Světový pohár v orientačním běhu se po pěti letech vrátil do Česka a hned úvodní závod ve sprintu v České Lípě, kterého se zúčastnilo 128 mužů a 128 žen z 28 zemí, přinesl překvapivé výsledky.
Čechům se první závod poměrně podařil. Z 8 mužů skončilo hned 5 v nejlepší světové třicítce. Česká
jednička a stříbrný sprinter z loňských Světových her v Americe Tomáš Křivda měl obrovskou motivaci uspět také na domácí půdě. Závod začal perfektně a prvních 7 kontrol byl ve vedení. Avšak poté u zříceniny hradu Lipý špatně přečetl mapu a drobně chyboval. I tak do cíle doběhl na skvělém 5. místě. “Hned od začátku jsem do toho dupal. Věděl jsem, že stavitel trati Petr Karvánek z České Lípy připraví trať plnou výzev, ale na druhou stranu je to náš český terén, který by nám měl sedět. Hned při prvním podívání do mapy bylo jasné, že to bude pěkný závod. Mapu jsem stíhal číst dobře a nikde neváhal, ale bohužel po výběhu z hradu jsem naběhl do zavřené brány, což mě stálo 10 – 20 vteřin, které hodně mrzí. Jako před 14 dny na mistrovství světa jsem skončil pár vteřin za medailí, ale další šance přijdou. Třeba zítra ve sprintové štafetě a nebo o víkendu v lesních závodech”. Tomáš vyzdvihl i atmosféru závodů na domácí půdě: “Domácí atmosféru si hodně užívám, přestože cítím tlak vybojovat dobré výsledky. Když mi na trati občas někdo zafandil, vlilo mi to další síly do žil a bylo to super”.
Podobně skvěle jako Tomáš Křivda rozběhl závod Jakub Glonek. Po Tomášově chybě u hradu převzal vedení v závodě a držel české naděje na vítězství až do poloviny závodu. Bohužel v klášterní zahradě udělal obrovskou mapovou chybu a do cíle doběhl až na 24. místě. Daleko od svého snu vylepšit si výsledkové maximum z mistrovství světa v Česku v roce 2021, kde skončil 9.
Téměř bez chyby ale naopak běžel celou trať teprve dvacetiletý junior Jakub Chaloupský. Letos dvojnásobný juniorský mistr světa, který při své premiéře mezi dospělými doběhl na výborném 17. místě: “Musím říct, že to byl jeden z mých povedenějších závodů. Plynulost běhu jsem měl skoro excelentní a nikde jsem se nezastavoval. Sice jsem u hradu nezvolil úplně ideální volbu a stálo mě to několik vteřin, ale dnes byla důležitá hlavně plynulost a rychlost běhu a to se mi povedlo, jsem spokojený”.
Skvělý závod a obrovskou radost v cíli vyzařoval vítězný Ralf Street z Velké Británie. Jak sám říká, povedl se mu skvělý závod na skvělé trati a doběhl si pro své první světové vítězství. O 14 vteřin porazil švéda Gustava Bergmana a jen o vteřinu pomalejší byl třetí belgičan Yannick Michiels.
Mezi ženami si pro vítězství doběhla Tove Alexandersson, která po úvodní chybě dokázala srovnat koncentraci a i přesto, že ženám na konci startovního pole nepřálo počasí a vytrvale pršelo, zvítězila s velkým náskokem 35 vteřin před druhou švýcarkou Natalií Gemperle. Třetí pak byla Švédka Sara Hagstrom.
Nejlepší z českých závodnic byla Denisa Kosová, které dnes její výkon vynesl 5. příčku a je to tak její nejlepší výsledek v individuálním závodě Světového poháru: “Závod byl moc pěkný, celou dobu bylo co řešit. Udělala jsem pár zaváhání, ale celkově jsem spokojená”.
Skvěle zaběhla i 9. Tereza Janošíková, stříbrná medailistka ze Světových her z Ameriky: “Makala jsem, co to šlo, bohužel kvůli dešti jsem uklouzla už u první kontroly a pak vybrala špatný postup směrem k druhé kontrole. Zbytek trati jsem ale bojovala na maximum”.
Program 2. kola Světového poháru v orientačním běhu 2023
středa 2. srpna 2023 sprint Česká Lípa
čtvrtek 3. srpna 2023 sprintové štafety Česká Lípa
sobota 5. srpna 2023 krátká trať Korce u Dubé
neděle 6. srpna 2023 klasická trať Korce u Dubé
Titulní foto: Petr Kadeřávek