Světová špička v orientačním běhu se vrací do Česka

Světová špička v orientačním běhu se vrací do Česka

V rámci orienťáku Češi poslední dobou vystrkují růžky nejen v roli závodníků, ale i na poli pořadatelů. Letos si připomínáme pět let od doby, kdy se na Mladoboleslavsku a Turnovsku odehrálo finále světového poháru, a zároveň dva roky od mistrovství světa konaného v okolí Doks. Navážeme na vítězství Miloše Nykodýma a Vojty Krále z roku 2018 a oslavíme neoficiální 40. ročník světového poháru medailí?

Letošní světový pohár, po mistrovství světa nejprestižnější soutěž v orienťáku, nabídne již tradičně tři kola, ve kterých se utká 150 mužů a 120 žen z celkem 31 zemí. První kolo proběhlo koncem dubna v Norsku, kde závodníky na prvním tréninku přivítalo sněžení a mráz. Norsko je typické podmáčenou podložkou a houpavým terénem s množstvím vrstevnic, kde je potřeba velmi pečlivě číst mapu. Pokud tě sžírá mráz, soustředit se lze jen těžko. Se startem prvního závodu však i do Norska přišlo jaro, sníh roztál, voda z lesů odtekla a sluneční paprsky zalily celou arénu v Østfoldu.

1. kolo27.‑30. 4. 2023Østfold, NorskoLesní disciplíny
2. kolo2.‑6. 8. 2023Česká Lípa + Ždírec, ČRLesní + sprintové disciplíny
3. kolo3.‑7. 10. 2023Trentino + Veneto, ItálieSprintové disciplíny

TOP umístění českých závodníků na SP v Norsku

Klasika
26. Tomáš Křivda
29. Vendula Horčičková

Krátká trať
16. Tomáš Křivda
20. Denisa Kosová

Štafety
5. Muži (Hubáček, Vandas, Křivda)
6. Ženy (Kosová, Horčičková, Janošíková)

Druhé kolo SP se bude konat od 2. do 6. srpna na Českolipsku a Kokořínsku. V dosud neokoukaných kulisách se poběží celkem čtyři závody, dva městské sprintové a dva lesní, z nichž každý má svá specifika a jen málokdo je natolik univerzálním běžcem, aby dokázal uspět napříč všemi těmito disciplínami.
Finále SP 2023, které je v letošním roce zároveň mistrovstvím Evropy, zavede závodníky do Itálie k jezeru Garda. Itálie má silnou sprintovou tradici a již mnohokrát hostila světové šampionáty a nespočet tréninkových kempů. Dědictví Římanů v podobě rozsáhlé sítě úzkých a nepravidelných uliček může snadno ošálit každého sprintového specialistu, a my se tak můžeme těšit na divácky velmi atraktivní závody s velkým množstvím voleb postupů mezi kontrolami, kdy si každá nepatrná nepozornost vyžádá svou daň. Zde víc než jindy bude platit, že závod končí až v cíli.

Mám takový sen…

Je to skoro jako příběh z románu, který dokazuje, že když si jdete za svými sny, mohou se splnit dříve, než byste čekali. V lednu 2023 při diskuzi mezi Honzou Pickem, ředitelem 2. kola SP, a Henrikem Eliassonem, šéfem mezinárodní orienťácké federace, Honza pronesl: „Chtěl bych se jednou dočkat toho momentu, kdy bude Česká televize vysílat přenosy ze všech závodů SP, jako je tomu u biatlonu. Budeme na tom v Česku makat, třeba za pět, sedm let se to podaří.“ V ten okamžik se Henrik poprvé na delší dobu odmlčel, začal něco vypočítávat ve své tabulce a přišel s nabídkou, která se neodmítá. Následovala domluva v rámci vedení Českého svazu orientačních sportů, schůzky a jednání na úrovni nejvyššího vedení ČT a výsledkem je, že letos můžeme všichni společně fandit u živých přenosů všech 10 závodů SP na programu ČT sport!

Unikum českých terénů

Nejdynamičtější a nejrychlejší disciplíny orientačního běhu, sprint a sprintové štafety, které vyžadují rychlé rozhodování a dobrou mapovou techniku při rychlosti běhu kolem 3 min/km. To vše závodníci předvedou v České Lípě, která nabídne unikátní kulisy. Závodníci se dostanou do historického centra města s nepravidelnou sítí dlážděných ulic, proběhnou klášterními zahradami Řádu augustiniánů, zavítají k vodnímu hradu Lipý. V České Lípě společně vytvoříme atmosféru, která naše závodníky donutí sáhnout na dno svých rezerv a přenese je přes cílovou čáru v těch nejlepších časech.
V následujících dnech se z města přesuneme do lesů na Kokořínsku do nedaleké obce Ždírec. Tam orientační běh zavítá vůbec poprvé v historii. Očekávat můžeme hluboká údolí a strmé svahy obklopené pískovcovými skalami. Pro náš tým může být domácí terén výhodou, ale nohy běžců již budou velmi unavené a všudypřítomné borůvčí pod nohama jim závod rozhodně neusnadní. Velmi technická krátká trať i fyzicky a psychicky náročná klasika prověří závodníky až na dřeň. Závodníci i diváci se mají na co těšit!

