Šetrný pohyb prospěje kondici i kloubům

Šetrný pohyb prospěje kondici i kloubům

Takzvané běžecké koleno není výsadním problémem sportovců. Náhlá intenzivní bolest při pohybu může zaskočit i ty z nás, o kterých se nedá tvrdit, že by byli vyznavači zdravého životního stylu. Proč to tak je a jak bolavým kloubům pomoci?

Důležité je nejen lokalizovat bolest, ale sledovat její intenzitu i vyvolávací signály. Přemýšlet o tom, co ji mohlo způsobit. Často problém vznikl špatným pohybem kolenní čéšky při běžné chůzi. V takovém případě koleno intenzivně bolí při ohýbání, chůzi do schodů, je oteklé, lupe v něm. V takovém případě je namístě klidový režim, tlumení bolesti léky na bolest kloubů s protizánětlivým účinkem, fixace pomocí ortézy a návštěva fyzioterapeuta. Ten koleno důkladně prohlédne a pokud diagnózu potvrdí, naordinuje obvykle speciální cvičení pro podporu hojení kolenního kloubu. Důležitá je i správná fixace tejpováním, obklady, gely s protibolestivými účinky. Hojení může trvat i řadu měsíců! Cvičení musí respektovat stav kloubu a fyzioterapeut postupuje tak, aby se zraněný kloub mohl pomalu rozhýbávat v souvislosti s procesem hojení. Důležité je dodržovat jeho instrukce a pořadí jednotlivých cviků i intenzitu cvičení. Snaha rozhýbání urychlit v tomto případě není vhodná.

Jiným případem je opotřebení a degenerace kolenní chrupavky, které vedou postupně k artróze. Při ní se třou kosti o sebe a vzniká nepříjemná bolest a omezení pohybu. Častěji trápí starší osoby, především ženy, jedince s nadváhou či obezitou a ty, kteří už měli v minulosti úraz či operaci kolene. Je potřeba změnit jídelníček, dodat tělu vhodnou kloubní výživu (kolagen), cvičit pod dozorem fyzioterapeuta. Fyzioterapie hraje zásadní roli nejen v procvičování a rozhýbávání kloubů a celého pohybového aparátu, ale i k nácviku stabilizace kloubu, jeho uvolňování a protahování tak, aby se poškozený kloub co nejvíc dokázal regenerovat a zároveň mu fyzická aktivita prospívala nikoli škodila.

Jaký pohyb ano, jaký ne

Při běhu spalujeme asi 2,5x víc kalorií než při chůzi. Pomáhá kontrolovat chuť k jídlu, posiluje činnost srdce a kapacitu plic. Přesto není běh vhodný pro každého, zvlášť lidi s pokročilou artrózou nebo jinou nemocí či úrazem poškozených kloubů. Při běhání se kolenní klouby musí vyrovnat se silami odpovídajícími dvojnásobku až čtyřnásobku naší váhy, hodně záleží na správném stylu, rychlosti a povrchu. Řešením může být chůze. Je to nejpřirozenější pohyb a při pravidelnosti nese ovoce. Energie se při chůzi tvoří téměř výhradně z vašich tuků, tedy neobírá svalové bílkoviny, nevyčerpává, proto se hodí i pro rekonvalescenci po zranění a při nemoci. Chůze je šetrný pohyb pro klouby, stále se nějakou částí chodidel dotýkáte země a na kolena tudíž nepůsobí tak velká síla při tlumení pohybu. To ocení především lidé s nadváhou. Za hodinu chůze můžete spálit až 680 kcal! Pečujte o klouby šetrněji: Při sportu dbejte na protažení (strečink) – prokrvením svalů totiž minimalizujete riziko zranění kolene. Mírněte se v zátěži, ke sportování i běžné chůzi si vybírejte obuv, která uleví pohybovému aparátu.
Když se stav vašich kloubů upraví, může fyzioterapeut či ortoped doporučit návrat k běhání!

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: