Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetBehu.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více odbornějších článků o tréninku, regeneraci nebo výživě nebo aktualizovat termínovku 1000 závodů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy na závody a běžecké a sportovní vybavení, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní běhy a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetBehu.cz
Vybavení na Beskydskou sedmičku – vezměte si to, co máte vyzkoušené z tréninku
17. 8. 2016
Michaela Gladišová
V těchto dnech asi každý účastník očekávaného závodu, Beskydské sedmičky, přemýšlí nad tím, co si vzít na Beskydskou sedmičku. Jaké vybavení bude nejlepší a hlavně jaké vydrží spolehlivě až do cíle. Pojďme se na to tedy společně podívat.
Je to tak, nejen fyzická příprava je důležitá. Co se týče vybavení je hlavní si uvědomit, že vybavení, které zvolíte, by vám mělo cestu za úspěšným absolvováním Beskydské sedmičky ulehčit a zpříjemnit. V mnoha případech je totiž důvodem k předčasnému odstoupení ze závodu právě selhání vybavení nebo jeho špatná volba.
Další důležitý atribut vaší výbavy by měla být nízká váha. Zjistěte si, kolik kg vlastně ponesete. Váha se totiž už po 50 km několikrát znásobí. Zamyslete se nad tím už dopředu.
Vyzkoušeli jsme za vás: hledáte ty správné a nejste si jistí? Podívejte se do sekce běžecké boty, kde najdete recenze na běžecké boty, které jsme testovali my za vás.
Pojďme se nejdříve podívat, co zařadil pořadatel do povinné výbavy:
plně funkční a nabitý telefon
2x čelovka – jedna na hlavě (start bude v 22:00) a jedna náhradní
NRC alufolie – proti případnému prochladnutí (seženete v každé lékárně)
pytlík na odpadky
průkaz totožnosti (OP, pas, řidičský průkaz)
výše uvedené mít po celou dobu v batohu nebo u sebe
Jasně, povinná výbava je asi jasná. Co ale všechno budu doopravdy potřebovat k tomu, abych v co největší pohodě absolvoval tak náročný závod? Základní poučka nejen u bot zní, vemte si takové vybavení, které jste si vyzkoušeli předem v tréninku, které vám sedne, a máte jistotu, že vás nijak a nikde nedře, neškrábe, netlačí atd. Protože věřte, že po 70 km v těžkém terénu se to tak znásobí, že to může být důvod k ukončení závodu.
Boty jsou váš dopravní prostředek
Boty jsou hlavním nástrojem umožňujícím vám pohyb vpřed směrem k cíli. Bez dobrých a pohodlných bot nikam nedojdete ani nedoběhnete (pokud nejste hodně dobře trénovaný bosoběžec samozřejmě). Trať Beskydské sedmičky vede náročným terénem, kde převládá kamenitý povrch a lesní cesty. Podle počasí může být povrch i dost blátivý a kluzký. Podle toho je potřeba i přemýšlet nad výběrem těch pravých samochodek (s nadsázkou řečeno).
Základní parametry jsou – kvalitní podrážka s výrazným vzorkem, která podrží v těžkém terénu (kameny, kořeny, bahno), dobré tlumení (jdete/ běžíte 82 – 96 km v kuse, kolikrát vaše nohy dopadnou na zem??) a hlavně je mít dostatečně vyzkoušené. Většina závodníků závod z velké části půjde a půjde i déle než den, takže i zde je dobré se zamyslet, zda nezvolit variantu trekových bot.
Batoh – zamyslete se nad váhou
V dnešní době už na trhu najdeme tolik druhů běžeckých batohu a vest, že nepředpokládám, že by bylo nutné nosit klasický trekový batoh. Váha je to, nad čím je třeba se na tak dlouhém závodě zamyslet. Máte nést 3 kilový batoh nebo 400 g vážící vestu? Zkuste si obojí 1000x za sebou zvednout a máte jas. Ale i zde platí pravidlo, pokud jste dosud s vestou neběhali, tak asi není ten pravý okamžik to trénovat v závodě.