Program 2. kola SP a parametry tratí

DatumDisciplínaKategoriePředpokládaný čas vítěze (min)Délka (km)Převýšení (m)Počet kontrol
2. 8. 2023SprintŽeny14:303,64519
Muži14:304,05022
3. 8. 2023Sprintové štafetyŽeny15:00Parametry podobné sprintu
Muži15:00
5. 8. 2023Krátká traťŽeny354,327018
Muži355,135020
6. 8. 2023Klasická traťŽeny809,659023
Muži9513,284030

Ukázky map ze závodních terénů 2. kola SP

Sprint,                        Sprintové štafety                   Krátká trať                         Klasika

               Česká Lípa                                                             Ždírec

Češi v boji o světový trůn

Když v roce 2018 zavítal světový pohár do České republiky naposledy, vybojovali Češi 2 zlaté medaile. V disciplíně knock-out sprint v pražské Stromovce byl nejrychlejší Vojtěch Král. O dva dny později v Českém ráji u hradu Valdštejn zvítězil Miloš Nykodým na krátké trati. Tato dvě česká esa budou na startu v plné síle a zdraví snad i letos. K tomu je doplní další dva medailisté z loňských Světových her (World Games, tzv. Olympiáda pro neolympijské sporty) Tereza Janošíková a Tomáš Křivda.
Trenér české reprezentace Jan Šedivý nastiňuje výsledková očekávání domácího týmu: „Ti nejlepší by měli být v bojích o pódiová umístění. A protože postavíme široký a mladý tým 8 můžu a 8 žen, věřím, že v domácím prostředí předvedou i všichni ostatní konkurenceschopné výkony oproti svým vrstevníkům ze světové špičky.“

Obhájce zlata Miloš Nykodým

Miloš Nykodým, poslední český vítěz závodu světového poháru, popsal klíčová fakta směrem k možné obhajobě. „Je to běžecká forma a sebevědomí v hlavě. Letos začne svěťák 14 dnů po mistrovství světa, takže forma by měla být. V roce 2018 jsem získal sebevědomí 7. místem na mistrovství Evropy a letos doufám v něco podobného. Naopak oproti roku 2018 jsme ztratili podstatnou domácí výhodu zkušeností ze závodů v pískovcových skalách v Českém ráji či Kokořínsku. V těchto terénech proběhlo mistrovství světa v roce 2021 a světové hvězdy zde odtrénovaly stovky hodin, takže letos budeme stát na startovní čáře stejně dobře připraveni.“
„V každém případě byl závod v domácím prostředí tím největším dárkem v kariéře,” pokračuje Miloš Nykodým. „Podpora fanoušků v aréně byla skvělá a společně s vítězstvím mi přinesla nezapomenutelné zážitky. Nesmírnou radost jsem prožíval nejen s rodiči, ale například i s komentátorem České televize Petrem Kubáskem nebo francouzskou legendou a nejlepším závodníkem historie Thierrym Gueorgiou, který mi v rámci oslav dal i to jejich ‚francouzské políbení‘.”

Křivda a Janošíková – světe, už s námi musíš počítat

V roce 2018 startovali po boku Miloše Nykodýma věkem ještě jako junioři. Na domácím mistrovství světa 2021 už o nich bylo velmi dobře slyšet a až v roce 2022 na Světových hrách v Americe získali své první dospělé medaile. Nyní patří k hlavním favoritům každého závodu. Oba se velmi těší na návrat svěťáku na domácí půdu a prosí fanoušky, ať opět vytvoří bouřlivou atmosféru. Za odměnu chtějí vyždímat svá těla do úplného maxima.

Jaká je tvá slabá stránka v orientačním běhu a jak pracuješ na jejím zlepšení?

Tereza: Zkamarádíčkovávání se s buzolou! Zní to trošku jako klišé, jako z filmu Pelíšky: „To není jako práce s buzolou, děti.“. V českých lesích není buzola moc potřeba, postačí mapa a oči, ale ve Skandinávii je přesná navigace o buzole, a proto jsem ráda za svůj častý pobyt ve Finsku.
Tomáš: Po fyzické stránce se snažím každý rok trénovat ještě více, ale hlavně chytře a konzistentně. V rámci orientace mě v závodě ještě stále neminou menší chybky. Musím zlepšit koncentraci, a proto se snažím na veškerých trénincích simulovat mentální nastavení a preciznost jako při závodě.

Tomáš Křivda a zimní příprava v Africe

Tomáš strávil prosinec a leden běžeckou přípravou v Keni a Ugandě. Z 8týdenního soustředění považuje za nejsilnější sportovní zážitky tréninky se skupinou NN Running Team, ve které mimo jiné trénuje světový rekordman Joshua Cheptegei. Dlouho bude vzpomínat například na společný 25 km dlouhý běh po trailech na svazích sopky Mt. Elgon v Ugandě v nadmořské výšce 2 500–3 000 m n. m. Více o jeho přípravě se dočteš v prvním čísle letošního Světa běhu.

Tereza Janošíková nohama ve 3 zemích – Finsko, Česko a Francie

Podobně jako se letošní světový pohár koná ve třech státech – Norsko, Česko a Itálie, tak i Tereza žije během roku ve třech různých zemích – Finsko, Česko a Francie. Na Finsku má ráda lesy, studentské menzy a saunu, v Česku má nejraději pískovce, svíčkovou od mámy a český humor a na Francii miluje hory i moře, vyhlášené sýry a samozřejmě romantickou francouzštinu.

Zajímavá čísla a fakta

 VěkČeský klubNej výsledekPočet běžeckých párů botPrůměrný počet naběhaných km / celkový počet hodin týdně v zimní přípravě
Miloš Nykodým32SK Brno Žabovřesky1. SP krátká trať 8. MS klasická trať37170 km / 20 hod
Tomáš Křivda23K.O.B. Choceň3. WG sprint 12. MS sprint21180 km / 15 hod
Tereza Janošíková24SK Severka Šumperk2. WG sprint 7. MS sprint20100 km / 15 hod

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: