svět Běhu je bude bedlivě sledovat a o výkonech českých vytrvalců informovat.
Česká stopa na Lavaredo Ultra Trail
„Chtěl jsem vysoko, ale na vítězství jsem nemyslel.“ Takovými slovy komentoval v cíli své vítězství Marek Causidis na trati UltraDolomites z podniku Lavaredo Ultra Trail. Dá se říct, že se beskydský rodák k vítězství na osmasedmdesátikilometrové trati prozíval: „Když jsme jeli ráno na start, tak se mi nechtělo ani vystoupit z auta. Při rozklusu se mi zívalo a závodit se mi vůbec nechtělo. Od startu jsem začal rozumně, na prvním kopci jsem byl na 9. místě a v seběhu začal předbíhat a postupně se dostal na 3. místo,“ popisuje průběh závodu Causidis. „Pocitově se mi běželo dobře. Hodně jsem toho odběhal i do kopce a zhruba na 30. kilometru jsem se dostal do čela a náskok jsem si postupně navyšoval,“ dále hodnotí svůj výkon. Několikanásobný mistr ČR si doběhl pro vítězství s náskokem více než 16 minut a skvělý den pro české barvy potvrdil i šestým místem Jakub Uherek a třináctým místem Tomáš Hudec na stejné trati.
Skvělý víkend pro české barvy již den před závody ultra distancí započal Tomáš Maceček, který na otvíráku celého běžeckého festivalu Lavaredo Ultra Trail si doběhl na trati SkyRace s parametry 20 km a 1000 m+ pro 9. místo.
Western States a druhá nejrychlejší žena historie
Nejstarší stomílový závod na světě Western States Undurance Run není potřeba pro běžecké nadšence dlouze představovat. Každoročně se do Kalifornie sjíždí světová špička a předvádí zde mimořádné výkony a letošní 46. ročník nebyl výjimkou. Bez skrupulí lze o tomto ročníku konstatovat, že ženské startovní pole srovnalo síly s tím mužským. Může za to nejen ženská vítězka Beth Pascallová, která v čase 17:10 doběhla v historicky druhém nejrychlejším ženském čase (rychlejší byla pouze Ellie Greenwoodová v roce 2012 s časem 16:47), ale i fakt, že letošní tři nejrychlejší ženy doběhly v celkovém TOP 10, do TOP 20 se jich vešlo devět a do TOP 30 patnáct. Letošní ročník zkrátka ukázal, jak rychle se ženský vytrvalecký sport na ultra distancích srovnává s tím mužským – především pak v případě, kdy nejsou ideální podmínky jako tomu bylo letos a horko postupně kosí jednoho favorita za druhým.
Nemůžeme však opomenout letošní suverénní výkon Američana Jima Walmsleyho, který jako jediný doběhl tento legendární 161 kilometrů dlouhý závod pod 15 hodin (14:46). Dodejme, že přestože trať závodu má klesající tendenci (začátek ve výšce 1900 metrů v Olympijském údolí a konec ve městě Auburn ve výšce 400 metrů), závodníci přesto na trati vystoupají 5000 výškových metrů, což z Western States dělá jeden z nejrychlejších ultratrailových závodů světa.
Závodní léto
Jak se závodní sezóna v červnu nastartovala, v červenci bude gradovat – těšit se například můžeme na MS ve skyrunningu ve Španělsku, samozřejmostí jsou LOH, kde se představí na maratonské distanci rovnou trojice českých vytrvalkyň – Eva Vrabcová Nývltová, Marcela Joglová a Tereza Hrochová. A koneckonců každý víkend se konají desítky závodů po celém Česku – vždyť naše termínovka je toho důkazem.
Foto: Jakub Stryk (LHUT); Aleš Graf (ČAS); La Sportiva Lavaredo Ultra Trail; Vojtěch Gawlas
Vích je Damián a to Bulharsko je Bělorusko.
Díky Ondro za korekci!