Salomon How To Trailrun, 7.díl – Zdeněk Hruška

Salomon How To Trailrun, 7.díl – Zdeněk Hruška

V sedmém díle Salomon průvodce How To Trailrun se na pár otázek zeptáme Zdeňka Hrušky. Salomon ambasadora a neúnavného urpuťáka, který má za sebou třeba 2. místo ze švýcarského ScenicTrail nebo vítězství z legendární Pražské stovky.

Zdeňku, jaké prostředky regenerace využíváš?

Prostředky, které pro regeneraci používám se vyvíjejí s přibývajícím věkem a zkušenostmi. Myslím, že jedním z nejdůležitějších a nejzákladnějších způsobů regenerace je správná strava a hlavně dostatečný spánek. Přestože ne vždy se mi podaří to stoprocentně dodržovat:)

V posledním roce jsem také objevil kouzlo jógy a meditací, které mně přispívají nejen k fyzické, ale i duševní pohodě a oboje již beru jako důležitou součást mého, nejen běžeckého, života.

Dvakrát do měsíce chodím na masáž, jinak používám klasický masážní válec (v poslední době i vibrační), díky kterému si dopřávám masáže docela pravidelně. Co se týká dalších technik podporující regeneraci, musím zmínit ledové sprchy, saunu, cryo komoru.

No a někdy je nejlepší nedělat vůbec nic a opravdu nerušeně odpočívat – s knihou, filmem, hudbou, partnerkou, nebo si zaít s kamarády na pivo. Důležité je, aby regenerace člověka bavila a aby si našel způsob, který mu vyhovuje, a kterému se může věnovat pravidelně.

Doplňuješ běh o nějaké další sporty?

Již zmiňovanou jógu neberu jako sport, ale zřejmě by se do této kategorie dala také zařadit. Jógu prolínám s posilováním, většinou s vlastním tělem nebo nějakými gumami, činky používám minimálně a hlavně ve formě kettlebelu. Jinak si někdy zaplavu, někdy se projedu na kole, případně využiju nějakou jinou příležitost k pohybu.



TIP: Přečtěte si také: ZDENĚK HRUŠKA – talentovaný horský stovkař z Ostravska

Měl jsi nějaké dlouhodobější zranění? Pokud ano, co ti nakonec nejvíce pomohlo?

Nejhorší bylo zranění kolene (přetržení vazů) ještě z dob, kdy jsem hrál fotbal. Tam mi pomohly rehabilitace ve formě posilování a různých stabilizačních cviků.

Pak mě také jednu dobu trápil zánět achilovky, kdy se mi na ní dokonce udělala boule, stále mi v ni praskalo a byl jsem docela zoufalý. Tam mi pomohla hlavně trpělivost. Zkoušel jsem všechno možné, nakonec nejvíce asi pomohla pauza od běhání a čas. Zároveň jsem se ale snažil postižené místo pravidelně promasírovávat, dělal jsem cviky, kdy jsem zapojoval okolí achilovky, bez toho, aniž bych zatěžoval postižené místo. Nakonec to naštěstí samo odeznělo.

Tady bych dodal, že nejdůležitější je při zranění trpělivost. Člověk si musí najít náhradu za to, co zrovna nemůže dělat. Je dobré zůstat aktivní, hlavně kvůli psychické pohodě. Vyhledat odbornou pomoc určitě doporučuji, ale radím, aby si každý zjistil co nejvíce informací a zeptal se na názor více lidí. Hlavně se nevzdávat naděje a nenechat se zdeptat negativními myšlenkami a předpověďmi. Většinou nějaké řešení existuje, případně pomůže čas.

Více informací se dozvíš naHowToTrailrun.cz
Koukněte na sedmý díl seriálu Salomon How To Trailruna a inspirujte se!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: