Trojice zelených superpotravin a jejich význam ve výživě běžců

Trojice zelených superpotravin a jejich význam ve výživě běžců

Superpotraviny je termín, který se vyskytuje stále častěji, mnoho z nich se může hodit i běžcům a dopomoct k lepším výkonům, jak se ale zorientovat v nepřeberné nabídce superpotravin?

Co jsou superpotraviny?

Superpotraviny jsou takové potraviny, které obsahují výjimečně vysoké množství živin a vitamínů a velmi tak prospívají zdraví. Někdy jsou označovány za výživově nejbohatší potraviny na světě. WHO dokonce doporučuje konzumaci těchto potravin pro léčbu některých nemocí či alergií. Objevují se i články, které navrhují superpotraviny jako řešení světového hladu. Definice superpotravin je však velmi široká a proto do této skupiny potravin není zařazen přesný počet nebo jedna skupina potravin. Naopak tato rodina se velmi rychle rozrůstá a obsahuje potraviny různých druhů.

Máte dotaz týkající se vašeho tréninku nebo výživy? Nebojte se nás zeptat! Váš dotaz zařaďte do příslušné rubriky v sekci“DISKUSE“ a my vám na něj odpovíme.

Jak mohou být prospěšné běžcům a proč je zařadit do jídelníčku?

Většina superpotravin obsahuje velké množství cenných živin, vysoký podíl bílkovin a vlákniny, vitamínů, aminokyselin, enzymů, zdravých tuků a dalších stopových prvků. Tyto potraviny prospívají zdraví, zvyšují vitalitu a množství energie, usnadňují a urychlují regeneraci a hojení. Tím sportovcům umožňují častější, intenzivnější a náročnější tréninky. Mnoho ze superpotravin přímo podporuje růst svalové hmoty, jiné pomáhají více rozvinout výdrž a vytrvalost. Většina z nich navíc posiluje imunitní systém a obranyschopnost, pokud je tedy zařadíme do jídelníčku, máme mnohem menší pravděpodobnost, že nás za nepříznivého počasí přemůže viróza nebo chřipka a tím nás vyřadí z tréninku.

Zelené superpotraviny přispívají k regeneraci po sportovním výkonuZelené superpotraviny přispívají k regeneraci po sportovním výkonu

Chlorella, hojitel ran

Chlorella je jednobuněčná řasa s nejvyšším obsahem chlorofylu ze všech známých potravin. Každých 24 hodin se 4x obnoví, zejména díky CGF růstovému faktoru. Z toho mohou těžit i běžci – podporuje hojení, růst svalové hmoty a obnovu tkání. Chlorella obsahuje nejvíc DNA a RNA ze všech známých rostlin. Je v ní 65% bílkovin, což z ní činí nejefektivnější zdroj pro získávání proteinů (efektivnější, než v současnosti nejvyužívanější kvalitní zdroj – syrovátka). NASA zjistila, že lidský organismus dokáže přežívat několik dní pouze na této řase. Obsahuje mnoho minerálů, vitaminů, aminokyselin a antioxidantů. Má vysoký obsah vlákniny, obsahuje vitamín K, který je důležitý pro kosti a B12, který se jinak obtížně získává ze stravy. Chlorella podporuje regeneraci tkání, posiluje imunitní systém a obranyschopnost. Zařadit do jídelníčku se vyplatí zejména při léčbě zranění, díky její schopnosti podporovat obnovu buněk.

Chlorelu koupíte nejčastěji v lékárně nebo v obchodech se zdravou výživou v podobě tabletek jako doplněk stravy. Cena se pohybuje od 300Kč za 700 tabletek. Doporučená dávka je obvykle 6-15 tablet denně (1,5 až 7,5 gramu), předávkovat se ale nelze.

Spirulina, přírodní energiťák

Spirulina je na rozdíl od chlorelly bakterie, jinak si jsou ale v lecčem podobné. Obě podporují regeneraci a obranyschopnost, Spirulina se vyplatí kupovat hlavně, pokud chceme zvýšit množství energie.

Spirulinu lze koupit v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou jako doplněk stravy v podobě tablet nebo prášku. Cena se pohybuje od 200Kč za 200 gramů. Dávkování je podobné jako u chlorelly.

Mladý ječmen, zdroj silných kloubů, svalů a šlach

Mladý ječmen je další potravina ze skupiny zelených rostlin, kam také patří chlorella, spirulina a mladá pšenice. Mladý ječmen urychluje metabolismus, má protizánětlivé a hojivé účinky (mohou se uplatnit například při léčbě kloubů, svalů a šlach).

Mladý ječmen lze zakoupit v lékárně nebo v obchodech se zdravou výživou. Cena se pohybuje kolem 400Kč za 250 gramů, doporučená dávka je 1 – 4 čajové lžičky denně (1-4,5 gramů).

Jitka Richterová

Jitka Richterová

Jitka sportuje a běhá vlastně od dětství, pravidelně asi od 12 let, kdy jí přišlo, že se psem je škoda po lesích jen chodit, když se dá běhat. Závodů zatím za sebou tolik nemá, letos se ale chystá na několik půlmaratonů, maratonů a možná i delších vzdáleností v České republice a ve Švýcarsku. Raději běhá pomaleji a delší tratě v přírodě, ideálně na horách a to při vegetariánské stravě. Jitka zatím běhala v Anglii, Itálii, Rakousku, Francii, Holandsku, Egyptě nebo v Nepálu.


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: