Žen na tratích a závodech poslední roky výrazně přibývá, navzdory tomu se ale stále málokdy mluví o tom, jak se trénink žen liší od tréninku mužů. Jak ovlivňují hormony běh obou pohlaví?
Mohou vám výkyvy hormonů snížit efektivitu nebo zhoršit výkon v den závodu? A co s tím dělat? Naučte hormonální výkyvy pracovat ve váš prospěch, ušetříte si tím mnoho komplikací i zbytečné frustrace.
Čtěte také: Výživa je základem pro podání kvalitního sportovního výkonu. Správný jídelníček pro běžkyně, které sportují 4x – 5x týdně. |
Muži mají hladinu hormonů stabilní, a proto se jejich výkon v průběhu měsíce nijak zásadně nemění. Jejich trénink a výkonnost je tedy velmi stabilní. Ženy naproti tomu prochází mnoha hormonálními výkyvy, které jejich výkonnost neunavitelně v pravidelných intervalech ovlivňují. To však nemusí být nutně špatně. Se zapojením trochy fantazie to může znamenat o to kreativnější a rozmanitější trénink!
Co se vlastně děje?
Hormonální výkyvy mohou ovlivňovat, jak se tělo ženy přizpůsobí tréninku. Různé fáze menstruačního cyklu ovlivňují sportovní výkon ženy. Je dobré se naučít s tím počítat a ideálně tomu trénink přizpůsobit. Jednotlivé fáze se od sebe liší především hladinou estrogenu a progesteronu v těle. Jejich rychlý pokles nebo nárůst ovlivňuje nejen pocitovou hladinu energie ale i fyzický výkon.
Máte dotaz týkající se vašeho tréninku nebo výživy? Nebojte se nás zeptat! Váš dotaz zařaďte do příslušné rubriky v sekci“DISKUSE“ a my vám na něj odpovíme. |
Folikulární fáze aneb začátek cyklu, trvá 10-14 dní. Stoupá hladina estradiolu a hladina estrogenu. Právě během tohoto období se s nejvyšší pravděpodobností budete cítit nejlépe. Budete nabité pozitivní energií a budete mít největší chuť k pohybu.
Během menstruace samotné, která do této fáze také patří, většina žen problémy nemá, naopak některé ženy mají svůj nejrychlejší čas právě během menstruace. Nejvíce potíží ženy pociťují několik dní před ní a první den. Naplánujte si proto na tyto dny spíše aktivní odpočinek.
Rada pro trénink: folikulární fáze je pro trénink nejpříznivější a to jak fyzicky, tak také psychicky díky optimistické náladě. Tělo v této fázi rychleji spaluje tuky a svaly regenerují rychleji. Na toto období je ideální si naplánovat intenzivní trénink. Ať už jsou to dlouhé běhy, intervaly nebo cokoliv obtížnějšího, toto je ta správná chvíle pro budování výkonnosti, nebojte se jí využít.
Po ovulaci, která je přibližně uprostřed cyklu následuje luteální fáze. Ta je typicky známá spíš jako „premenstruační syndrom,“ který se objevuje zhruba jeden až dva týdny před menstruací. Podle americké gynekologické asociace syndrom pociťuje bezmála 85% žen a u 5% jsou obtíže velmi výrazné. Po polovině cyklu hladina estrogenu prudce klesá a množství progesteronu naopak roste. Je to právě tato fáze, kdy pociťujeme nejméně energie a chuti k pohybu. Zvýšená hladina progesteronu uvolňuje vazy a vazivové tkáně, dejte si proto větší pozor na poranění jako je vymknutí kotníku apod.
Fyzické změny v těle
Příjem kyslíku
Jednou z fyzických změn ovlivňující náš běh jsou změny v příjmu kyslíku. Hormon progesteron stimuluje dýchání, nezávisle na intenzitě běhu. Pokud tedy stoupne hladina progesteronu, může se lehce stát, že se vám bude hůř dýchat a budete pociťovat větší námahu během tréninku. Intenzitu námahy často vnímáme právě podle frekvence a obtížnosti dýchání, proto se zvýšením progesteronu máme pocit, že je potřeba na běh vynaložit více energie a snahy. Během této fáze si navíc tělo vyžaduje větší množství kyslíku pro dýchání samotné, což znamená, že zbyde méně kyslíku pro svaly. Čím víc kyslíku spotřebují samotné plíce, tím méně ho zbyde pro svaly a tím namáhavější se běh stává. Mnoho žen v této fázi také pociťuje bolest ve svalech bez zřejmého důvodu.
Kdy: Změny jsou nejznatelnější v první části luteální fáze
Rada pro trénink: zkuste pomalejší a delší běhy s nižší intenzitou
Tělesná teplota
Teplota těla se během celého cyklu průběžně mění. V době zvýšení progesteronu je tělesná teplota nejvyšší a je proto opět obtížnější běhat. Díky poklesu plasmy v těle se komplikuje pocení, které začíná později než obvykle, a to vede k vyšší tělesné teplotě. Běh samotný a jakákoliv jiná fyzická aktivita, také zvyšují tělesnou teplotu. Tělo má tak dvakrát náročnější práci s termoregulací než obvykle.
Kdy: Nejvíce pocítite změny teploty opět v luteální fázi a během ovulace, potíže se pravděpodobně také zintenzivní v tropických dnech
Rada pro trénink: Vyhněte se dlouhým a intenzivním tréninkům a závodům jako jsou půlmaratony a maratony. Během tropických veder běhejte pouze velmi pomalu a s nízkou intenzitou.
Metabolismus
Někoho možná překvapí, že výkyvy v hladině progesteronu a estrogenu ovlivňují i metabolismus. To, jak moc váš metabolismus výkyvy hormonů ovlivňují, je bohužel vysoce individuální a záleží to nejen na tom, jaký máte metabolismus, ale také na tom, jak moc rozsáhlé výkyvy hormonů jsou. Výzkumy zjistily, že estrogen zlepšuje trávení cukrů, tuků i proteinů a zlepšuje vytrvalost. Díky tomu máme k dispozici víc energie. Naproti tomu progesteron způsobuje přesně opačný efekt.
Kdy: estrogen se neustále zvyšuje během celé folikulární fáze, až do doby ovulace, kdy je nejvyšší, progesteron naopak stoupá v luteální fázi.
Rada pro trénink: Využijte první dva týdny cyklu co nejvíce a zařaďte náročné tréninky. Ať už je váš cíl určitý čas, nebo uběhnutá vzdálenost. V tomto období máte nejlepší šanci dosáhnout svého cíle.
Silový trénink
Další část tréninku, která je ovlivněna výkyvy hormonů, je silový trénink. Konkrétně to, jak efektivně tělo odpovídá na vysokou zátěž. Nedávný výzkum zjistil, že zařazení silového tréninku každý druhý den během foliculární fázea pouze jednou týdně během luteální fázezvýšil sílu svalů o 20% víc, než vyvážený trénink každý třetí den po celou dobu cyklu.
Kdy: nejmenší účinek a efektivitu má silový trénink znovu v luteální fázi.
Rady pro trénink: Snažte se trénovat několikrát týdně během folikulární fáze a omezte trénink na jednou týdně v luteální fázi, tím dosáhnete nejvyšší efektivity.