Tajemství hodnoty VO2 max

Tajemství hodnoty VO2 max

VO2 max je často skloňovaným pojmem v diskuzích o výkonnosti vytrvalostních sportovců. Co se tedy za tímto číselným údajem skrývá a jakou informaci tato hodnota nese? Je důležité pro hobby běžce znát jeho VO2 max?

VO2 max je definována jako hodnota maximálního objemu kyslíku,který je atlet schopen využít. Měření se provádí v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu. Laicky řečeno se tedy jedná o měřítko, které demonstruje schopnost těla maximálně využívat kyslík. Obecně se jedná o velmi dobrý ukazatel aerobní vytrvalosti, přičemž platí, že čím vyšší číslo atlet dosáhne, tím lepší je jeho výkonnost. To z toho důvodu, že atlet s vysokým VO2 max je logicky schopen při sportovním výkonu využít větší množství kyslíku.

Měření VO2 max

Existuje více metod, které změří či odhadnou vaši VO2 max. Otázkou je, zda to pro hobby běžce má nějaký konkrétní význam. VO2 max je možné nechat si změřit například při komplexní sportovní prohlídce u specializovaného lékaře, který provede laboratorní test s dýcháním do kyslíkové masky. Pro výkonnostní jedince se může jednat o zajímavý ukazatel týkající se trénovanosti jejich těla. Nutno ovšem podotknout, že většina odborných výzkumů zabývajících se touto problematikou došla k závěru, že výraznou měrou k výsledné hodnotě VO2 max přispívají genetické dispozice. To ale neznamená, že usilovným tréninkem se VO2 max nemůže zlepšit. Odhadovaný prostor pro zlepšení je u většiny jedinců ovšem mezi 5 – 20 %. Ideálním příkladem mohou být nejrůznější variace tréninku ve vysoké intenzitě, např. intervaly, fartleky či stupňované kopce. Důležitým faktorem je bezesporu také věk a pohlaví jedince. V neposlední řadě je také nutné zmínit vliv nadmořské výšky. S vyšší nadmořskou výškou výrazně klesá maximální příjem kyslíku. Právě ve vysokých nadmořských výškách se tvoří rozdíly mezi širší a tou nejužší světovou špičkou, čímž je pověstný například Kilian Jornet.

VO2 max u profesionálů

Špičkoví horští běžci patří k atletům s historicky nejvyššími naměřenými hodnotami VO2 max. Například americká legenda horských běhů, Matt Carpenter, měl již v roce 1990 zaznamenáno měření na hodnotě 90,2, což je jedno z nejvyšších vůbec. Největší hvězda horských sportů současnosti, Kilian Jornet, taktéž patří k atletům s nejvyšší VO2 max. Jeho hodnoty se pohybují mezi 88.0 – 90.5 při 58 kg tělesné váhy, což je jedno z vysvětlení jeho neuvěřitelných výkonů ve vysokých nadmořských výškách. Pro srovnání například Lance Armstrong disponoval nejlepšími parametry mezi jezdci Tour de France, přičemž jeho hodnota byla zhruba 85.0.  Za zmínku stojí také legendární norský běžec na lyžích Bjoern Daehli, u kterého některé zdroje uvádějí hodnotu dokonce vyšší než u Jorneta či Carpentera.

Přibližný odhad hodnocení konkrétních hodnot VO2 max u daných věkových skupin je uveden v tabulce níže. Zajímavostí je, že hodnota 55.0 se obvykle považuje za velmi dobrý výsledek, ovšem jak již bylo zmíněno, ti nejlepší světoví atleti dosahují výrazně vyšších hodnot.

Hodnoty VO2 max

Zkušenosti čtenářů

Satma

Zacinal jsem behat cca pred pul rokem, bezim 5km za 25min a 10 za 53m. Vcera jsem bezel 14km za 1:20 a podle sportovnich hodinek jsem mel hodnotu VO2max po dobu 1:10. S dychanim jsem problemy nemel, nohy bolely – ty posledni 4km jsem bezel s bolestma. Chtel jsem se zeptat, hodnota VO2max znamena, ze jsem bezel na hranici svych moznosti? A jak tuto hodnotu snizit abych bezel rychleji? Diky Dan.

Jan P.
Satma:

Pokud běháš půl roku, takovýma záležitostma jako VO2max se nezabývej. Prostě běhej tak, abys z toho měl radost.

Filip T.
Jan P.:

Hodnotu VO2 max bych na hodinkách úplně zakázal. Spousty začínajících běžců, hobby běžců se k této veličině až nesmyslně upínají, přičemž údaj z hodinek je naprosto mimo. Jak bylo napsáno v článku, hodnota VO2 max se měří kyslíkovou maskou. Není možné, aby hodinky v závislosti na rychlosti běhu a tepové frekvence určily tu hodnotu přesně. Pokud chcete znát skutečnou hodnotu, zajděte si na laboratorní test na běhátko…

Bolomsson
Satma:

Ty nohy tě bolely pravděpodobně z nedostatku trénovanosti na tak dlouhou vzdálenost. Přeci jen jsi trénovaný na 5 či 10 km a byť se to nezdá, tak 4 km navíc jsou přeci jen znát a z toho zřejmě plynoucí bolest ve svalech, zkrátka nato nemáš zatím asi odběháno. Toť můj amatérský názor;-).

