TATRANSKÁ ŠELMA – jediný horský závod ve Vysokých Tatrách

TATRANSKÁ ŠELMA – jediný horský závod ve Vysokých Tatrách

Jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších horských běžeckých závodů na Slovensku je bezpochyby Tatranská šelma. Tento horský běh se koná ve Vysokých Tatrách, kde se závodníci dostanou nad 2 000 m n. m. Jako první se zde běhal vertikál, při kterém závodníci nastoupají minimálně 1 000 výškových metrů. Po dvou letech se k tomuto specifickému závodu přidal také horský ultramaraton v délce 50 km.

Šelma Vertical (27. 7. 2019)

Letos se poběží již 8. Ročník, a ne nadarmo se považuje za nejnáročnější běh do vrchu na Slovensku a ve střední Evropě. Celý podnik startuje ve Starém Smokovci a cíl je na Slavkovském štítě ve výšce 2 452 m n. m. Plynulé stoupání vede po hřebeni od úpatí lesa až na vrchol po panoramatickém chodníku po modré turistické značce. Na trati dlouhé 7 km závodníci zdolají celkem 1 400 výškových metrů. Slavkovský štít je dle místních horalů považován za nejexcentričtější štít Vysokých Tater s překrásnými výhledy. Limit na dokončení závodu je pouhé 2 hodiny.

Šelma Ultra (17. 8. 2019)

6. ročník velmi náročného horského závodu je jediným svého druhu ve Vysokých Tatrách. Závodníci proběhnou během závodu všechny doliny Vysokých a Belianských Tater. V nejvyšších místech se dostanou nad 2 000 m n. m. Trasa je kombinací trailů a typických tatranských chodníčků, měří 50 km a celkové pozitivní převýšení je 3 000 metrů. Trasa vede celá po červené turistické značce, začíná v Podbanském u bývalé Chaty kpt. Rašu a její cíl je na konci Monkové doliny v Bielanských Tatrách u hotelu Magula ve Ždiaru. Limit závodu je 10 hodin.

Pro oba závody je typické to, že běžíte z bodu A do bodu B, pokud tedy máte rádi dobrodružství a neradi běháte po okruzích či stejnou trasu dvakrát, je to pro vás ideální závod. Povrch tvoří téměř výlučně drsná tatranská žula. Oddych na trati nečekejte, vzhledem k náročným horským podmínkám je doopravdy potřeba se koncentrovat po celou dobu trasy. Celý závod se běží v národním parku a představuje jedinečnou možnost proběhnout se po Vysokých Tatrách, a tudíž je limit účastníků na obou akcích omezen na pouhých 200 závodníků. Z toho je celkem jasné, že zájem celkem výrazně převyšuje možný počet startujících, proto organizátor polovinu závodníků vybírá na základě předchozích výsledků a druhou polovinu losuje z ostatních přihlášených.

Registrace na letošní ročník sice již proběhly, ale pokud byste se na takový závod rádi dostali, je dobré se na něj dobře připravit a naplánovat si ho třeba na příští rok.

Pár slov ředitele závodu, Matúše Vnenčáka

Jak ses dostal k myšlence uspořádat před osmi lety závody ve Vysokých Tatrách?

Terénny beh v rôznych obmenách (sky či ultra-trail) je mi ako letný šport najbližší. Zúčastnil som sa a videl som viacero extrémnych pretekov v zahraničí. Mať niečo podobné doma v Tatrách som považoval za povinnosť. Na Slavkovský štít vedie plynulý panoramatický chodník, ktorý ani v našich končinách nemá obdobu. Taktiež dlhšia varianta Šelmy – Ultra je logická trať s prebehnutím celým úpätím Vysokých Tatier zo západu na východ. 

Kolik závodníkům se ho účastnilo v prvním ročníku a jaký  zájem je v současné době (o kolik více, než je kapacita)?

