Velká pardubická cross country pro Filipa Záveského a Míšu Stránskou

V sobotu 17. října, týden po dostihovém závodě Velká parubická, se na dostihovém závodišti v Pardubicích uskutečnil již 46. ročník běžeckého závodu Velká pardubická cross country.

Tento neobvyklý, ale pěkný závod, který se po čtyřleté pauze opět odehrál na dostihovém závodišti Agrofert Park v Pardubicích, přilákal jak běžce, tak milovníky překážek a další sportovní nadšence. Na závodníky čekalo typické říjnové sychravé počasí, které se ale naštěstí obešlo bez deště, což vzhledem k travnatému povrchu závodiště bylo velkým pozitivem.

Na závodníky čekalo několik náročných koňských překážek

Na start se postavilo 108 závodníků na které čekal rovinatý travnatý okruh dlouhý 3,35 km, obohacený o několik náročných koňských překážek. Ženy a juniorky tento okruh běžely dvakrát – v součtu 6,7 km, muži a junioři pak třikrát – celkově 10 km. Závod startoval před tribunami závodiště a kromě samotného běhu se všichni běžci museli několikrát poprat s malým vodním příkopem, hadím příkopem, suchým příkopem, Irskou lavicí, dropem a kamennou zdí. Tyto překážky ubíraly závodníků v samotném běhu hodně sil, ale nadruhou stranu činily závod o hodně pestřejší a zajímavější a navíc se všichni mohli proběhnout po místě, kam by se jen tak nedostali.

S překážkami se v mužské kategorii nejlépe popral Filip Záveský (Iscarex Česká Třebová), který celou trať zvládl za 34 minut a 43 vteřin. Druhou příčku vybojoval s časem 34:51 junior Jáchym Kovář (TJ Jiskra Litomyšl). Třetí místo pak obsadil s výkonem 35:25 Ladislav Kučera (Iscarex Česká Třebová).

V ženské kategorii se na startu objevila nadějná mladá běžkyně Míša Stránská (Iscarex Česká Třebová), letošní stříbrná juniorská medailistka z MS do vrchu, která potrvdila svojí formu a doběhla si s časem 26:14 pro prvenství. Za ní se ztrátou devíti vteřin vybojovala druhé místo Marta Fenclová (AC Pardubice) a třetí příčku pak obsadila Adéla Stránská (Iscarex Česká Třebová), která doběhla v čase 27:38.

Na programu byl i závod MTB, koloběh a trikoloběh

Kromě samotného běhu letos pořadatelé pro účastníky také připravili novinku. Na programu byl i závod MTB na 27,6 km, koloběh dlouhý 6,9 km a trikoloběh, v kterém byly zahrnuty všechny 3 předchozí disciplíny.

Závod se celkově vydařil, navíc si mohli běžci nasbírat body do Iscarex poháru, jehož byl tento závod součástí.