V Karlových Varech pokořeny rekordy trati, z Čechů nejrychleji Jirka Homoláč a Petra Kamínková

Pátý ročník Karlovarského půlmaratonu, ze seriálu běhů RunCzech, se velmi vydařil. Jak v mužské, tak i ženské kategorii byl překonán rekord závodu. Přání pořadatelů bylo tedy vyslyšeno a udělalo radost i přítomným divákům, kteří mohli sledovat velmi krásné souboje.

Počasí vytrvalcům přálo

V týdnu před závodem panovalo v Karlových Varech velmi teplé počasí. Studená fronta, které se z pátka na sobotu přehnala přes Českou republiku, přinesla však ideální počasí pro běžce. Teplota 18 °C, oblačno a občas i větrno. To byl ideální předpoklad pro rychlý závod, a to jak ze strany elitních závodníků, tak i hobíků.

Jedná se o další z oblíbených městských půlmaratonů ze seriálu RunCzech, který vede nádherným lázeňským městem Karlovy Vary. Více informací o Mattoni 1/2maratonu Karlovy Vary najdete v termínovce.

Mezi muži velmi vyrovnané souboje

V mužské kategorii se závodilo velmi vyrovnaně prakticky od startu až do cíle. Hned na začátku se vytvořila čtyřčlenná skupina běžců z Keni, kteří neustále, metr po metru, zvyšovali svůj náskok na ostatní závodníky. V cílové rovince pak diváci mohli sledovat doslova úchvatnou podívanou. Traťový rekord překonali rovnou čtyři běžci, a navíc se všichni doslova natlačili do 5 vteřin. Nejrychleji závod zdolal Wilfred Kimitei v čase 1:00:54 hodin, před svým krajanem Edwinem Kimutaiem Kiplagatem (1:00:57). Třetí doběhl Timothy Kimeli v totožném čase. Oba závodníci patří do RunCzech Racing týmu.

Ženský souboj vyzněl nakonec jednoznačně

Ze stejné stáje, RunCzech Racing týmu, je i karlovarská šampionka Yvonne Jelagat. Asi 5 km před cílem se již zdálo, že pro vítězství si doběhne etiopská závodnice Sutume Asefa. Té však ale v závěru došly síly a toho využila právě Yvonne Jelagat a kolem své soupeřky doslova proletěla a v cíli se radovala z vítězství i rekordu 1:08:19 hodin. Druhá doběhla již zmiňovaná Satume Asefa v čase 1:08:40 a třetí místo časem 1:11:21 hodin patří Marion Limo z Keni.

Z českých soubojů zaujal hlavně ten v ženské kategorii

V souboji mezi českými závodníky nebyla až taková konkurence jako obvykle bývá, přesto všechny souboje byly velmi zajímavé. Mezi muži zvítězil Jirka Homoláč, který však se svým výkonem vůbec nebyl spokojen. Výsledný čas 1:08:34 hodin nepatří k těm, které by si sám český reprezentant představoval, ale není každý den posvícení, jak se říká. Druhý za ním doběhl Robert Míč (1:10:16), třetí potom Vladimír Marčík (1:14:25).

O pozici nejlepší české závodnice se přetahovaly dvě nestárnoucí, přesto stále vynikající běžkyně Petra Kamínková z Olomouce a Ivana Sekyrová ze Sokolova. Obě závodnice si jako vždy nic nedarovaly a jejich souboj byl ozdobou závodu. Nakonec se z vítězství a obhajoby z loňského roku radovala Petra Kamínková v čase 1:17:58 hodin, z čehož měla v cíli velkou radost. Ivana Sekyrová si bez problémů pohlídala druhé místo (1:19:01) před třetí Marcelou Joglovou (1:21:54). Už nyní se diváci mohou těšit na jejich nejbližší souboj, který se odehraje na půlmaratonu v Olomouci, kam Petra Kamínková svoji soupeřku, Irenu Sekyrovou, pozvala.

Závod plný osobních rekordů

Ač karlovarský půlmaraton nepatří mezi ty nejrychlejší závody, vzhledem ke svému profilu, tak každoročně si zde spoustu závodníků zlepší svá osobní maxima. A nejinak tomu bylo i letos. V cíli se snad každý druhý, z amatérských závodníků, chlubil, že se mu podařilo překonat svůj osobák. Takže celkově můžeme hodnotit závod jako velmi vydařený. Atmosféra kolem trati zase výtečná, ostatně jak už je to v tomto našem největším lázeňském městě, zvykem či lépe tradicí.

Úvodní foto: z archivu RunCzech