Hole vám nebudou na obtíž
Většina lidí stále ještě žije v představě, že běžecké nebo trekové hole jsou zbytečnost. Modely holí, které najdete v českých obchodech, jsou v dnešní době už tak lehké, že pro vás určitě nebudou zbytečnou zátěží. Naopak těch pár gramů navíc vám pošetří kolenní klouby a pomůže v náročném stoupání. Jaký druh holí zvolit je dost individuální, protože každý preferuje něco jiného. Za sebe bych volila hole z jednoho kusu nebo vícedílné. Zejména u teleskopických holí může u méně kvalitních značek docházet k samovolnému zasouvání, takže určitě u holí nedoporučuji šetřit, ale vsadit na prověřené značky.
„Hole určitě nezapomeňte nebo si na mě u každého výběhu a především seběhu vzpomenete, že jsem vám to říkal.“ Libor Uher – hlavní organizátor a několikanásobný vítěz B7.
Pro všechny přihlášené závodníky platí sleva – 20% na jakýkoliv výrobek LEKI v minimální hodnotě 1000 Kč, zakoupený přes eshop –shop.leki.cz. Stačí zadat jen slevový kód – 2016beskydska7. Platnost kódu končí 20. 9. 2016. Hole budou také k dostání přímo při registraci na místě konání závodu, včetně servisu, doplňků a odborné konzultace.
Jedny z doporučených holí jsou například Leki Micro Trail Pro. Tyto hole jsme měli možnost pro vás otestovat, přečtěte si recenzi holí Leki Micro Trail Pro. Další doporučené modely jsou: Leki Travller Carbon, Leki Traveller ALU, Leki Trailstick nebo Leki Micro Vario Carbon
Oblečení – nezapomeňte, že jste v horách
Pro ty, kteří nepochází z Beskyd ani horských oblastí, tak je dobré si toto uvědomit. Horské podmínky jsou odlišné od těch v nížině a počasí se může změnit z hodiny na hodinu. (Docela se divím, že v povinné výbavě není větrovka, alespoň sbalená v batohu.) Funkční prádlo je tedy na místě. Pokud budete v pohybu, tak vám zima jistě nebude. Doporučuji funkční triko s krátkým (případně dlouhým rukávem dle aktuálního počasí), větrovku do batohu a případně i tílko, pokud by mělo být velké vedro. Kalhoty Dlouhé legíny nebo ¾, kvalitní a vyzkoušené ponožky! I když se může zdát, že to je malý nepodstatný kus výbavy, tak omyl. Je to společně s botami nejdůležitější součást. Šátek na hlavu případně i krk a rukavice jsou na zvážení každého, ale mohou se hodit při nižších teplotách.
Čelovka – NUTNOST!
Vemte si kvalitní čelovku! Opravdu je to rozdíl – pokud dobře vidíte, předcházíte případnému úrazu, pádu a můžete se značně rychleji pohybovat! Vyberte si takovou, která vás na hlavě nijak netlačí, protože půjdete celou noc!
Jídlo – něco jíst budete
Na trati bude 5 občerstvovacích stanic. Na 2 z nich budete mít dokonce možnost dát si polévku. I tak to ale většině nebude stačit a je dobré si v případě, že chci podat opravdu kvalitní výkon vzít i doplňky, které mi k tomu mohou pomoci. Jídle a výživě na takto extrémním závodě se budeme věnovat v dalším článku (vyjde příští týden).
Michaela Kofrová – autorka článku
Míša dělala spoustu sportů od atletiky, přes jízdu na koni a trekking až po běhání. Poslední 4 roky se ale věnuje výhradně běhání. Nejraději běhá v přírodě a v horách se svým přítelem nebo kamarády. Vystudovala mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale už při studiu věděla, že její životní cesta bude spojena s během.
V současnosti je velmi ráda, že se jí podařilo spojit koníčka s prací, pracuje totiž naplno jako šefredaktorka SvetBehu.cz.
SvetBehu.cz bude opět u toho! Připravujeme pro vás ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ z Beskydské sedmičky, sledujte dění přímo z místa, sledujte své kamarády, rodinné příslušníky a známé! Více informací připravujeme…