V Olomouci kralovali Afričané, Eva Vrabcová Nývltová v novém českém rekordu závodu

Město Olomouc má v seriálu závodů RunCzech už dávno své pevné místo. Letos 24. června se vyznavači Olomouckého půlmaratonu sjeli už po osmé a opět na ně čekalo velké teplo, které někteří startující trefně pojmenovali jako „Olomoucké peklo“.

I přesto, že obloha byla v době startu bez jediného mráčku a teplota mohutně atakovala třiceti stupňovou hranici, tak jsme byli svědky velmi krásných a napínavých soubojů, a nejen v kategorii Elite, ale i mezi amatérskými závodníky ze 49 zemí celého světa.

Jedná se o oblíbený závod z dílny RunCzech, který je potřetí v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Více informací o Mattoni 1/2maratonu Olomouc najdete v termínovce. Také si můžete přečíst reportáž z loňského ročníku.

Hvězdní afričtí běžci a běžkyně nezklamali

Přesně v 19 hodin, se po startovním výstřelu, vydalo na trať téměř 5 a půl tisíce nadšených běžců a běžkyň. Atmosféra, která je v Olomouci vždy výtečná, jako by letos ještě více vygradovala zvyšujícím se teplem, takže všichni závodníci měli doslova bouřlivé a přívětivé prostředí po celých 21 kilometrů.

Od začátku se v čele mužského závodu pohybovala asi pětice závodníků převážně z Keni. Po odstoupení hlavních vodičů se vedení ujal Josphat Kiprop KIPTIS a postupně navyšoval svůj náskok. Cílem na Horním náměstí proběhl ve výborném čase 1:01:50 hodin. Druhý v pořadí Keter finišoval v čase 1:02:14 hodin a třetí místo si výkonem 1:03:21 hodin pojistil Amos Kibiwott Kurgat.

Mezi ženami potvrzena nadvláda etiopských závodnic

V ženském závodě se očekával velký souboj mezi dvěma etiopskými závodnicemi Worknesh Degefa a Netsanet Gudeta. Od prvních metrů se tento předpoklad naplňoval. Byl to prakticky souboj do šestnáctého kilometru. Na něm se totiž hlavní favoritky rozdělily a do cíle doběhla jako první Worknesh Degefa v čase 1:09:19 hodin. Za ni doběhnuvší Netsanet Gudeta si připsala čas 1:10:03 hodin, třetí Rose Chelimo pak 1:10:33 hodin.

Mezi Čechy v hlavní roli Eva Vrabcová Nývltová

Česká loňská olympionička Eva Vrabcová Nývltová opět prokázala své úžasné běžecké schopnosti a olomouckým fanouškům předvedla výborný výkon okořeněný novým českým rekordem závodu 1:12:01 hodin, čímž překonala rekord o 3 minuty. Na druhém místě doběhla k velké radosti všech přítomných domácí závodnice Petra Kamínková (1:20:20) a třetí místo vybojovala Marcela Joglová (1:21:14).

Mezi českými muži měl nejvíce sil Jirka Homoláč, který opět dokázal, že umí běhat velmi rychlé časy. Jeho cílový čas 1:06:29 hodin je o tři minuty lepší než čas druhého v cíli Víta Pavlišty (1:09:31). Tím třetím, kdo s nimi vystoupal na stupínek byl Pavel Dymák (1:10:59).

Jedinečná a neopakovatelná atmosféra

Ne nadarmo se říká, že Olomouc je přátelské a přívětivé město sportu fandící. Všichni diváci a vlastně i startující tuto rčení naplnili vrchovatou měrou. Po celou dobu závodu trpělivě povzbuzovali, pleskali, a i přesto, že panovalo velké vedro, tak vydrželi až doběhl ten poslední závodník. I toho pak odměnili bouřlivým aplausem.

I když se některým na trati nedařilo, ať díky teplému počasí nebo prostě neměli sportovní formu, tak všichni si řekli, že díky tomu skvělému prostředí přijedou za rok znovu.

Osobní zkušenost fotografky SvetBehu.cz Terezy Maškové: Jak jsem si Olomouc užila jako běžkyně

Už jsem běžela téměř všechny závody ze seriálu RunCzech, ale v Olomouci jsem měla svoji premiéru. Musím dodat, že velké teplo moc ráda nemám, a tudíž jsem věděla, že to lehké opravdu nebude. Zvolila jsem z počátku pomalejší tempo, abych se nezavařila hned po startu v úvodních kilometrech. To se ukázalo jako prozíravý tah. Sice na mne občas padla taková ta běžecká krize, ale diváci mne vždy zdravě „nakopli“ a nakonec jsem si závod užila.

Ta atmosféra, která při závodě panuje, pak ve mne ještě dlouho zůstala a možná je i nyní. Ráda si Olomouc zopakuji zase za rok a všem i doporučuji.