Zakázané boty Alpha Fly, znovu rekordní Valencie a další novinky z běžeckého světa #3

Přestože zima je obdobím s méně závody, tak leden na události týkající se běhu rozhodně chudý nebyl. Od dopingových skandálů, přes drsnou čtyřiadvacetihodinovku na Lysé hoře až po světový rekord v silniční desítce či omezení karbonových plátů v botách – nejen to leden nabídl.

Rekordní Valencie zas a znova

Prosinec a leden ve Valencii byl nabit rekordními časy. Na konci roku zde ugandský vytrvalec Joshua Cheptegei zvládl 10kilometrovou trať za 26:38. O necelý měsíc později se o 14 sekund lepším časem ve stejném městě blýskl dvacetiletý Rhonex Kipruto (tentokrát nebyl rekord zaběhnut v Nike Vaporfly Next%, jako většina předešlých, ale v Adidas Takumi Sen) . Ve stejném závodě krom světového rekordu padl i rekord evropský. Na svědomí to má v Evropě momentálně nepřekonaný Švýcar Julien Wanders, který své dosavadní maximum vylepšil na 27:13. Velmi rychlý byl na valencijské trati také závod žen. Vůbec poprvé totiž tři ženy překonaly hranici 30 minut na 10 km – zvítězila Sheila Chepkiruiová, která se časem 29:46 zařadila na druhé místo historických tabulek.

Prohlédněte si sestřih závodu s doběhem:

Doping u vítěze Pražského maratonu

Pár dní po suspendaci bývalého keňského světového rekordmana Wilsona Kipsanga Kiprotiche (Berlín 2013 – 2:03:23), se objevil na světlo světa další dopingový skandál. Osmadvacetiletému loňskému vítězi Pražského maratonu, Maročanovi Mahdžúb Dazza, který v české metropoli zvítězil v čase 2:05:58, se dle AIU (Komise pro bezúhonnost atletiky) potvrdilo používání zakázaných látek a byla mu pozastavená činnost.

Mahdžúb Dazza při doběhu Pražského maratonu

Boty jako tajná zbraň

O „tajné zbrani“ s názvem Vaporfly od společnosti Nike slyšel asi každý běžec, který se alespoň trochu zajímá o boty. Kontroverze je s nimi spojená od prvního použití v projektu Breakin 2 na okruhu v Monze. Po úspěšném Kipchogeho pokusu ve Vídni se do férovosti používání bot s karbonovými deskami vložila také IAAF. A stanovila jasné parametry, jaké boty elitní závodníci soutěžící pod závody IAAF mohou používat. Nové regulace pro použití bot tak zní: Maximální výška podešve 40 mm (tretry 30 mm); pro použití v závodě musejí být v prodeji minimálně předešlé čtyři měsíce (zároveň nesmí být prototypy); mohou mít maximálně jednu pevnou výztuhu v mezipodešvi (v tomto případě karbonovou desku) – z těchto regulí tak vyplývá, že Kipchogeho bota, ve které běžel ve Vídni (tzv. Alpha Fly) nesmí být použita v následujících letech, neboť nesplňuje hned několik podmínek – výška podešve, více karbonový desek.

Každoroční porce kilometrů na LH24

Zpět do českých hor. Nejtěžší čtyřiadvacetihodinovka v horách zná pro letošek své vítěze. Čtyřiadvacetihodinovku na Lysé hoře v jednotlivcích vyhrál velký malý běžec ze Zubří, Tomáš Štverák, který obkroužil 13,5 okruhů, v ženách pak s dvanácti okruhy Petra Ševčíková. V mužských dvojicích zvítězily „Beskydské šavle“ Najvert s Žákovským (17 okruhů), v mixech po velkém souboji s manžely Otevřelovými brali vítězství Chrobák s Holubovou a v ženských párech zvítězily Dvořáková s Hovořákovou.

Přesunutí MS v halové atletice na rok 2021

Smutná zpráva nám zakončila první měsíc roku 2020. Kvůli koronaviru, který je stále v Číně na vzestupu se IAAF po konzultaci s WHO (Mezinárodní zdravotnická organizace) rozhodla odložit letošní mistrovství světa v halové atletice na příští rok. Není to ale jediná sportovní akce, která se kvůli viru ruší – zrušeny byly již dva závody Světového poháru v Alpském lyžování, zrušeno bylo také halové mistrovství Asie v atletice či Hongkongský maraton.

Novinka na Ještědu

Závod, který se ale neruší je novinka na Ještědském hřebenu – Salomon Ještěd 24 Winter. Ten, jak název napovídá, 14. a 15. února nabídne čtyřiadvacetihodinové kroužení po Ještědském hřebeni na okruhu 11 km / 690 m+. Více o novince se dozvíte v rozhovoru s tím nejpovolanějším, ředitelem Honzou Dušánkem

/foto: Runnersworld.com, Watchathletics.com, Lukáš Podolák/