Stenly

Přidám svoji zkušenost. Běhám sedm let a asi 5 let používám Garmin 630 s hrudním pásem, který umí vypočítat VO2 max. Ne že bych této metodě nějak slepě věřil, určitě nelze brát výsledky jako přesné. Stala se mi ale taková věc, které jsem nepřišel na kloub. Dlouhodobě se hodnoty mého VO2 pohybují kolem cca 45, pokud se někdy vyhouply (krátkodobě) na 48 tak to bylo maximum. Letos v březnu nastalo během cca 3 týdnů postupné navýšení až na 52 a i potom se to drželo mezi 50 až 51. Co se týče tréninku, nic zásadního jsem nezměnil běhám cca 110km/měsíc a běhám víceméně pořád stejným tempem, dokonce většinou i po stejné trase. Jak jsem zmínil neberu metodu Garmin za něco ultra přesného ale přece jen je tady srovnání : stejné podmínky (i hodinky) versus zvýšená hodnota VO2. Zajímavé je, že ruku v ruce se zvýšením hodnoty VO2 se snížila hodnota Training effect z obvyklých 3,5 na 3,0. Má někdo podobnou zkušenost nebo vysvětlení?

lukuc
Stenly:

Ano je to i logické. Já teda hodnotu Training Effect uplně nesleduji, ale toto číslo říká něco o tom „jak těžký“ pro běžce byl trénink. Vychází z hodnoty VO2Max a taky hlavně z úrovně tepové frekvence v průběhu daného tréninku a obvykle pokud se vám zvedne VO2Max, tak při stejném tréninku (vzdálenost a tempo) budete mít s velkou pravděpodobností nižší tepovou frekvenci.
I když běháte „málo“ a pořád stejnou trasu a pořád přibližně stejnou intenzitou, i tohle vám do nějaké úrovně zvedá kondici i VO2Max. Když jste v lepší kondici (budete mít vyšší VO2Max), tak pokud poběžíte stejnou trasu stejně rychle, obvykle budete mít nižší tepovou frekvenci. No a od toho se odvíjí training effect. Pokud poběžíte stejnou vzdálenost stejným tempem, ale na nižší tepové frekvenci, bude pro vás mít tento trénink nižší zátěž (efekt) než dříve když jste začínal. Pokud byste tak chtěl dosáhnout stejného tréninkového efektu jako dříve, bude nutné běžet rychleji, abyste měl tepovou frekvenci na stejné úrovni jako dříve.
Ono se to nezdá ale ve spoustě testů co jsem viděl, vychází právě u Garminů vypočtená VO2Max překvapivě docela přesně.
Mě hodinky ukazují VO2Max většinou okolo 70. Nejsem profi, ale určitě se nepočítám mezi hobby běžce, kteří si chodí zaklusat.
Běžně mimo soustředění naběhám 70-80km/týden, ovšem docela dost jsou z toho intenzivní tréniky (např. 5+3+2+2km třeba v tempech 3:30-3:15/km s 3 minutovou pauzou, nebo tempové běhy např. 12km (3:30/km).
Na těch tempáčích je to znát asi nejlíp. Po týdnu se jde to stejné ale celé o 5s/km rychleji ale tepovku mívám stejnou jako předchozí týden, takže je na tom vidět to zlepšení,

Ďuro

1) VO2max je pre väčšinu hobby bežcov čisto teoretický poznatok a ďaleké závery sa z neho robiť nedajú. Väčšinou sme totiž obmedzovaní úplne inými vecami (strava, trénovanosť, silová vytrvalosť, psychická odolnosť, oblečenie, poveternostné podmienky, atď…). Keby nás limitoval VO2max, tak hobby bežci by behávali maratóny pod 4h jak nič.
2) do článku by som doplnil ešte, že VO2max. zvyšuje nie množstvo intervalových tréningov, ale aj množstvo tzv. LSD (long slow distance) – dlhých behov. Práve kombinácia cca 80/20 (80% v nízkej tepovej oblasti, 20% vo vysokej) a objemov cca 200km/mes. Vás priblížia k potenciálnemu VO2max oveľa lepšie než iba intervalové tréningy. Ja osobne mám najlepšiu skúsenosť so zaradením 1-2 dlhých behov v kopcoch (cca 30km, prevýšenie 500-1500m) a 1-2 dlhších behov hoci aj po rovine ale v nízkych tepoch (dýchanie nosom)
3) práve konštantnosť tréningov (rovnaká trasa, dĺžka aj tempo) je najčastejšia chyba nás, laikov a hobby bežcov. Trénovať je lepšie veľké objemy v nízkom úsilí a keď naplno, tak naozaj (intervaly na dráhe).

Martin K.

Hodinky Garmin245 FR. VO2Max z hodinek 58, a při testu naměřeno 70,6. Takže hodnoty z hodinek (Garmin) bych bral velice orientačně.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: