Už zase Vás pobolívá v krku? Cítíte se unavení, ale zas nic tak závažného Vám není? V hlavě se Vám stále točí otázka, zda Vás trénink položí nebo ne, a tak ho radši odkládáte na neurčito, až se budete cítit lépe? Jenomže lépe Vám není a s virózou se to nekonečně dlouho táhne… Máme pro Vás tip. Obohaťte svůj trénink o zimní plavání!
O co vlastně jde?
Winter swimming, polar swimming nebo jednoduše zimní plavání či sportovní otužování… Jedná se o plavání v ledové vodě (4°C a méně) a studené vodě (4,1-8°C). Toto sportovní odvětví spadá pod svaz plaveckých sportů, má vlastní soutěže a Mistrovství ČR.
Zjednodušeně řečeno jde o to, že posbíráte všechnu svou odvahu, ponoříte se do ledové vody a budete doufat, že to přežijete. Odměna za toto šílenství je pak ale k nezaplacení. Pokud u tohoto extrémního sportu vydržíte a budete ho dělat správně, rozhodně tím získáte nespočet benefitů. O tom, jak správně začít s otužováním (konkrétní rady a typy) se dočtete v nadcházejícím článku Winter swimming II.
Jsem běžec, cyklista, lezec – proč se otužovat?
Imunita – Otužování Vám zlepší imunitu. Bylo zjištěno, že u sportovních otužilců dochází ke zvýšené tvorbě protilátek chránících např. před běžnými infekty horních cest dýchacích (nebudete tak náchylní ke kašli a rýmě). Dále dochází ke stimulaci funkce štítné žlázy a snížené produkci stresového hormonu, jehož vyšší hladiny mohou z dlouhodobého hlediska snižovat Vaši imunitu (podlehnout chřipce nebo angíně již nebude tak snadné).
Regenerace – pokud budete již na plavání v ledové vodě zvyklí, půjde ve Vašem případě mimo jiné i o formu regenerace. Plavání v ledové vodě má podobné účinky jako pobyt v poláriu, jediným zásadním rozdílem je, že za otužování téměř nic neplatíte.
Trénink psychické odolnosti – Sportovní otužování je velmi tvrdé. Ze začátku se budete muset asi dosti přemáhat (svléci se do plavek, když teploty jsou hluboce pod nulou a pak se ještě ponořit do vody, jít trénovat za tmy či deště). Občas je nutné překonat i bolest. Ale jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Až budete v horách nebo na těžkých závodech, všechny tyto strasti Vám pomohou lépe zvládat nepřízeň počasí a krizové situace (několikadenní pochod v dešti, ledové brody, zimu, stres aj.) Oproti svým soupeřům budete ve výhodě, svým přátelům naopak oporou.
Stres – Pravidelné otužování Vám pomůže v boji se stresem. Ze začátku bude Vaše tělo pobyt v ledové vodě vyhodnocovat jako velkou zátěž a reagovat bude stresovou reakcí (zrychlení dechu, zvýšení tlaku krve, zrychlení tepové frekvence). Postupně ale dojde k adaptaci a tyto projevy odezní. U otužilce dojde k přeladění autonomního vegetativního nervového systému. Výsledkem pro Vás bude, že se budete cítit klidnější a vyrovnanější. Běžné stresové situace, ať už psychické nebo fyzické, pro Vás nebudou tak zátěžové.
Hodně zábavy za málo peněz – Výhodou otužování je jeho finanční a časová nenáročnost. Jediné co nutně potřebujete, jsou plavky a neoprenová obuv do vody. S časem je to zrovna tak. Abyste dosáhly pocitu euforie např. po běhu, budete potřebovat tak 30-60 minut sportu, někdy i déle. Po plavání budete v euforii již po několika minutách a tyto pocity jsou opravdu velmi silné. Trénovat Vám stačí zhruba 1-2 krát týdně několik minut (2-15 min). Otázkou ale je, kolik pak času ještě prosedíte s přáteli u teplé polévky a grogu, až budete rozmrzat.
Nové zážitky, zpestření tréninku – Otužování může hodnotně obohatit Váš trénink. Dále se s ním pojí velké množství pravidelných akcí od plaveckých soutěží (včetně MČR) až po tradiční akce jako Tříkrálové plavání, Křest otužilců aj.