Trénink na (půl)maraton: komplexní souhrn tipů

Trénink na (půl)maraton: komplexní souhrn tipů

Souhrn všeho důležitého o tréninku, stravě, motivaci, regeneraci a výbavě, co je pro úspěšné zvládnutí půlmaratonu a maratonu potřeba!

Jaro se blíží a s ním i první (půl)maratony a vrcholení tréninku. Nenechávejte věci náhodě a přečtěte si, co dělat s nadcházejícími posledními týdny před závodem. Ať už je váš cíl zaběhnout si letos osobák nebo si jen poprvé vyzkoušet, co taková vzdálenost obnáší, v tomto článku najdete komplexní shrnutí všech tipů, které se vám budou hodit a se kterými uspějete.

Obecné tréninkové rady

Pokud je vaším cílem zrychlit, přečtěte si články o trénování anaerobní kapacity a aerobní kondice podle olympijských vítězů. Jste-li naopak nováčci a soustředíte se především na zvládnutí vzdálenosti jako takové, podívejte se na rady Petra Vabrouška, jak na zvyšování objemu.

S ubývajícím časem se vám také bude hodit článek co dělat poslední týden před maratonem, včetně psychické přípravy a mnoha dalších detailů, které bychom neměli opomínat. V posledním týdnu oceníte rady k závěrečné tréninkové přípravě na maraton včetně návrhu tréninkového plánu na poslední dny před závodem.

Nemáte rádi plány? Přečtěte si, jak natrénovat na půlmaraton bez plánu!

Tréninkové plány

Na našem webu najdete i mnoho tréninkových plánů. Vybrat si můžete podle vzdálenosti a vašeho cíle. Na své si přijdou kondiční i výkonnostní běžci.

Půlmaraton:

Maraton:

Jak na výbavu?

S delšími a delšími vzdálenostmi hrají i ty malé detaily ve výbavě podstatnou roli. Určitě se vám tak bude hodit článek jak vybrat běžecké boty, zvlášť pokud si ještě nejste jistí, jaké na závod vzít. Inspirovat se také můžete v sekci recenze silničních, závodních bot, kde vám naši testeři poradí. Boty ale nejsou ta jediná důležitá výbava, velkou roli taky hraje běžecké oblečení. V článku základy správného oblékání na závod vám s výběrem pomůžeme. Pokud se bojíte, že v předzávodním stresu na něco zapomenete, podívejte se na seznam všeho podstatného v článku na co všechno byste neměli zapomenout před velkým závodem?

Strava před, během i po závodu

Strava je jedna z klíčových věcí pro dodání energie před i během závodu a pro správné zregenerování po závodě. Všechno potřebné najdete v článku desatero výživových rad pro půlmaraton. Pokud si nejste jistí, jak se stravovat během závodu, poradí vám články jak a kdy použít doplňky stravy a složky doplňků stravy, které zlepší běžeckou výkonnost. Co a kdy nejrychleji doplnit po závodě se dozvíte v článku ideální strava po závodě, která vás rychle vrátí do hry. Pokud s podobnými závody na delší vzdálenost nemáte příliš zkušeností, podívejte se také na 10 nejběžnějších stravovacích chyb, které by vás mohly stát váš cíl nebo pokazit dojmy z běžeckého zážitku.

Nezanedbejte psychickou přípravu a motivaci!

Pokud jste zrovna ve fázi jarní únavy a příprava nejde podle vašich představ, pomocnou ruku vám nabídnou články překonejte nechuť k běhu a jak nezahodit celou přípravu na vysněný závod. Pokud naopak pochybujete o tom, proč jste se vlastně rozhodli běžet závod a váháte o smysluplnosti svého cíle, přečtete si rady Jirky Maška jak neztratit motivaci k běhu a závodění. Poslední večer před závodem nebo ráno u snídaně vás nabudí 6 top běžeckých motivačních videí.

Tipy pro regeneraci

Nováčkům i pokročilým určitě neuškodí připomenout si základní pravidla regenerace pro běžce. Pokud býváte po závodě rozbolavělí anebo chcete předejít několikadennímu pnutí ve svalech, přečtete si o masáži a o tom, kdy pomůže a kdy uškodí. Další dobrý tip na urychlení regenerace je Foam Rolling. Článek na pomezí zamyšlení, informací, které je dobré vědět ještě před závodem a tipů na regeneraci má titul kam až si běžec sáhne při maratonu a jak zpět do hry a určitě v něm najdete spoustu inspirace.

Nezapomeňte, že pokud si s něčím nebudete vědět rady, můžete se také ptát v diskusích pod články a my vám na ně odpovíme.

Přejeme mnoho zdaru v tréninku, a hlavně skvělých zážitků ze závodu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: