Trailové boty – jak si vybrat ty správné

Trailové boty – jak si vybrat ty správné

Vybrat si správné boty na běhání je pro mnohé obtížná a zdlouhavá záležitost. Běžci v nich tráví stovky hodin a správně vybraná bota může ovlivnit jejich zdraví i výkonnost. Stojí to i nějaké peníze. Jak si tedy vybrat boty pro běh v přírodě?

Každý máme jiné potřeby

Budete v botách běhat jen po lesních cestičkách, nebo i trochu po asfaltu? V blátě, po kamenech? V horách, nebo jenom v parku? Jste rekreační běžec, nebo závodník? Běháte kratší tratě, nebo ultramaratony? Máte nohu spíše širokou, nebo úzkou? Pronaci, nebo supinaci? Dopadáte na špičky, na paty, nebo na střed? To všechno a ještě mnoho dalšího hraje při výběru boty roli. Neexistuje trailová bota, která by byla ideální pro všechny. Tím jsme vám s výběrem asi moc nepomohli J.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Ale přesto je několik věcí, kterým byste měli trošku rozumět a při výběru bot si jich všímat:

Podrážka

Podrážka je asi to, čeho si všimnete jako první. Bota vám nesmí podkluzovat ani ujíždět do stran. Od toho jsou na podrážce tzv. „drapáky“, jejichž směr bývá někdy odlišný v přední a zadní části boty. Pod přední částí jsou postaveny tak, aby umožnily dobrý odraz a zabránily podkluzování. Pod patou mívají dobré boty drapáky otočené do protisměru, a pomáhají tak brzdit, třeba při běhu z kopce. Důležité je, aby gripy byly dostatečně daleko od sebe a nezachycovaly se mezi nimi kameny nebo se dokonce mezery nevyplnily bahnem, což by z boty udělalo neovladatelnou, klouzající sebevražednou zbraň.

Pokud máte boty již vybrané, tak určitě oceníte také něco z tréninku. Přečtěte si třeba článek, jak trénovat na Beskydskou sedmičku a co je v přípravě klíčové.

Drapáky jsou důležité v bahně a hlíně, ale nemají velký vliv na to, jestli uklouznete na kamenech, kořenech a podobném povrchu. V tomhle ohledu je mnohem důležitější materiál, ze kterého je podrážka vyrobena. Každý výrobce používá jiné materiály a rozdíly ve funkčnosti jsou dost velké, někdy doslova citelné, zejména když vám nohy podjedou na kamenech.

Prohlídkou boty v obchodě nijak nepoznáte, jak dobře podrážka drží a na jakém povrchu. Zkuste si přečíst recenze třeba na www.SvetBehu.cz.

Tlumení a drop

Drop je výškový rozdíl podešve mezi patou a špičkou. Existuje mnoho studií, které dokazují, že nízký drop vám umožní běhat rychleji a zdravěji. Řada jiných studií dokazuje opak. Podle našeho názoru je to individuální. Někomu prostě vyhovuje tradiční 10mm rozdíl, jinému zase nulový drop, někdo bude chtít něco mezi (jako třeba my – 4mm).

Určitě ale platí, že moc vysoké tlumení se do terénu příliš nehodí. Běžíte jakoby na podpatku, váš kontakt s nerovným povrchem, po kterém běžíte, je malý. Výsledkem je nestabilita, která zvýšeně namáhá vaše kotníky a různé další svaly, v horším případě hrozí i vyvrtnutí kotníku.

Zvažte ale, jestli jsou pro vás vhodné boty se zcela minimalistickým tlumením. Smyslem tlumení je pochopitelně ochrana nohy, kloubů, páteře a celého těla před opakovanými nárazy. Přestože běhat v lese je jednoznačně příjemnější a měkčí než po asfaltu, i tak drtivá většina z nás nějaké to tlumení uvítá. Promyslete tedy, jak dlouhé tratě chcete běhat, jakou máte výkonnost a jak rychle chcete běhat. Obecně platí, že více tlumení využijete na ultra dlouhých závodech, kdy noha zažívá mnohem víc nárazů. Větší tlumení potřebují také začátečníci. Pro krátké krosové tratě běžci naopak volí rychlé boty s dobrým gripem a minimálním tlumením, a tedy i s minimální váhou. U tlumení je také důležitý materiál a jeho trvanlivost. Ty nejkvalitnější materiály (např. boost™) dokonce umějí noze energii i vracet.

Svršek boty

Co chceme od „zbytku“ boty?

  • Odolnost a trvanlivost: materiál musí být odolný vůči vnějším vlivům, jako je prodření nebo protržení o kameny, kořeny apod.
  • Ochranu nohy: gumová obsázka kolem špičky boty je neodmyslitelná drobnost, kterou oceníte zejména v kamenitém terénu. Neovlivní sice, jestli nakopnete nějaký kámen (to záleží na vaší koordinaci), ale nepřijdete tím aspoň k úrazu.
  • Prodyšnost, a naopak voděodolnost: budete v botě běhat spíš v létě, nebo v zimě? Využijete membránu Gore-Tex?
  • Pohodlné nošení: jak vám bota sedí? Netlačí nikde? Je svršek bezešvý?
  • Jazyk: společně se šněrováním musí být pevný, ale přizpůsobivý, jemný a resistentní vůči shrnování, které může při delších výbězích způsobit odření nebo puchýře.

Pohodlnost, ale i stabilita

Tvar kopyta (přední část boty) a usazení nohy je další zásadní faktor. Bota musí být pohodlná, ale zároveň zůstat stabilní, nohu musí chránit a držet na místě. Nesmí být ani moc tvrdá a neohebná, ani úplně měkká. Chodidlo i klenba musí mít prostor pro přirozenou práci. Výrobci používají celou řadu stabilizačních a zpevňovacích prvků, takže zbývá jen najít, co vám nejlíp vyhovuje. Určitě je lepší si při výběru nechat poradit a vyzkoušet si více různých modelů.

adidas logo 2016

Z kolekce bot pro trailový běh můžete vybírat na webu www.adidas.cz/obuv-beh. Modely jako je adidas terrex Agravic s technologií boost™ navracejí energii z každého dopadu a výborně se hodí pro běh v náročném terénu.

Michaela Kofrová – autorka článku

Míša dělala spoustu sportů od atletiky, přes jízdu na koni a trekking až po běhání. Poslední 4 roky se ale věnuje výhradně běhání. Nejraději běhá v přírodě a v horách se svým přítelem nebo kamarády. Vystudovala mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale už při studiu věděla, že její životní cesta bude spojena s během.

V současnosti je velmi ráda, že se jí podařilo spojit koníčka s prací, pracuje totiž naplno jako šefredaktorka SvetBehu.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: