Běh s holemi je, řekněme, trochu zavádějící pojem. Většina lidí totiž na svůj klasický běh po práci nepotřebuje hole, o které se budou opírat při zdolávání stoupání v příměstských parcích. Hole můžou být dobrý pomocník v těžkých stoupáních (a vlastně i těžkých klesání), při dlouhém výběhu s převýšením nebo perfektní parťák na ultra-trailových závodech. Tento článek je směřován spíše k začátečníkům. V jednoduchosti si nastíníme, v čem je dobré s sebou na horách a pahorcích vláčet dva fofrklacky.
V čem hole pomůžou
Nejdřív je dobré si vlastně určit v čem je kouzlo hůlek. Jejich efekt si popíšeme ve dvou fázích. Tou první je výstup. Tím nejzásadnějším přínosem je to, že rozložíte váhu a úsilí mezi více svalových partií. Zkrátka, pokud běžíte nebo jdete, jediným přenosem energie z vašeho těla do podložky jsou dvě spodní končetiny (pokud se neplazíte po čtyřech, i to se může stát). Pokud však použijete hole, využíváte do jisté míry i svaly na rukou, zádech atd. Hůlky vás nutně nezrychlí, spíše jde o to, ulevit nohám a kritická únava se tak dostaví později. Z hlediska výkonu (závodu, chceme-li) vám tedy hůlky šetří energii pro pozdější fázi. Z hlediska tréninku vám hole pomůžou zpevnit a posílit ruce, ramena, prsní a zádové svaly. Druhým momentem, kdy jsou hole k užitku, jsou těžké technické seběhy. Hole vám při klesání dávají dva opěrné body navíc, čímž výrazně zvyšují stabilitu. V pozdějších fázích závodu nebo tréninku taky ulevují unaveným stehnům a rozkládají vaši váhu mezi více opěrných bodů.
Kdy je dobré hůlky použít
Běžecké hole můžou být skvělým pomocníkem. To ale neznamená, že je vhodné je použít u všech druhů běhu. Když se budete rozhodovat, zda je vzít s sebou nebo je nechat doma, vždy zvažte dva základní aspekty. Náročnost terénu a délka tréninku nebo závodu. Tedy, čím je profil náročnější, tím se vám hole budou více hodit nehledě na délku. Například Ještěd SkyRace má parametry tratě, kdy na 25 km překonáte přes 1700 výškových metrů. Přestože nejde o nikterak dlouhý závod, hole se zde opravdu hodí.. Dále hole můžou pomoct, pokud se vzdálenost nebo doba v pohybu prodlužuje. Velmi často je tak potkáváme na ultra-trailech. Protože kopec, který zvládnete běžně levou zadní, se po 70 km zdá mnohem prudší než normálně. Pokud si nejste s použitím hůlek jistí, vždy je lepší, aby vám překáželi, než abyste se díky jejich absenci trápili.
Výběr délky: Délka holí záleží na osobních preferencích. Můžete se odrazit od poučky, že při vzpřímeném postoji a uchopení hůlek tak, jsou kolmo na podložku, by vaše pažní kost a předloktí měly svírat úhel 90°. Osobně měřím 179 cm a hůlky používám o délce 120 cm.
Typ hůlek
Hůlky můžeme rozdělit do dvou základních kategorií. Pevné a skládací. Pevné hůlky tvoří jeden hlavní díl, který se nedá nastavit na různé délky postav. Je tedy důležité, abyste při výběru zvolili správnou délku k výšce svojí postavy, protože dodatečné korekce už nejsou možné. Pevné hole mají jednak tu výhodu, že jsou standardně lehčí oproti těm skládacím. Ale především, jsou výrazně tužší, zvláště pokud jde o hole z karbonových vláken. Nevýhodou je to, že je pravděpodobně budete muset po celou dobu nést v ruce (i v momentech, kdy je nebudete potřebovat). Jejich upnutí na batoh je totiž obtížné a nepraktické. Oproti tomu skládací hole jednoduše připnete k batohu nebo běžecké vestě různými systémy. Dále takovéto hole může používat vícero osob o různé výšce postavy. Oproti pevným holím jsou ale o něco těžší, méně tuhé a nastavení holí na konkrétní délku zabere pár desítek sekund.
Koukněte na videopředstavení holí Fizan
Poutka hůlek
Standardně se u hůlek setkáváme s dvěma typy uchycení hůlek k dlani. Tou první je klasické poutko, kdy širší pás tvoří oko, do kterého vložíme dlaň. Pozor, vždy je třeba dlaň vkládat ze spodu poutka, aby se mohla o poutko lépe zapřít (prakticky bez nutnosti pevně držet úchop). U většiny moderních značek se ale setkáváme se specificky tvarovaným poutkem na suchý zip, který má speciální otvor pro palec a zbytek dlaně. Tyto poutka jsou obtížnější na navléknutí, nicméně například značka Fizan disponuje rychlým systémem vycvakávání bez nutnosti svlékat poutko z dlaně.
Jak je použít
Existuje několik specifických možností a stylů, kterými lze hůlky použít. Do značné míry se dají styly připodobnit k běžeckému lyžování.
Střídavé použití
Střídavý styl vychází ze střídání levé a pravé končetiny. Nejdůležitější je, abychom šli vždy opačnou horní a dolní končetinou. To znamená – v případě, kdy jdu dopředu levou nohou, musím mít zároveň vepředu pravou ruku. Nikdy by nemělo docházet k tomu, že budete mít ve „výpadu“ končetiny stejné strany. Tento styl je dobré používat v mírnějších stoupáních, kde můžete mít vyšší frekvenci kroku a dobře se vám bude udržovat rytmus. Dejte si taky pozor, abyste za sebou hůlky jen netáhli, je důležité být v lehkém předklonu a hrot opřít zhruba v úrovni těžiště (ne výrazně před chodidlo, ani za něj).
Soupaž
Tento styl při běhu nebo chůzi funguje tak, že se předkloníte výrazněji než u střídavého stylu a zapíchnete hůlky dále před sebe – na stejnou úroveň. Následně se k nim, dá se říct, přitahujete (uděláte více drobnějších kroků). Tento styl je vhodný při nejprudších stoupání a je náročnější na zádové svaly.
Klesání
V případech, kdy je terén hodně technický a obsahuje prudké klesání, je možné si hůlkami také pomoci. Stačí jen hůlky zapíchnout o krok před vaše chodidla a přenést část váhy na paže a záda. Tento styl velmi oceníte v pozdější fázi závodu nebo tréninku, kdy už jsou stehna unavená.
Italská firma FIZAN byla založena již v roce 1947. Po více jak 70 letech zachovala veškerou výrobu v městečku Rosa a dnes exportuje své výrobky do více jak 40 států světa. Z malé rodinné firmy se vypracovala díky vlastním technologiím a zejména výbornou kvalitou mezi uznávané výrobce trekových holí a holí pro Nordic walking. Od roku 2008 je AlpiTrek.cz výhradním dovozcem této značky do České republiky.