Ukrajinská běžkyně Natalia Veselá: „Chtěla bych vyhrát maraton!“

Ukrajinský stánek lze vidět na řadě závodech RunCzech. Vede ho mladá usměvavá běžkyně Natalia Veselá, což ostatně vyplývá už z jejího jména. Bohužel ji vrásky dělá aktuální válka na Ukrajině, proto se snaží z Česka pomoci. Třeba pořádáním závodů. V rámci zářijových závodů RunCzech v Praze jsme ji vyzpovídali.

Kdy jste přišla do Česka?
Už v roce 2003. Mám tu i české občanství.

Takže jste tady o mnohem déle, než většina uprchlíků z Ukrajiny. Máte zde rodinu?
Teď už ano, před dvěma dny mě přijela maminka, která se zde trvale usadí.

Pojďme k běhání. Jak jste se k běhu dostala?
Když jsme byla na Ukrajině, běhala jsem na škole profesionálně. V Česku to už slavné nebylo, protože jsem musela studovat. Ale teď se snažím začít pořádně běhat.

Takže netrénujete nějak systematicky?
Běhám sama podle sebe, na své pocity.

Vy žijete v Praze. Kde tady běháte?
Mám to nejradši kolem Petřína, takže většina běhů směřuje právě sem.

Během letošního roku jste se ale dostala k pořádání závodu. Jak k tomu došlo?
Když začala válka, tak jsem přemýšlela, co bychom mohli udělat pro Ukrajinu. Protože máme sportovně založený tým, tak nás napadlo, že bychom udělali charitativní běh pro Ukrajinu. Již první běh byl za podpory Prahy 7, Magistrátu hl. město v Praze a RunCzechu.

Jak tyto závody probíhaly?
Prvního závodu se zúčastnilo asi 45 lidí s tím, že zde bylo hodně dětí z Ukrajiny, což nás velmi potěšilo. Zúčastnila se i Ukrajinská ambasáda. V cíli jsme dávali každému účastníkovi ukrajinský boršč. Na druhém závodě bylo účastníků o trochu více. Na takové akce bohužel nemáme tolik času, měli jsme vždy na to tak 2-3 týdny.

Chystáte něco do budoucna?
Měli bychom přání – proběhnout se po Staroměstském a Václavském náměstí. Chtěli bychom tak Běh míru uskutečnit v centru Prahy. Zatím nevíme kdy, protože za tím je hodně byrokratických překážek.

Jsme tady na závodech RunCzech v Praze. Vás také dost podporují, ne?
Této podpory si ohromně ceníme. Jsme moc rádi být součástí. Máme tu stánek s tričky, vlajky nebo náramky. Některé věci jsou dělané ručně. Vše, co prodáme, dáváme do krabiček a jde na podporu Ukrajiny.

Máte nějaký běžecký cíl?
Chtěla bych vyhrát maraton (smích – pozn. red.).

Úspěch ukrajinských běžců na Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2022

Hned dva závodníci pronikli na stupně vítězů při zářijovém závodě Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2022. Nejlepšího času dne v ženách dosáhla Valeria Zinenko (1:10:55), vytvořila si nový osobní rekord a po zásluze vystoupala na nejvyšší stupínek. V mužích získal stříbrnou medaili Vitalij Šafar, kdy doběhl do cíle v čase1:03:01.