VO2 max je často skloňovaným pojmem v diskuzích o výkonnosti vytrvalostních sportovců. Co se tedy za tímto číselným údajem skrývá a jakou informaci tato hodnota nese? Je důležité pro hobby běžce znát jeho VO2 max?
VO2 max je definována jako hodnota maximálního objemu kyslíku,který je atlet schopen využít. Měření se provádí v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu. Laicky řečeno se tedy jedná o měřítko, které demonstruje schopnost těla maximálně využívat kyslík. Obecně se jedná o velmi dobrý ukazatel aerobní vytrvalosti, přičemž platí, že čím vyšší číslo atlet dosáhne, tím lepší je jeho výkonnost. To z toho důvodu, že atlet s vysokým VO2 max je logicky schopen při sportovním výkonu využít větší množství kyslíku.
Měření VO2 max
Existuje více metod, které změří či odhadnou vaši VO2 max. Otázkou je, zda to pro hobby běžce má nějaký konkrétní význam. VO2 max je možné nechat si změřit například při komplexní sportovní prohlídce u specializovaného lékaře, který provede laboratorní test s dýcháním do kyslíkové masky. Pro výkonnostní jedince se může jednat o zajímavý ukazatel týkající se trénovanosti jejich těla. Nutno ovšem podotknout, že většina odborných výzkumů zabývajících se touto problematikou došla k závěru, že výraznou měrou k výsledné hodnotě VO2 max přispívají genetické dispozice. To ale neznamená, že usilovným tréninkem se VO2 max nemůže zlepšit. Odhadovaný prostor pro zlepšení je u většiny jedinců ovšem mezi 5 – 20 %. Ideálním příkladem mohou být nejrůznější variace tréninku ve vysoké intenzitě, např. intervaly, fartleky či stupňované kopce. Důležitým faktorem je bezesporu také věk a pohlaví jedince. V neposlední řadě je také nutné zmínit vliv nadmořské výšky. S vyšší nadmořskou výškou výrazně klesá maximální příjem kyslíku. Právě ve vysokých nadmořských výškách se tvoří rozdíly mezi širší a tou nejužší světovou špičkou, čímž je pověstný například Kilian Jornet.
VO2 max u profesionálů
Špičkoví horští běžci patří k atletům s historicky nejvyššími naměřenými hodnotami VO2 max. Například americká legenda horských běhů, Matt Carpenter, měl již v roce 1990 zaznamenáno měření na hodnotě 90,2, což je jedno z nejvyšších vůbec. Největší hvězda horských sportů současnosti, Kilian Jornet, taktéž patří k atletům s nejvyšší VO2 max. Jeho hodnoty se pohybují mezi 88.0 – 90.5 při 58 kg tělesné váhy, což je jedno z vysvětlení jeho neuvěřitelných výkonů ve vysokých nadmořských výškách. Pro srovnání například Lance Armstrong disponoval nejlepšími parametry mezi jezdci Tour de France, přičemž jeho hodnota byla zhruba 85.0. Za zmínku stojí také legendární norský běžec na lyžích Bjoern Daehli, u kterého některé zdroje uvádějí hodnotu dokonce vyšší než u Jorneta či Carpentera.
Přibližný odhad hodnocení konkrétních hodnot VO2 max u daných věkových skupin je uveden v tabulce níže. Zajímavostí je, že hodnota 55.0 se obvykle považuje za velmi dobrý výsledek, ovšem jak již bylo zmíněno, ti nejlepší světoví atleti dosahují výrazně vyšších hodnot.
Zacinal jsem behat cca pred pul rokem, bezim 5km za 25min a 10 za 53m. Vcera jsem bezel 14km za 1:20 a podle sportovnich hodinek jsem mel hodnotu VO2max po dobu 1:10. S dychanim jsem problemy nemel, nohy bolely – ty posledni 4km jsem bezel s bolestma. Chtel jsem se zeptat, hodnota VO2max znamena, ze jsem bezel na hranici svych moznosti? A jak tuto hodnotu snizit abych bezel rychleji? Diky Dan.
Pokud běháš půl roku, takovýma záležitostma jako VO2max se nezabývej. Prostě běhej tak, abys z toho měl radost.
Hodnotu VO2 max bych na hodinkách úplně zakázal. Spousty začínajících běžců, hobby běžců se k této veličině až nesmyslně upínají, přičemž údaj z hodinek je naprosto mimo. Jak bylo napsáno v článku, hodnota VO2 max se měří kyslíkovou maskou. Není možné, aby hodinky v závislosti na rychlosti běhu a tepové frekvence určily tu hodnotu přesně. Pokud chcete znát skutečnou hodnotu, zajděte si na laboratorní test na běhátko…
Ty nohy tě bolely pravděpodobně z nedostatku trénovanosti na tak dlouhou vzdálenost. Přeci jen jsi trénovaný na 5 či 10 km a byť se to nezdá, tak 4 km navíc jsou přeci jen znát a z toho zřejmě plynoucí bolest ve svalech, zkrátka nato nemáš zatím asi odběháno. Toť můj amatérský názor;-).