Středoevropský pohár dorostu v OB ovládli Češi

Na konci minulého týdne proběhl Středoevropský pohár dorostu (tzv. CEYOC) na Ostravsku. Nejlepší orienťáci ve věku 15-18 let z Česka, Polska, Maďarska, Německa, Slovinska a Rakouska se sešli již počtvrté, letos pro ně organizátoři připravili i malý tréninkový kemp. Poté od pátku až do neděle proběhly celkem tři závody. V celkovém hodnocení těsně Češi vyhráli nad výběrem Maďarska, třetí bylo Polsko.

Sprint v Ostravě

Prvním závodem byl páteční sprint, které měl unikátní dějiště. Běželo se ve velmi zajímavém terénu Dolních Vítkovic, které jsou zapsány jako národní kulturní památka nacházející se poblíž centra Ostravy. Zahrnují rozsáhlý průmyslový areál Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury. První část tratí také vedla po loukách a drobných remízkách. Obecně se jednalo o velmi rychlý sprint, kde rozhodovala zejména fyzická připravenost. Počasí bylo vskutku aprílové. Těsně před startem začalo dost pršet, déšť však v době startu prvních závodníků ustál a pak už jen se objevil v několika malých epizodách.  V kategorii M16 se zaskvěl jablonecký Lukáš Vitebský, který trať dlouhou 2,3 km oběhl v čase 10:24. Pouhou sekundu ztratil druhý Anselm Reichenbach z Německa, na třetí příčce se usadili hned dva závodníci: Čech Jakub Chaloupský a Němec Konstantin Kunckel. Ztratili na Vitebského 7 sekund. Na 5. místě skončil Matyáš Štregl, 7. místo patřilo Oldřichu Kohoutkovi, o místo za ním skončil Martin Gajda, 12. místo bral Filip Haas. V mladších dorostenkyních jsme měli také zastoupení na stupních vítězů díky Markétě Mulíčkové. Ta sice ztratila na vítězku Boglárku Czakó z Maďarska rovných 40 sekund, přesto brala v cíli bronzovou medaili. Druhá skončila Viktória Mag, závodnice rovněž z Maďarska.  Do nejlepší desítky se vešly ještě další 3 české závodnice: 5. Barbora Smolková, 7. Ema Bulířová a 10. Karolína Hovořáková. Těsně za nejlepší desítkou skončila Dorotea Tichá, když obsadila dělenou jedenáctou příčku, šestnáctá byla Tereza Fejfarová.
Kategorii M18 vyhrál velký favorit Jónás Ferenc z Maďarska, 35sekundové manko měl Polák Piotr Rzenca, dalších 6 sekund ztratil Zoltán Bognár z Maďarska. Pouhou sekundu za bronzovým stupínkem skončil Tomáš Janovský. Trojice Sebastian Šafka, Milan Malačka a Lukáš Link se začadila za sebe na 7. – 10. místo (7. místo bylo dělené), 12. místo patřilo Michalu Švadlenovi, Jan Gajda byl diskvalifikovaný. Ve starších dorostenkách to dlouho vypadalo, že první tři příčky obsadí maďarské závodnice. Ke konci startující Jana Pekařová se však vklínila mezi nimi a pro Česko vybojovala čtvrtou medaili, která byla tentokrát stříbrné hodnoty. Trať W18 nejrychleji oběhla Csilla Gárdonyi, bronzový stupínek opanovala Júlia Néda. Do TOP 10 se ještě probojovala pátá Michaela Dittrichová, osmá Kateřina Blažková a devátá Anna Kochová. Hned za ní skončila jičínská dvojice Róza Vejražková a Barbora Matějková.

5 medailí na klasické trati

Druhým dnem pokračovalo Středoevropské utkání dorostu klasickou tratí. Závody se přesunuly z Ostravy více na severozápad do oblasti Háje ve Slezsku, centrum závodu bylo v blízkosti vrcholu Ostré hůrky, kde lze nalézt Památník odboje slezského lidu. V mladších dorostencích opět vyhrál Lukáš Vitebský, pro kterého bylo dnešní vítězství o trochu jednoduššího, protože je silnější na delších distancích.  Až do poslední chvíle, než doběhl Lukáš, byl na nejvyšším stupínku královehradecký Jakub Chaloupský. Nakonec na něj zbyla stříbrná medaile se ztrátou 9 sekund. Skoro dvouminutové manko měl na třetím místě Maďar Péter Gönczi. Martin Gajda skončil hned za ním, na 4. místě. Do nejlepší desítky se ještě vešli devátý Oldřich Kohoutek a desátý Matyáš Štregl, Filip Hass doběhl jako dvanáctý. Ve stejně starých dívkách (W16) se stejně jako včera probojovala na stupně vítězů brněnská Markéta Mulíčková. Markétu předběhly dvě Maďarky: Rita Sárközy, která závod vyhrála, a Viktória Mag. Minutu za Markétou doběhla Tereza Fejfarová a její čas stačil na nepopulární čtvrté místo. Osmá doběhla Ema Bulířová, devátá pozice patřila hned dvěma českým závodnicím: Barboře Smolkové a Dorotě Tiché. Karolína Hovořáková byla na 24. místě. Starší dorostenci museli zvládnout porci 8,4 km (375 m převýšení). A i v této kategorii mělo Česko zástupce mezi třemi nejlepšími, když Tomáš Janovský doběhl jako třetí. Vyhrál jako včera fyzicky výborně disponovaný Ferenc Jónás z Maďarska, jeho krajan Balázs Balázs skončil hned za ním. Pěkné páté místo vybojoval Jan Gajda, sedmý byl Lukáš Link, devátá pozice patřila Sebastianu Šafkovi. Michal Švadlena a Milan Malačka skončili hned za sebou na 13. a 14. místě. Kategorii W18 ovládla také členka maďarského výběru, tentokrát však Dominka Méro. K naší radosti byla stříbrná Michaela Dittrichová (ztráta +0:44). Bramboru si ukořistila Anna Kochová a další české závodnice byly mezi 6. až 9. místem: 6. Jana Pekařová, 7. Róza Vejražková, 8. Barbora Matějková, 9. Kateřina Blažková.

