Těhotenství neznamená stop běhání

Těhotenství neznamená stop běhání

Ráda běháte a plánujete založit rodinu? Děsí vás představa více než devítiměsíční pauzy v tréninku? Pro aktivní ženu, jejíž součástí života je běh, může těhotenství znamenat frustrující období, mnohdy ale zcela zbytečně, protože těhotenství lze s běháním skloubit.

Pokud jste zvyklá běhat a vaše těhotenství probíhá bez komplikací, není důvod proč odložit běžecké boty hluboko do botníku. Samozřejmě stejně tak jako každý běžec má odlišné kvality, tak každé těhotenství probíhá zcela jinak, a proto neexistuje žádný konkrétní návod, kolik kilometrů v těhotenství běhat, jak často a jak rychle… Záleží na tom, jak hodně jste v těhotenství unavená, zda trpíte nevolnostmi apod. Rozhodně je žádoucí ubrat ze svých obvyklých tréninkových dávek, zvolnit tempo a poslouchat své tělo!!!!! V tomto období není dobré běhat jakékoli intervalové a rychlostní tréninky a raději se držet v aerobních hodnotách tepové frekvence, tudíž dlouhodobě nepřekonávat hranici 140 tepů za minutu, jinak by se miminko mohlo přidusit a přehřát! Co se týče závodění, měla by jste účast v jakýchkoliv závodech vypustit, protože závody si kladou velké nároky na organismus, tělo se přehřívá a tepová frekvence stoupá k hodnotám, které nejsou slučitelné s těhotenstvím.

Naproti tomu, pokud jste zvyklá pravidelně běhat, ale vaše těhotenství neprobíhá bez komplikací, není rozumné nadále pokračovat v tréninku a ohrozit tak miminko a vaše zdraví.  V tomto případě je daleko prospěšnější poslouchat rad doktora a odpočívat, protože devět měsíců uteče jako voda a vy pak budete moci opět obout běžecké boty a vrátit se ke své oblíbené aktivitě. Stejně tak se nedoporučuje s běháním v těhotenství začínat!

První trimestr

V prvním trimestru je břicho ještě malé, tudíž nečiní žádné omezení při běhu. Na druhou stranu v tomto období mnoho žen trpí nevolnostmi, které mohou od běhání odrazovat. Pravdou ale je, že běh pomáhá tyto nevolnosi zmírnit či úplně odstranit. Dalším nepříjemným projevem je zvýšená únava, kterou ovšem není dobré za každou cenu překonávat a pokud se cítíte utahaně a ospale, je lepší váš trénink vynechat a nabrat síly do dalšího vyběhnutí odpočinkem. Uvádí se, že od začátku těhotenství do osmnáctého týdne by jste neměla běhat déle než sedm hodin týdně, neboť nad touto hranicí se zvyšuje riziko potratu.

Druhý trimestr

Ve druhém trimestru se u většiny žen těhotenské příznaky zmírní a žena se po fyzické stránce cítí lépe. Ale jelikož začíná růst bříško, díky kterému se ženě mění těžistě, je třeba dbát zvýšené opatrnosti a vyhnout se tak pádům způsobenými změnou ženského těla.

Třetí trimestr

Ve třetím trimestru je už bříško hodně veliké, proto běhat lze už opravdu velmi obtížně a mnohem příjemnější a také prospěšnější je zvolit rychlou chůzi. Obecně platí, že pokud se vám během běhání udělá jakkoliv nevolno, nebo ucítíte nepříjemný tlak nebo bolest v oblasti břicha, měla byste ihned zastavit a počkat až tyto nepříjemné stavy odezní.

Velmi důležitým aspektem bezpečného běhu v těhotenství je volba vhodné obuvi, která by měla být co nejvíce odpružená, tlumit nárazy a dobře padnout na nohy. Rozhodně se vyplatí uklidit či vyhodit sešlapanou běžeckou obuv a zainvestovat do nových kvalitních a odpružených bot, protože příliš velké a prudké otřesy nejsou zdravé pro miminko ani pro těhotnou ženu. Doporučuje se také volit měkčí povrch, např. lesní cesty, polňačky, tráva, kde ale je třeba dbát zvýšené pozornosti, aby jste nezakopla (kořeny, drny, nerovný povrch).

Během těhotenství si organismus klade zvýšené nároky na příjem tekutin, proto by měla každá těhotná běžkyně mít s sebou láhev s pitím a průběžné doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci, která může snížit prokrvení dělohy a ohrozit tak vývoj miminka. Uvádí se, že během těhotenství je potřeba vypít 1,5 až 2,5 litru tekutin za den a těhotné běžkyně by měly vypít ještě mnohem více.

Základem je ochránit miminko a neublížit ani sama sobě!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: