Volkswagen Maraton Praha: Eva Vrabcová Nývltová si doběhla pro letenky do Ria, mezi Čechy nejlepší Petr Pechek + FOTOGALERIE S FOTKAMI ÚČASTNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

Za krásného slunečného počasí, se v neděli 8. května vydalo na trať maratonu téměř 10 500 běžců a běžkyň z 93 zemí celého světa. Mezi favority se dal očekávat souboj mezi elitními africkými závodníky, přesto se tentokrát největší pozornost strhla na české závodníky a závodnice, kteří už dlouho před závodem ohlašovali útok na maratonský limit pro účast na olympijských hrách v brazilském Riu.

V hlavní roli Eva Vrabcová Nývltová

Ihned po startovním výstřelu se do čela dostala silná skupinka keňských běžců, kteří se ostatním začali rychle vzdalovat. Díky dvěma skvělým vodičům, které si Eva Vrabcová Nývltová na start přivedla, měl její běh od začátku skvělou úroveň. Při pohledu na ni samotnou jste chvílemi nabývali dojmu, že její tělo pracuje jako výtečně promazaný stroj s nevyčerpatelnou energií a s pravidelností ukrajovala jeden rychlý kilometr za druhým.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Od 25 kilometru, kdy ji po splnění svého úkolu opustili oba její vodiči, si udávala tempo sama a v cíli nechybělo mnoho, aby svůj první maraton v životě zaběhla dokonce v čase pod 2:30. Výsledný čas tedy nakonec činí 2:30:10 hodin (!) a o téměř 5 minut pokořený limit na OH do Ria.

V cíli pak neskrývala nadšení a ani k slzám nebylo daleko. „Je to úžasný pocit, asi budu brečet,“ neskrývala obrovské nadšení Eva Vrabcová Nývltová ihned po bezprostředním proběhnutí cílovou páskou. Svým časem se dostala dokonce na historické druhé místo českých tabulek na maratonské trati mezi ženami.

Na druhém místě v závodě mezi českými ženami doběhla zkušená 44letá Ivana Sekyrová, která ale zaostala o hodně za limitem pro OH, časem 2:51:24 hodin. Třetí skončila další velmi zkušená závodnice a dnes již veteránka Radka Churáňová za čas 2:54:18 hodin. Její výkon je zvláště hodný obdivu, neboť před týdnem běžela maraton v Belfastu.

Kreisinger i Homoláč odstoupili a z vítězství se radoval Petr Pechek

Každý očekával, že mezi českými muži se strhne bitva o vítězství mezi Janem Kreisingerem a Jirkou Homoláčem, navíc ozdobený splněným limitem pro OH v Riu, tak nakonec musel být zklamán. Oba dva, postupně s přibývajícímu kilometry, začali ztrácet na tempu a okolo 30 kilometru vzdali. Určitě bylo rozumné šetřit síly na další závod a možná i poslední pokus o zdolání limitu.

Po odstoupení obou českých favoritů a neúčasti Víta Pavlišty, se z vítězství radoval 33letý zkušený Petr Pechek a v čase 2:22:15 hodin si doběhl celkem v poklidu pro další svůj mistrovský titul v maratonu. Druhé místo obsadil výtečný vrchař Robert Krupička v čase 2:24:56 hodin a na bronzový stupínek se postavil Pavel Dymák z Pardubic za čas 2:28:03 hodin.

Za zmínku stojí i výkon největší české hvězdy ultratrailu Zbyňka Cypry, který si zkusil první a zároveň prý poslední silniční maraton v životě a jen o 4 minuty mu utekla hranice 3 hodin, na kterou si tak v duchu myslel. Přesto podal velmi dobrý výkon.

V obou hlavních kategoriích obsadili stupně vítězů Keňané

Favoritů na celkové vítězství v mužské kategorii bylo opravdu dost, přesto se v cíli z vítězství radoval Lawrence Cherono v krásném čase 2:07:24 hodin. Na druhé místo tím odsunul loňského vítěze, svého krajana Felixe Kipchirchira, který doběhl do cíle v čase 2:08:14 hodin. Třetí místo si pro sebe ukořistil další z Keňanů Yego Kirwa v čase 2:08:31 hodin.

Kompletní stupně vítězů, mezi ženami, obsadily také vytrvalkyně z Keni v pořadí Karimi Lucy (2:24:46 hodin), druhá Rionoripo Purity (2:25:00) a třetí Chebet Risper (2:27:23 hodin).

Pražský maraton byl podle mnohých jeden z nejlepších a nejzdařilejších

Obecně lze konstatovat, že letošní úroveň pražského maratonu byla zase na velmi vysoké úrovni a dle mnohých dokonce prý na té nejvyšší v celé její historii. Rozhodně k tomu přispěl i fakt, že se mezi českými závodníky a závodnicemi bojovalo o limit na OH v Riu, ale i závodníci z řad ELITE opět ukázali, že jsou ochotni se pokaždé poprat o vítězství v co nejlepším čase a připravit divákům v Praze nádhernou sportovní podívanou.

O autorovi – Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.