Na prvý ročník prišlo okolo 90 bežcov. Pripomeniem však, že nekomunikovali sme žiadne promo navonok. Išlo to ústnym podaním medzi miestnymi. Nakoniec dorazilo aj pár zahraničných pretekárov. Teší nás, že konkurencia kvalitných účastníkov je od prvej edície na najvyššej úrovni. To sme zachovali aj po navýšení popularity, no pri dodržaní limitu 200 bežcov na každý pretek. Reálny záujem je na úrovni 1000 ľudí. Nemáme ambície zvýšiť počet štartujúcich z pohľadu bezpečnosti ale i komfortu na trati. Taktiež musíme rešpektovať tento limit daný zo strany Tatranského Národného Parku.       

Kolik lidí obvykle závod úspěšně dokončí?

Z 200 ľudí zvyčajne nedokončí z rôznych príčin okolo 30-40 ľudí. Na „Slavkáči“ zatiaľ zachovávame nezvyčajný trend skracovania časového limitu o 2 minúty rok čo rok. Počas tohto ročníka je to na úrovni 1 hodiny a 54 minút pre klasifikovanie sa do výsledkovej listiny. Len pre ilustráciu turistický čas zo smerovníka píše 5 hodín a 15 minút. Traťový rekord má hodnotu 1 hodinu a 2 minúty. Na „Magistrále“ to je ešte tvrdšie, tam sme skracovali o polhodinu. Momentálne je to na úrovni 10 hodín a nateraz je to čas už nemenný. 

Co bys doporučil závodníkům před prvním startem na Tatranské šelmě? (trénink, výbava, náročnost, jaký závod si zkusit předtím, nebo je vhodný pro nováčky v ultra horských závodech?)

Záleží odkiaľ bežec prichádza a v akých podmienkach trénuje. Nejednému kvalitnému cestnému bežcovi sa štartom ponížilo bežecké ego. Naopak rýchlejším horalom to vyhovuje viac. V zásade obe trate vedú takmer celý čas po drsnej žule a je potrebné tomu prispôsobiť koncentráciu. Tréning na obe Šelmy by mal pozostávať z behu v čo najtechnickejšom teréne za domom a najlepšie v čo najviac  naklonenej rovine. Ani Vertical a ani Ultra nie je vhodný pre bežcov – nováčikov. Je potrebné si skúsiť štart na kratších, či ľahších tratiach, ktorých je neúrekom. Takto sa predíde zbytočne zdravotným komplikáciám či motivácie do ďalších pretekov.

Kolekce Dynafit Alpine Running – ideální výbava na Tatranskou šelmu

Alpine Running opasek

Chybí vám kapsy u šortek? Potom je zde extrémně lehký strečový opasek, který si můžete přidat k šortkám, a získáte tak dostatek prostoru pro nezbytné vybavení na krátké a střední vzdálenosti. Kolem celého opasku najdete velké množství kapes na měkké lahve, energetické tyčinky, rukavice a další nezbytnosti. Je zde také jedna malá kapsička na zip.

Hole Ultra Pro

100% karbonové hole vážící pouhých 198 gramů. Jsou teleskopické a ovládají se jediným tlačítkem, kterým je jednoduše roztáhnete v rozmezí 115 – 135 cm. Mají prodyšná poutka a protiskluzové gripy. Budou tedy velmi pohodlné i při vyšších teplotách.

Alpine Waterproof 2.5l Jacket

Ultralehká, voděodolná a stále velmi prodyšná bunda. Se svými 184 gramy je velmi lehce sbalitelná a ideální do hor, kde vám bude při ruce při jakékoli změně počasí. Bundě nechybí „ZipOver“ zádový systém, který Dynafit vyvinul právě pro běžce, kteří potřebují bundu přehodit přes záda i přes vestu. Bunda se na zádech jednoduše rozepne a její objem se zvětší tak, že se pod ní krásně vejde i vesta nebo malý sportovní batůžek.

Dynafit Trailbreaker Evo

Určená na všechny povrchy – trialy i mimo ně. Bota je navržena se speciální ponožkovou strukturou, která se přizpůsobí každé noze. Tato 300 gramů važící bota je vhodná jako univerzální parťák na traily i mimo ně i na každodenní trénink. Bota má 10 mm drop a je vhodná na krátké a střední vzdálenosti do různorodého terénu.

Zkušenosti čtenářů

Katka

Musí to být nádherný závod. Taky bych si ho ráda jednou zaběhla.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: