Závod na klasické trati přinesl Česku čtyři cenné kovy, Lucie Dittrichová obhájila titul

Závod na klasické trati přinesl Česku čtyři cenné kovy, Lucie Dittrichová obhájila titul

Hůrky se třetího července 2024 probudily do mlhavého, studeného a deštivého rána. Přesto však to, co se v následujících hodinách odehrálo na klasické trati v přilehlém lese, zůstane zřejmě na dlouhou dobu jedním z nejsilnějších zážitků českého orientačního běhu. Český tým byl posilněn čerstvou zlatou medailí Michaely Novotné ze sprintu a ve vzduchu visela otázka obhajoby loňského zlata Lucie Dittrichové.

Závod se vyvíjel pomalu, jak tomu u klasiky bývá. Po třetině závodu nicméně přišel doběh Daniel Bolehovského, který se neujal vedení o několik sekund, ale o několik minut. V aréně tak začala být cítit sice nenápadná, ale zato všudypřítomná opatrně optimistická atmosféra. Tak pak posílila hned v zápětí, kdy Bolehovského sice předběhl Švýcar Matthieu Buehrer, suverén sprintu z předchozího dne, ale stalo se tak pouze o minutu, což už spolehlivě signalizovalo, že jde u českého reprezentanta o výkon velmi nadějný.

Diváci povzbuzení tímto pozitivním vývojem pak v cíli očekávali obhájkyni titulu, Lucii Dittrichovou. U Lucie obhajoba nepůsobila jako zátěž, ale jako motivace. Do cíle dorazila se zřetelnými fyzickými rezervami a s obřím náskokem sedmi a půl minuty.

Den ale ještě zdaleka nekončil. Zatímco v mužské kategorii dvojice Buehrer – Bolehovský okupovala první dvě místa s přehledem a odrážela jeden útok konkurentů za druhým, v kategorii žen se děly věci. Dvacet minut po Lucii Ditrtrichové se na trať vydala Viktorie Škáchová, která soustavným a kvalitním výkonem podpořeným přesnou mapovou prací zejména v závěru závodu pohodlně zaplula na druhé místo za vedoucí Dittrichovou.

Zatímco Dittrichová se Škáchovou již odpočívaly v cíli a těšily se z náskoku, který se ukazoval komfortnějším a komfortnějším, na start se teprve chystala čerstvá mistryně světa ve sprintu Michaela Novotná. Ta nepřipustila ani únavu z předchozího dne, ani ztrátu soustředění z dosaženého úspěchu. Naopak od prvních kontrol ukazovala, že není sprintovou specialistkou, ale že v disciplíně z opačného spektra typů orientačních závodů disponuje stejnými schopnostmi. Její náběh do arény sledovali všichni včetně účastníků doprovodných závodů Czech o-tour a atmosféra byla nabitá napětím, očekáváním i prostou radostí, protože bylo jasné, že diváci budou svědky mimořádného výsledku. Michaela Novotná proťala cílovou pásku na druhém místě se ztrátou dvou minut a čtrnácti sekund na Lucii Dittrichovou a završila tak kompletní ovládnutí medailových pozic českými závodnicemi.

Pozornost se pak upírala k mužskému závodu, kde po nemalou dobu držel medailovou pozici též Jan Strýček a schylovalo se k českému double v této kategorii. To ovšem nakonec svými umístěními zmařili Zefa Fa’avae (NZL), jenž odsunul Daniela Bolehovského na třetí příčku, a Loic Berger (SUI), který se ještě vtěsnal před Jana Strýčka na pozici čtvrtou.

Závod se tak proměnil v českou exhibici, kdy domácí získali všechny medaile v ženské kategorii a bronz v kategorii mužské, s Janem Strýčkem na rozšířeném podiu na místě pátém. Krásnější závod na klasické trati si domácí šampionát přát nemohl.

Výsledky:

Oficiální:

Ženy:

  1. Lucie Dittrichová – Česko – 74:48 min
  2. Michaela Novotná – Česko – 77:02 min
  3. Viktorie Škáchová – Česko – 80:47 min

24.  Hana Vítková – 88:08 min

27. Ema Černá – 89:21 min

28. Kateřina Štěpová – 89:52 min

Muži

  1. Matthieu Buehrer – Švýcarsko – 75:06 min
  2. Zefa Fa’avae – Nový Zéland – 76:00 min
  3. Daniel Bolehovský – Česko – 76:07 min

5. Jan Strýček – 76:58 min

8. Jiří Donda – 79:38 min

28. Prokop Tomášek – 85:01 min

35. Adam Zřídkaveselý – 86:33 min

57. Tomáš Urbánek – 93:16 min

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: