Vynikající Pražský půlmaraton plný osobních rekordů, z Čechů nejlepší Jirka Homoláč a vynikající Eva Vrabcová Nývltová + FOTKY ÚČASTNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

Vynikající Pražský půlmaraton plný osobních rekordů, z Čechů nejlepší Jirka Homoláč a vynikající Eva Vrabcová Nývltová + FOTKY ÚČASTNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

V sobotu 2. dubna v 10 hodin odstartoval další běžecký rok ze seriálu závodů RunCzech a jako už tradičně SPORTISIMO půlmaratonem v Praze. V roce, kdy všech sedm závodů vlastní zlatou známku kvality od IAAF, a kdy je asi nejlepší startovní pole v historii, se na start postavilo 11 500 běžců a běžkyň ze 72 zemí z celého světa.

Nádherná scenérie historické Prahy a slunečné počasí

Na klasické a již známé trati, kdy došlo jen k drobným změnám, se dal podle předpokladů očekávat velmi urputný boj mezi africkými běžci a hlavně velmi rychlé časy. A jak už bývá v Praze zvykem, tak i počasí pořadatelům zdá se přeje. Jarní sluníčko rozehřálo nejen všechny závodníky a ještě více umocnilo, už tak příjemné proběhnutí se po historických místech naší metropole. Díky tomu diváci vytvořili i výtečnou kulisu, jež je pro Prahu příznačná.

Podívejte se na další fografie k článku…

Velmi rychlí Keňané si ze závodu udělali své mistrovství

Kdo čekal mezi muži urputný boj, tak musel být nadmíru spokojen. Keňští běžci se hned od začátku činili a na to, že výsledný čas bude hluboko pod hodinu, si mohl vsadit každý. Tomu samozřejmě odpovídala i kvalita startovního pole. Poprvé v historii pražského půlmaratonu obhájil loňské prvenství Daniel Wanijiru z Keni, který doběhl do cíle u Rudolfina v čase 59:20 minut. Jen 10 vteřin za ním dospurtoval jeho krajan Barselius Kipyego a na třetím místě se umístil Adugna Takele z Etiopie v čase 59:40 minut. Prvních pět běžců se nakonec dostalo pod jednu hodinu, což ještě více zvýraznilo kvalitu závodu.

Vynikající osobní rekord Jiřího Homoláče a splnění limitu pro ME

V souboji českých mužů se největší pozornost upnula na Jirku Homoláče, který se netajil tím, že zaútočí na limit pro půlmaraton na mistrovství Evropy v Amsterdanu. Vynikajícím během, a hlavně stupňovaným závěrem, dosáhl svého životního maxima a výsledný čas 1:03:50 hodin oslavil velmi emotivně.

V cíli radostně konstatoval: „Jsem velmi spokojen, chtěl jsem, aby ten můj výkon začínal číslem 63, což jsem splnil,“ radoval se Homoláč, který se dva a půl měsíce v zimě připravoval v keňském středisku Iten v nadmořské výšce 2 400 metrů“. Zlepšení osobního rekordu o dvě minuty a splnění limitu A je toho jen důkazem.

Také druhý v cíli Milan Kocourek (1:04:23 hodin) a třetí Vít Pavlišta (1:05:09 hodin) splnili B limit pro mistrovství Evropy. Celkově lze dodat, že letošní vystoupení českých běžců mělo výtečnou úroveň, což je příslib do další běžecké sezóny.

I ženy běžely velmi rychlý závod

Mezi ženami kralovala Violah Jepchumbaová, keňská běžkyně navíc vylepšila traťový rekord na 1:05:51 hodiny, což je zároveň i třetí nejlepší výkon v historii půlmaratonu. Na druhém místě finišovala Worknesh Degefaová z Etiopie v čase 1:06:14 hodin a třetí místo si uhájila opět keňská běžkyně Yatorová časem 1:08:39 hodin.

Eva Vrabcová Nývltová opět ukázala, že umí běhat velmi rychle

České ženy měly velkou favoritku v Evě Vrabcové Nývltové, která se postavila na start po překonaných zdravotních potížích a sama byla zvědavá, na jaký výkon vlastně může běžet. Samotný běh předčil všechna očekávání a cílovou metou proběhla ve svém novém osobním rekordu 1:11:06 hodin a za českým rekordem zaostala jen o 4,5 sekundy.

„Jsem strašně ráda, jsem zpátky, co víc k tomu dodat,“ radovala se v cíli Eva Vrabcová Nývltová a k útoku na český rekord dodala: „Samozřejmě mě to mrzí. Už se mi to stalo několikrát, že jsem byla těsně nad nějakou hranicí, ale aspoň je to motivace pro další moji práci.“

Druhé místo mezi českými ženami uhájila nestárnoucí Petra Kamínková, která časem 1:15:51 hodin ukázala, že s ní musíme stále počítat. Pro třetí místo si nakonec doběhla Valerie Soukupová v čase 1:15:58 hodin.

Pražský půlmaraton ukázal opět svoji světovou úroveň

Závěrem můžeme jen spokojeně dodat, že SPORTISIMO pražský půlmaraton nezklamal a přinesl opět velmi kvalitní světové výkony a již nyní se můžeme těšit na příští rok, kdy výkony budou ještě možná kvalitnější. Předpoklady k tomu jako obvykle jsou velké.

FOTOGALERIE ÚČASTNÍKŮ KE STAŽENÍ ZDE:

  1. FOTOGALERIE (12:14-12:16)
  2. FOTOGALERIE (12:12-12:14)
  3. FOTOGALERIE (12:09-12:12)
  4. FOTOGALERIE (12:04-12:09)
  5. FOTOGALERIE (11:55-12:04)
  6. FOTOGALERIE (11:45-11:55)
  7. FOTOGALERIE (11:36-11:44)
  8. FOTOGALERIE (11:31-11:36)
  9. FOTOGALERIE (11:25-11:31)
  10. FOTOGALERIE (11:20-11:25)
  11. FOTOGALERIE (11:16-11:20)
  12. FOTOGALERIE (11:09-11:16)
  13. FOTOGALERIE (10:59-11:09)

DALŠÍ FOTOGALERIE NALEZNETE V SEKCI „FOTKY ZE ZÁVODŮ

Výsledky v hlavních kategoriích:

21,1 km – muži:

  1. Daniel Winijiri (Keňa)
  2. Barselius Kipyego (Keňa)
  3. Adugna Tekele (Etiopie)

21,1 km – ženy:

  1. Violah Jepchumbová (Keňa)
  2. Wornesh Degefaová (Etiopie)
  3. Jepkemoi Gladys Yatorová (Keňa)

21,1 km – muži – ČR:

  1. Jiří Homoláč
  2. Martin Komárek
  3. Vít Pavlišta

21,1 km – ženy – ČR:

  1. Eva Vrabcová Nývltová
  2. Petra Kamínková
  3. Valerie Soukupová

Kompletní výsledky najdete na RunCzech.

Jiří Mašek

O autorovi – Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: