Dá se spočítat, kolik energie je potřeba při běhu přijmout? Ano, ale je to individuální, takže nepočítejte s tím, že tu zazní konkrétní číslo platné pro všechny z vás. Nicméně přesně si popíšeme, jaké proměnné do výpočtu vstupují, abyste se v algoritmu našli a dokázali vnímat rozdíly v přístupu k výživě podle toho, jak na tom jste a jakou intenzitu výkonu máte zrovna v plánu.
Do Beskydské sedmičky zbývají poslední dva týdny, a tak je na místě zamyslet se nad výživou v závodě. Jaké jsou vhodné kombinace a co všechno je v průběhu závodu potřeba přijmout?
Spousta gelů dokáže při běhu nadělat pěkný nepořádek. Vyznáte se vlastně, jaké látky potřebujete před výkonem, během závodu a po doběhu? Znáte zlatá pravidla sportovní výživy, aby vás místo bravurního výkonu nečekal jen podrážděný žaludek? Nutriční terapeutka Šárka Knížková vám poradí!
Prokousat se tou džunglí výživových tvrzení může být někdy docela oříšek. Člověk z toho bývá často zmatený jako lesní včela, neboť nejen, že nějaký závratný poznatek začínající slovy “američtí vědci zjistili” číhá skoro na každém kroku, ale často najdete i články, které si navzájem úplně odporují. Pojďme se tedy společně podívat na zoubek těm nejčastějším tvrzením (nejen) v oblasti sportovní výživy.
Toto téma je mezi sportovci asi nejčastěji diskutované. Případně v trochu pozměněné podobě: Co bych měl před závodem změnit, aby byla výkonnost lepší? Odpověď je jednoduchá i složitá. Ta jednoduchá je: před závodem (myšleno na poslední chvíli) rozhodně nic neměnit, respektive nedělat nevyzkoušené věci. A složitěji laděná odpověď? Tu si podrobně rozvedeme v článku.
Letní měsíce můžou být ideální pro běhání a další outdoorové aktivity. Zároveň ale přinášejí specifické výzvy, na které byste se měli připravit. Vysoké teploty, nutnost zvýšené hydratace a náhlé letní bouřky dokážou ovlivnit váš výkon i zdraví. Ve spolupráci s firmou Lifefood přinášíme rady, jak se správně stravovat a hydratovat během letních sportovních aktivit.
Závodní sezóna je v plném proudu, a tak je nejvyšší čas si povědět o tom, jak se na takový závod připravit. Naběhané objemy, bohužel, neošálíme, ale můžeme se pokusit z toho, co máme natočeno, vytřískat maximum.
Tuk je přirozenou součástí lidského těla. Pro zachování základních funkcí v těle je nutno alespoň 2-5% tuku u mužů a 10-13% u žen. Zdravá míra pro běžce se ale uvádí mnohem vyšší, 6-13% u mužů a 14-20% u žen. K čemu všemu je tuk pro sportovce užitečný a jak docílit jeho optimálního a efektivního využití?
Přestože jsou doplňky stravy jen pouhou třešničkou na dortu, jehož korpus a náplň se skládají z vyrovnané energetické bilance, správného poměru makroživin, dostatku vitamínů a minerálních látek a načasování příjmu potravy, jejich obliba stále roste. A nitráty nejsou výjimkou, ve světě běžců si v poslední době získávají stále větší pozornost.
A je to tady. Člověk se sotva vzpamatoval z posledního davového šílenství plného vánočních svetrů, nanoroušek a smrkových jehliček zapíchaných v nejrůznějších částech těla a už tu je alzák s vánočními slevami a vidina minimálně šesti párů nových ponožek. Jenže advent je mimo jiné čas plný koštování čokoládových figurek, které ratolesti vyfasovali od Mikuláše, pečení takového množství cukroví, že by to vystačilo na vykrmení poloviny armády, a snahy o to udělat ten nejvíc vytuněný bramborový salát. Co na to všechno ale běžcovo bříško? A to jak z pohledu konstruktivní kritiky žaludku či dvanáctníku, tak ze strany gumičky v pase běžeckých kalhot?
Gely se nedají jíst věčně a žaludek úplně nezaplní, chleba se šunkou se do běžecké vesty vměstná poněkud obtížně. A o jeho nutriční vyváženosti by se dalo také s úspěchem pochybovat. Co si tedy sbalit s sebou na delší běh, aby nám nedošla energie?
Je smutnou skutečností, že v současné době průmyslově zpracované potraviny neobsahují dostatečné množství látek potřebných ke správnému fungování organismu nejen u sportovců. Pokud se ohlížíte po přírodních potravinových doplňcích, nevynechejte nápoj ze spiruliny SpirAlps.
Není tomu tak dávno, co byl úhlavním nepřítelem jídelníčku tuk a cholesterol. Stačí se posunout o třicet let vpřed a lidé hromadně omezují sacharidy a vyhýbají se lepku. Na obou principech je založena řada módních diet. Má ale taková restrikce ve stravě své opodstatnění, nebo může být běžcům naopak na škodu?
Energie ze sacharidů je pro běžce a běžkyně klíčová. Uvolňuje se totiž dvakrát rychleji než z tuků a organismus ji využívá při mírné, střední i vysoké intenzitě. V tom posledním případě dokonce jedeme výhradně na sacharidy. Během výkonů v mírné a střední intenzitě jsou zase sacharidy potřebné nejen jako zdroj energie, ale působí i jako katalyzátor pro získávání energie z tuků. Zásoby sacharidů v těle jsou přitom omezené, takže je musíme průběžně doplňovat. Jak to dělat co nejefektivněji?
Se startem běžecké sezony vychází i první letošní číslo Světa běhu. K dostání by mělo být na konci týdne na Pražském půlmaratonu i na dalších závodech. A předplatitelé se na něj mohou těšit co nevidět ve svých schránkách. O čem se v něm dočtete?