Vbočené palce jsou bohužel nedílnou součástí života mnoha běžců. Výjimkou není ani olympijská běžkyně Marcela Joglová. Vbočené palce nejsou jen o vzhledu, ale i o bolesti a špatné funkci nohy. Jak a proč k této deformitě dochází, jak s ní vyběhnout a jak vbočeným palcům vůbec předejít?
Vbočený palec není jen o vzhledu
Poznáte ho na první pohled, protože se naklání směrem k ostatním prstům. Proč ztrácí své původní postavení? Může za to nesprávná funkce svalů na nohou, které se zkracují, zejména pak přitahovač palce. Dochází rovněž k rotaci v záprstním kloubu, který se vytlačuje směrem ven. V místě záprstního kloubu může následně vznikat otlak, protože noha v obuvi nesedí tak, jak by měla. Bolí vbočený palec? Někdy ano, a to nejen deformita samotná, ale občas pociťujete diskomfort také při nošení obuvi.
V souvislosti s nesprávnou funkcí svalů na nohou často doprovází vbočené palce také plochonoží. V krajních případech vás může vbočený palec dostat až na operační sál. Odstranění deformity je však pouze částečným řešením, protože se při léčbě musíte zaměřit zejména na příčinu problému, aby nedošlo k recidivě.
Proč vbočené palce otravují zrovna běžce
Běžci jsou náchylní nejen na vbočené palce, ale na spoustu dalších deformit a nástrah v podobě zranění a jiných komplikací. Příčiny všech těchto potíží se neustále opakují a obecně bychom mohli říct, že vinu nese nejčastěji přetěžování, nedostatečná regenerace či nevhodná obuv.
Kdy vás tedy vbočený palec pravděpodobně doběhne? Když to dlouhodobě přeháníte se zátěží chodidel, když běháte v nevhodné obuvi (ať už typem, materiálem, stavbou nebo velikostí), když běháte po nevhodném terénu (například neustále po asfaltu), když máte špatný stereotyp běhu nebo například když neposloucháte a nepozorujete své tělo.
Co funguje na vbočené palce
Čím dříve si deformity všimnete, tím snáze se jí zbavíte. Zaměřte se na navrácení palce do původního a přirozeného postavení a také na zmíněné odhalení a odstranění příčiny problému.
Postavení palce lze korigovat hned několika způsoby. Prvním je například kinesiotaping, kdy vám tejp uvolní přetížený přitahovač palce či zpevní postavení kloubu. Částečně vám tak uleví i od bolesti. Další velmi funkční pomůckou jsou cviky na vbočený palec. Existuje hned několik cviků, které zvládnete hravě doma bez cizí pomoci. Zmiňme například uvolnění palce, kdy si jednou rukou přidržujete záprstní kloub a tou druhou vikláte a kroužíte palcem. Dále můžete zkusit odtahovat palce od ostatních prstů nebo si za palce zaháknout gumičku a v sedě s chodidly na zemi oddalovat plosky od sebe.
Podobně jako cviky vám pomohou protáhnout a uvolnit svaly na nohou Adjustační ponožky s meziprstními oddělovači. Významnou roli mohou hrát také ortopedické vložky a jejich pravidelné nošení.
Jak vbočeným palcům předejít
V první řadě nepodceňujte výběr vhodné obuvi a v té druhé kvalitně regenerujte, ať už pasivně (spánek, koupele a podobně) nebo aktivně (mobilizační cviky, masáže). A samozřejmě své nohy dlouhodobě nepřetěžujte.
A co pro své nohy v rámci regenerace dělá Marcela Joglová? Jejím nepostradatelným regeneračním pomocníkem je miniaturní ježek, kterým si masíruje plosky a protahuje svaly na chodidlech, kdykoliv to jen jde. Dále s sebou velmi často nosí Adjustační ponožky, díky kterým pociťuje velkou úlevu nejen po tréninku, ale i po celém dni na nohou. Zároveň nedá Marcela dopustit na masáže, lymfatické kalhoty nebo například roller. A když počasí dovolí, proběhne se bosky třeba po trávě.
Úvodní foto – autor Daniel Vandas