Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetBehu.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více odbornějších článků o tréninku, regeneraci nebo výživě nebo aktualizovat termínovku 1000 závodů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy na závody a běžecké a sportovní vybavení, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní běhy a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetBehu.cz
Jak je to s antioxidanty a s volnými radikály pro aktivní běžce? Jak bychom je měli přijímat a jaké jsou příčiny a projevy jejich nedostatku? /PR článek/
Určitě se vám někdy stalo, že jste si chtěli jít zasportovat a cítili jste se vyčerpaní, vysílení nebo v horším případě jste pociťovali první příznaky nemoci. Jedním z problémů může být fakt, že vám chybí antioxidanty, které by ve vašem těle neutralizovaly negativní vlivy způsobené volnými radikály. Znečištěné prostředí, sluneční záření, stres, nesprávný životní styl a mnoho dalšího jsou faktory, které mohou způsobovat vznik volných radikálů a škodlivého oxidačního stresu. Ten je pak příčinou celé řady civilizačních a chronických onemocnění.
Sport a volné radikály
Při intenzivní fyzické zátěži sportovci, zejména běžci či jiní vytrvalci, absorbují velké množství volných radikálů, které jsou pro lidský organismus v určité míře přínosné. Pokud však jejich hladina přesáhne určitou míru, vzniká u sportovců přetrénování, snížená obranyschopnost, pokles výkonnosti či dokonce zranění. Antioxidanty brání dalšímu rozvoji zánětů a poškození, zlepšují prokrvení a chrání buněčné struktury. Proto jsou vhodné jako prevence svalového poškození u sportovců a pomáhají urychlit regeneraci po operacích tkání nebo traumatech. Silné antioxidanty pak současně mohou být účinným pomocníkem při zvyšování síly a vytrvalosti.
Mezi antioxidanty se řadí například vitaminy A, B6, C, E, zinek, selen nebo koenzym Q10. Část antioxidantů naleznete v potravinách, převážně v rostlinné stravě – v ovoci, zelenině, v obilninách a luštěninách. Bohatý na antioxidanty je například zázvor, granátové jablko, černé fazole, česnek, jablka, pšenice nebo ječmen. Vhodné jsou také bylinky a koření, ořechy (zejména para ořechy) a zelený čaj, který obsahuje katechiny
Pouze strava nestačí
Část antioxidantů (GSHPx enzymů) si tělo vyrábí samo v játrech, ale to mnohdy nestačí. Kromě toho přirozená tvorba antioxidantů může v našem těle s věkem kolísat, proto je vhodné doplnit antioxidanty stravou či ve formě kapslí a doplňků stravy. Například jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů na světě atzv. král antioxidantů je astaxanthin, který se získává ze sladkovodní mikrořasy Haematoccocus pluvialis, což je nejbohatší zdroj přírodního astaxanthinu. Ten má navíc obrovskou výhodu, protože je vhodný také pro vegany a vegetariány. Tento karotenoid můžete také najít v lososech a krevetách, tyto potraviny však mají nízkou koncentracitéto účinné látky. Vědci tvrdí, že právě díky astaxanthinu mají lososi sílu a výdrž k dlouhým tahům řekami a překonávání vodopádů.
Antioxidanty mají blahodárný vliv na:
obnovu buněk v celém těle
ochrana před oxidativním stresem
svalovou sílu a regeneraci, zvýšení vytrvalosti
kardiovaskulární systém
pohybový aparát
mozek, paměť
pokožka
zrak
posílení imunity
zpomalení stárnutí
mají protizánětlivé účinky
Astaxanthin můžeme nalézt jak ve formě suché řasy, která se přidává do pokrmů, tak i ve formě kapslí či doplňků stravy, které většinou kombinují astaxanthin s dalšími účinnými látkami, antioxidanty a vitaminy, například omega 3 nenasycenými mastnými kyselinami, vitaminem B, vitaminem C, zeaxanthinem, biotinem apod. Doporučený denní příjem astaxanthinu je 4 – 8 mg.
Více informací naleznete na webových stránkách www.bonaloka.cz
Bonaloka s.r.o. je českým výrobcem přírodních produktů obsahujících jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů na světě – astaxanthin. Ten se získává ze sladkovodní mikrořasy Haematococcus pluvialis, která se rovněž pěstuje na území České republiky, v obci Mostek poblíž Dvora Králové nad Labem. Tato řasa je známá pro svůj vysoký obsah této účinné látky v přírodní formě. Astaxanthin je pro své blahodárné účinky na celý lidský organismus hojně využívaný ve farmaceutickém, potravinářském i kosmetickém průmyslu.