Většina z nás, běžeckých či jinak sportovně zaměřených sportovních nadšenců, používá běžecké či vymazlenější multifunkční chytré sportovní hodinky. Oproti tomu existují i tací běžci, kteří ignorují technický pokrok a zarytě odmítají cokoliv slyšet o sportovních hodinkách či dokonce o sporttestrech. Každého volba. Proč ne? Možnosti jsou jen dvě. Zvolit cestu, kde se jednoznačně spolehnu na vlastní pocit nebo se řídit exaktními daty a inovativními technologickými přístupy, které maximálně zvyšují efektivitu tréninku? To je otázka. V článku se pokusím vypíchnout důležitost sportovních hodinek a jejich význam ve sportovním tréninku, aby byly dobrým sluhou, ne zlým pánem.
Osobně jsem zastánce tréninků vedených na základě přesně zanalyzovaných dat, ale na druhou stranu se vůbec nebráním, ba naopak kvituji, jít si občas zaběhat či jinak zasportovat na základě vlastních pocitů a nenechat se ovlivňovat vibrací nebo zvukovým signálem. Nesmíte se stát otroky svých hodinek. Zastavte se a vnímejte vlastní pocity, které zkalibrujete s přesnými daty z hodinek. Vše vnímejte, prožívejte a fixujte.
Profesionální či výkonnostní sportovci, kteří mají mnohem větší cit pro svůj vlastní výkon či hodnotu aktuální tepové frekvence budou sportovní hodinky využívat stejně jako začínající nebo hobby běžci. Rozdíl bude pouze v užívání, analyzování a interpretaci klíčových funkcí. U začínajících běžců si vystačíme s elementárními daty a základními funkcemi, u pokročilých již musíme jít do hloubky a sledovat více dat a metrik, které zefektivní tréninkový proces. Pamatujte, že i ty sebelepší hodinky za vás trénink neodmakají, jen vám mohou usměrňovat trénink či pomohou trénovat to, co zrovna trénovat chcete, za předpokladu, že víte, co chcete trénovat.
TIP: Přečtěte si také: Aerobní versus anaerobní fyzická zátěž |
S hodinkami nebo bez
Běh na pocit je v některých případech téměř osvobozující, co je ale velice důležité se v tělesných pocitech umět orientovat. Kdo to dnes umí? Málokdo. Kdo umí pocitově běžet na anaerobním prahu nebo ošetřovat efektivně tempovou vytrvalost bez použití sportovních hodinek? Málokdo. Ať již je váš cíl zhubnout několik kilogramů nebo cíleně ošetřovat jednotlivé pásma tréninkové pyramidy, neobejdete se bez přesných hodnot, které sportovní hodinky nabízejí. Prostě v lidských silách není možné přesně určit aktuální stav tepové frekvence, kde v mnoha případech rozhoduje o úspěchu či propadáku, respektive o úrovni tréninkového efektu jen pár jednotek tepů.
Silná trojka vládne všem
Za posledních pár let došlo k raketovému technickému pokroku v oblasti sledování tréninkových dat. Buď přímo na své ruce nebo následně na PC. Mezi přední výrobce multisportovních hodinek spadá především americký Garmin, finské Suunto a Polar, kteří si vypracovaly dominantní nadvládu na sportovním trhu. Každý z těchto špičkových sporttestrů má své silné stránky, kterými výrazně převyšuje konkurenci.
Garmin je leader, o tom žádná. Jednoznačné převálcuje své konkurenty zejména širokou paletou výrobků a doplňkovými funkcemi. Garmin určuje trend. Polar jako tradiční značka sporttestrů má jednu z nejlepších a nejpřehlednějších webových aplikací. Navíc hodně cílí na regeneraci. Třetí silný hráč je Suunto. Je špičkou na outdorové aktivity a troufám si říci, že jeho doména je výdrž baterie s přímou regulací spotřeby a inteligentní energetickou úsporou. Zejména modely Baro 9 nebo Peak 5 či Peak 9 pracuje na základě postupného vypínání jednotlivých funkcí a snižování přesnosti GPS signálu, kterou zpřesňuje pomocí různých akcelerometrů.