Dívčí část české výpravy na CEYOCu. Foto: archiv ČSOS

Závěrečné štafety

Taktika českých štafet byla od počátku jasná: v každé kategorii trenér Marek Cahel postavil dvě vyrovnané štafety, které měly v ideálním případě běžet spolu a pomáhat si. V našem přehledu je budeme pro přehlednost uvádět jako CZE 1 a CZE 2, tedy tak, jak byly nahlášené, ale neznamená to nic o jejich výkonnosti. V kategorii W16 se z prvního úseku vrátila nejdříve Tereza Fejfarová z CZE2, za ní s mankem 41 sekund doběla dvojice Barbora Smolková (CZE1) a Rita Sárközy (HUN1). Na druhém úseku se maďarská štafeta dostala do čela o 11 sekund před CZE 2 (Dorotea Tichá), CZE 1 (Karolína Hovořáková) ztratila více než 5 minut, ale stále držela 3. místo. Na posledním úseku se Ema Bulířová (CZE2) dotahovala na Maďarsko, nicméně to o 5 sekund nevyšlo, a tak česká štafeta brala stříbro. Nás těší, že se na stupně vítězů podívala i druhá česká štafeta CZE1, kde výborně finišovala Markéta Mulíčková. Nejlépe taktiku trenéra Marka Cahla uplatňovala česká děvčata v kategorii W18. Obě štafety běžely po celou dobu spolu. Z prvního úseku se nejdříve vrátila Jana Pekařová (CZE2), pětisekundové manko měla Michaela Dittrichová (CZE1). Na druhém úseku se nic nezměnilo – stále byla ve vedení štafeta CZE2 zásluhou Barbory Matějkové, CZE1 byla druhá s odstupem 13 sekund (2. úsek běžela Róza Vejražková). Na třetím úseku si to obě štafety rozdaly proti sobě, kdy nakonec byla úspěšnější CZE1 (Kateřina Blažková), která v cíli byla o pouhé 2 sekundy rychlejší před CZE2 (Anna Kochová). Třetí místo patřilo maďarské štafetě ve složení Szilvia Takács, Boróka Lantai a Csilla Gárdonyi. V mladších dorostencích byla od první úseku ale situace odlišná. Z něho první přiběhl Martin Gajda reprezentující CZE2, který si vybudoval velmi solidní náskok. Druhého Němce Marka Pompe porazil o více než 2 minuty. CZE1 se bohužel první úsek nepovedl, Filip Haas přiběhl osmý s téměř osmiminutovou ztrátou. Matyáš Štregl sice udržel CZE2 ve vedení, nicméně něco ztratil a německá štafeta ztrácela po druhém úseku už jen 20 sekund. Finišmen Jakub Chaloupský (CZE2) nenechal nic náhodě a nejlepším časem dne potvrdil jasné vítězství české štafety i v kategorii M16. Druhá česká štafeta byla bohužel diskvalifikovaná, když nejlepší český závodník v prvních dvou dnech Lukáš Vitebský orazil jinou kontrolu. V M18 byly jasným favoritem Maďaři, kteří papírově přivezli na Ostravsko v této kategorii nejlepší tým. Po prvním úseku ale však těsně vedla česká štafeta CZE2 (Jan Gajda), 5 sekund zpět byl Peter Nagy (Maďarsko), špatně neběžel ani Sebastian Šafka (CZE1), který na pátém místě měl manko 32 sekund na svého týmového kolegu. Druhý úsek ale Maďaři převzali pevně do svých rukou. Balázs Egei vyhrál úsek a dostal HUN do vedení, štafeta CZE2 po 2. úseku (Michal Švadlena) ztrácela 1:05. Trochu větší ztrátu nabral tým CZE1 (Milan Malačka), když měl manko skoro 4,5 min na čelo závodu. Maďar Ferenc Jónás potvrdil, že je na Ostravsku ve velké formě a dotáhl svoji štafetu na stupínek nejvyšší. Lukáš Link (CZE2) musel o druhé místo bojovat s Němcem Martinem Scheuermannem, nakonec vše dobře pro nás dopadlo a mohli jsme oslavovat stříbrné medaile. Druhý český tým, za který finišoval Tomáš Janovský, doběhl na 4. místě.

V celkovém hodnocení Češi CEYOC vyhráli, nicméně to bylo velmi těsné. Maďarsko zaostalo jen o pár bodů. “Je to samozřejmě příjemné vyhrát, nicméně to není náš TOP závod, na který bychom se připravovali, takže je to spíš potvrzení toho, že český dorost je na tom stále slušně. Ale musíme pracovat dál,” zhodnotil výsledek Čechů trenér Marek Cahel.