Výživa jako nepostradatelná součást úspěchu na B7

Výživa jako nepostradatelná součást úspěchu na B7

Do Beskydské sedmičky zbývají poslední dva týdny, a tak je na místě zamyslet se nad výživou v závodě. Jaké jsou vhodné kombinace a co všechno je v průběhu závodu potřeba přijmout?

Beskydská sedmička, chcete-li B7, je kultovní záležitost. Jedná se o extrémní horský ultratrailový běžecký závod konaný v samotném srdci Beskyd. B7 je svou náročností a prestiží vyhledávaná událost jednak profesionálními běžci, ale i nadšenými hobíky, kteří podlehli kouzlu ultramaratonských běhů. Trasa o délce 101 km prověří nejenom fyzickou, ale i psychickou kondici všech sportovců.

Nejlepší tým dokončí v čase kolem 11 hodin, naopak poslední budou bojovat s časovým limitem 30 hodin, což představuje odlišnosti nejenom ve výbavě, ale i v doplňování energie a tekutin v průběhu závodu. V tomto článku se zaměřím na výživu u středně výkonnostních sportovců, kteří chtějí B7 zdolat za cca 20 hodin a dokončit náročnou trať až do úplného konce.

Čtěte také: nedávno jsme vydali článek o pitném režimu, který vám přiblíží detailnější informace o tom, kdy a jaké doplňovat tekutiny v tréninku i v závodě.

DOPORUČENÍ: Dejte na své zkušenosti z tréninku

Do startu B7 zbývá už jen něco málo přes 14 dní, takže je na čase vyladit a odzkoušet všechny výživové doplňky při dlouhých bězích v tréninku. Při extrémních horských závodech není radno nechávat nic náhodě a především není místo pro experimentování a zkoušení jakýchkoli novinek. Teď v přípravě je prostor pro experimentování a testování všech doplňků, které plánujete použít. V den závodu nedělejte nic, co už jste předtím mnohokrát s úspěchem nevyzkoušeli. Jenom tak budete mít jistotu, že získanými zkušenostmi v tréninku dokončíte závod bez sebemenších problémů a posunete hranice svých možností.

Energetické zdroje v průběhu závodu

Při takto náročných ultratrailech je výživa alfa a omega celého závodu a dozajista rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. Mimochodem, energetický výdej při 20 hodinovém zdolávání trati se pohybuje cca kolem hodnoty 13 000 Kcal. V jakém množství a jaké podobě budete energii konzumovat si musíte určit v tréninku. Následně si vytvořte detailní stravovací plán, kde svou pozornost zaměřte na ověřené zdroje energie, o kterých jste si naprosto jistí, že je dobře snášíte a žaludek nebude protestovat. Čím je závodník rychlejší, tím větší část energie přijímá v tekuté formě. Čím pomaleji absolvujete trať, tím více budete schopni vedle tekuté energie snášet i pevnou stravu.

„Neumím jíst za běhu, takže jsem upustil od nekonečného žvýkání různých energetických tyčinek a mezi občerstvovačkami jedu jenom na gely, občas zobnu cukrovou tabletu. Na občerstvovačkách jsem si tentokrát moc neužil, nebyl čas, tak vždy jen kousek banánu, polívky a občas oplatek.“ popisuje Tomáš Svoboda, vítěz Beskydské sedmičky z roku 2015. Zbyněk Cypra, jeho parťák, zase říká, že se na občerstvovačkách nebojí ani chleba se škvarky 🙂

Jak se vybavit na B7 a jiné ultra?

Energetické gely

V dnešní době existuje na trhu pestrá paleta energetických výživových doplňků, které by neměl postrádat žádný účastník B7. Nejpraktičtější a nejoptimálnější zdroj energie bezpochyby představují energetické gely. Především bych volil gely typu enduro, které jsou založeny na bázi dlouhých sacharidových řetězců a tudíž se vstřebávají pozvolna a déle vydrží. Také bych bezesporu nevynechal gely typu carbo, které jsou naopak složené z monosacharidů, tedy z jednoduchých cukrů zajišťující rychlý přísun energie, především při energetických krizích. Obecně bych energetické gely doporučil rychlejším běžcům, kteří se většinu trati budou pohybovat ve vysoké závodní intenzitě, ale samozřejmě výborně poslouží i hobíkům při náhlé ztrátě energie. Energetické gely je vždy potřeba zapít dostatečným množstvím tekutin, nejlépe čistou vodou. Jejich konzumaci bych volil mezi občerstvovacími stanicemi.

Pevná strava

Výkonnost je zde významně ovlivněna skladbou stravy. Opět připomínám, že je potřeba mít odzkoušené během dlouhých běhů veškeré kombinace energetických, ovocných, proteinových tyčinek či ovoce, domácích pochoutek nebo klasických teplých jídel. Běžcům, kteří nemají příliš vysoké ambice a na trati budou bojovat desítky hodin, bych doporučoval zaměřit svou pozornost na pevné tyčinky, ořechy (vlašské, mandle, kešu, para či lískové), preclíky či krekry (sladké, slané, pšeničné) nebo sušené ovoce (rozinky, švestky, meruňky a hlavně datle). Z klasických pokrmů bych na občerstvovacích stanicích zařadil teplé polévky, sendviče, tatranky, těstoviny, brambory, batáty, kuskus, jáhly, polentu nebo pohanku. Kombinace potravin vám musí maximálně vyhovovat, zde není prostor na kompromisy. Vše je velmi individuální záležitost.


Jak se připravit na B7 a jiné ultra?

Pitný režim

Velmi důležitou částí dlouhých vytrvalostních běhů je včas a dostatečně doplňovat tekutiny, jelikož dehydratace je brzdou a největší nepřítel výkonu. Pro B7 bych jako hlavním zdrojem hydratace volil iontový hypotonický nápoj, který tělu přináší vodu, energii i elektrolyty, a čistou vodu, případně vodu s přídavkem sodíku, respektive lžičkou jedlé sody, která funguje jako prevence proti křečím, zejména je-li teplo nebo se hodně potíte. Lze také využít suplementaci v podobě magnesia, které je distribuováno v malých monodózách a je výhodná především svou skladností a téměř okamžitým účinkem. Během výkonu je důležité přijímat menší dávky cca 150-250 ml každých 15-30 minut. Důležité je pravidelně pít. Jako pomůcku si můžete nastavit hodinky, aby vám zapípáním připomněly, že máte pít, případně i jíst.

Závěrem bych shrnul, že vhodně zvolenou a správně načasovanou hydratací lze svůj výkon nejen udržet v optimální rovině, ale i předejít potížím související s dehydratací organismu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: