Pro orienťák nejsi nikdy moc mladý, ani starý, může ho vyzkoušet kdokoliv a kdykoliv. To, že se napoprvé ztratíš, není žádná ostuda, dokonce i ostřílení reprezentanti umí udělat pořádný kufr. U orienťáku je stejně jako v životě důležité, se po chybě zase najít a pokračovat v cestě dál.
Orientační běh je sportovní aktivita na celý život. Nabízí aktivní pohyb na čerstvém vzduchu, herní plochou jsou hlavně lesy a krásná česká příroda. Pokud chceš na trati zpomalit, vždycky můžeš začít mapovat, najít lepší postup a i tím nahnat cenné vteřinky na soupeře.
Každý rok se v Česku uspořádá přes 250 závodů různé úrovně, kterých se zúčastní přes 10 tisíc aktivních sportovců. Nejběhavější členové dokáží za rok absolvovat až 60 individuálních závodů a k tomu i několik štafetových závodů.
Zacitorientak.cz
Prvním průvodcem do světa orienťáku ti může být web Zacitorientak.cz, tady v záložce “Chci ho zkusit” po zadání tvé adresy nebo posunutí šipky do místa bydliště vyjedou tipy na:
- areály pevných kontrol (více než 40 areálů se stálými kontrolami, kde si můžeš zkusit orienťák),
- výukové mapy k vytištění doma (stovky map napříč republikou, které ti pomůžou k pochopení orientace a mapových symbolů),
- nejbližší závody (nejčastěji se jedná o tzv. oblastní žebříčky, pořádají se ale i další tréninkové závody nebo celorepublikové soutěže).
Orienťácké disciplíny
Většina závodů v orientačním běhu je individuální, běhá se hlavně v lese (krátká a klasická trať) nebo ve městech (sprint). Délka tratí se může výrazně lišit v závislosti na terénu, kde se běží. Mezi kontrolami můžeš zvolit libovolnou trasu (mimo soukromé pozemky a zakázané prostory).
- Klasická trať (nejdelší disciplína s delšími volbami postupů, čas vítěze 50-80 minut)
- Krátká trať (postupy mezi kontrolami nejsou tak dlouhé a občas bývá trať orientačně náročnější, čas vítěze kolem 35 minut)
- Sprint (rychlé tratě v městské zástavbě, parcích či sportovních areálech, čas vítěze kolem 15 minut)
- Noční orienťák (s čelovkou do lesa, čas vítěze 40-70 minut)
Jak na první závod?
- Vyber si z nabídky závodů na webu zacitorientak.cz.
- Při přihlášení si vyber jednu z kategorií pro veřejnost nebo ze závodních kategorií, nezapomeň si zadat zapůjčení čipu pro ražení kontrol.
- Před závodem si přečti pokyny s detailními informacemi a zjisti svůj startovní čas.
- Nech si dostatečný čas pro cestu na start, s sebou si vezmi čip a můžeš i buzolu.
- Až se na startovních hodinách zobrazí čas tvého startu, vstup do startovního prostoru.
- Po odstartování si vezmi mapu a oběhni všechny kontroly v určeném pořadí, na každé kontrole i v cíli čipem označ průchod kontrolou.
- Po závodě si v IT centru vyčti svůj čip a dostaneš lístek s mezičasy a výsledkem v závodě.
- Neboj se zeptat, pořadatelé i další orienťáci nováčkům rádi poradí.
Více v příručce Jak na první orienťák
Czech O-Tour pro nováčky i začátečníky
V roce 2023 pokračuje seriál orienťáckých závodů pro nováčky i zkušené orienťáky — Kwak Czech Orienteering Tour. Startuje již o víkendu 1.—2. dubna závody na Plzeňsku, jen 40 minut od Prahy. Mimo soutěžních tratí si můžeš vybrat také z pěti variant tratí pro veřejnost.