Někdo může namítnout, že melasa je vlastně odpad. Ano, je to vedlejší produkt při výrobě cukru. Ale není odpad jako odpad. Ne mylně se melasa nazývá černým zázrakem.
Cukrová třtina vypadá podobně jako bambus. V období sklizně se naseká, rozdrtí a slisuje a tím se získá třtinová šťáva, která se očistí, přefiltruje a zahustí odpařením vody. Poté se nechá vykrystalizovat cukr a zbylá hmota bez krystalků je ona melasa. Také je k dostání sušená třtinová šťáva Rapadura nebo Panela, která obsahuje i krystalky a je vhodnou alternativou sypkého cukru. Melasa je sirupové konzistence.
Co všechno melasa obsahuje?
Spoustu minerálů jako vápník, hořčík, fosfor, železo, sodík, draslík, zinek, chrom a měď. Dále vitamíny B1, B2, B6, kyselinu pantotenovou, kyselinu listovou a vitamin C. Obsahuje 18-20% cukrů především ve formě glukózy a fruktózy a asi 3% bílkovin.
Mohou se do ní dostat i těžké kovy nebo pesticidy z neekologického způsobu pěstování. Proto je potřeba vybírat kvalitní produkt, který zároveň neobsahuje žádné jiné látky kromě melasy samotné. V jiném případě nedoporučuji kupovat.
Melasu můžeme použít jako prevenci, ale i jako lék!
Doporučuje se při zácpě ve větším než předepsaném množství, zlepšuje chod metabolismu, vhodná při redukční dietě podporuje činnost nervové soustavy, výborně podporuje imunitu, zlepšuje stav kloubů a kostí (artróza, řídnutí kostí), pomáhá v léčbě lupénky a ekzémů, urychluje hojení, detoxikuje, pomáhá při křečových žilách i preventivně, podporuje lymfatický systém, regeneruje krvetvorbu, podpůrný prostředek při alergii, reguluje krevní tlak, pomáhá při suchém kašli, podporuje odhlenění, vhodná při bolestech žaludku a sleziny, je doporučována jako prevence rakoviny a jako podpůrný prostředek při již prokázané rakovině. A je toho jistě daleko víc.
Díky tomu, že obsahuje zvýšené množství železa (17,8 mg na 100g) a je tak nejbohatsším rostlinným zdrojem železa, pomáhá při chudokrevnosti. Proto se doporučuje zejména ženám, která mají spotřebu železa vyšší a právě při vytrvalostních sportech mohou nedostatkem železa trpět.
Doporučené užívání je 2 lžičky denně. Nejlépe rozpuštěné v 2dcl teplé vody a se špetkou skořice. Nejlepší je rozdělit dávku do dvou a pít ráno a večer nalačno. V období zvýšené fyzické či psychické námahy není problém dávky zvýšit, stejně tak při nemoci. Jediné co hrozí při vyšší konzumaci je možný průjem. Je vhodné podávat dětem už od 6 měsíců věku.