Vítězný čas Spyridona Luise

Jaký byl skutečně vítězný čas prvního olympijského vítěze v maratonu Spyridona Luise? Ve většině publikací se uvádí 2:58:50, jen někde se objeví 2:55:20, výjimečně se píše, že zdolal trať dokonce za 2:58:50, nebo 2:55:20. Jaká je tedy pravda?

Záhada olympijské časomíry

Člen Mezinárodního olympijského výboru dr. Jiří Guth-Jarkovský, přímý divák tohoto závodu, ve své knize Hry olympické za starověku a za dob nejnovějších uvádí: „Luis proběhl trať za 2 hodiny, 55 minut a 20 vteřin.“

Tento čas potvrzuje i zpravodaj německého listu Sport im Bild Kurt Doerry, který Luisův doběh do cíle sledoval. Ten tehdy napsal: „Vyhrál Řek! Všeobecná radost nezná hranic. Vysoko v povětří se třepetá řecká vlajka, na ukazateli výsledků čteme čas dosažený vítězem: 2 hodiny, 55 minut, 20 vteřin.

Velkolepý výsledek! Zatímco se nadšení publika ještě neuklidnilo, objevil se na stadionu druhý běžec. Opět se zvedá hromový jásot, protože také druhý je Řek Vasilakos. Také jemu náležejí velkolepé ovace, jeho čas je 2 hodiny, 58 minut, 50 vteřin.“

Proč je tedy většinou uváděn vítězný čas 2:58:50?

„Vysvětlení není příliš složité,“ prohlásil náš atletický odborník Otto Kudelka. „Když doběhl první závodník do cíle, rozhodčí napsali na tabuli jeho čas 2:55:20. Ten si jak Guth-Jarkovský tak i Doerry pečlivě zaznamenali, ale pozornost dalších zpravodajů a obecenstva byla obrácena jen na Luise.

A zatímco se mu všichni věnovali, doběhl druhý závodník Charilaos Vasilakos,“ pokračuje ve vysvětlování Kudelka. „Rozhodčí ale v této chvíli smazali z tabule vítězný čas 2:55:20 a uvedli Vasilakosův 2:58:50, který už na tabuli zůstal. Po opadnutí všeobecného nadšení se pozornost všech obrátila k tabuli, kde bylo stále ještě uvedeno 2:58:50. Považovali to za čas vítěze, a ten je také proto omylem uváděn ve většině výsledků prvního olympijského maratonu.“

Délka tratě 40 km

Určité nesrovnalosti se v různých publikacích objevují i u uváděné délky tratě a příjmení prvního maratonského vítěze. Trať byla podle některých historiků dlouhá 36,75 km, podle jiných 40,2 km, Coubertin ji odhadoval dokonce na 42-44 km. Podle nejnovějších údajů měřila přesně 40 km, když současnou délka 42,195 km poprvé vytrvalci absolvovali až  na olympijských hrách v roce 1908.

A co se týče příjmení, to bývá nejčastěji uváděno ve tvaru Louis. Podle odborníků na řečtinu odpovídá však tento přepis angličtině, zatímco pro češtinu je podle jejich vyjádření správné používat tvaru Luis. A proto ho i my takto uvádíme