V dnešní době není žádnou vzácností, že aktivně sportující ženy mohou trpět zdravotní komplikací zvanou sekundární amenorea, nebo-li dlouhodobá absence menstruačního cyklu. Tento jev se nemusí týkat jenom vrcholových, ale i rekreačních sportovkyň a obzvláště vytrvalostní běžkyně patří do ohrožené skupiny.
Sekundární amenorea
Je to dlouhodobé pozastavení dříve pravidelné menstruace po dobu delší než tři cykly a je charakterizována nedostatkem hormonu estrogenu. Statistika udává, že zhruba 20 % běžkyň trpí touto zdravotní komplikací. Jelikož amenorea může postihnout i zdravě vypadající, výkonné a psychicky odolné běžkyně a nelze tudíž tento problém na žádné z nich na první pohled poznat, může se proto tento jev zdát jako něco nepodstatného a nedůležitého. Opak je ale pravdou, protože amenorea může způsobit sníženou hladinu vápníku v kostech a tím pádem větší riziko únavových zlomenin, osteoporózu a problémy s otěhotněním.
Příčiny u běžkyň
- nadměrné přetěžování organismu náročnými tréninky, kdy si tělo samo říká, že má dost
- nízká tělesná hmotnost
- dlouhodobý nedostatečný přísun energie
- nevyvážená nutriční skladba potravin
- problémy s ženskými orgány
Jak to vyřešit
Pokud touto zdravotní komplikací trpíte i vy, určitě není vhodné nic podceňovat a co nejdříve se pokusit o nápravu. Níže jsou uvedeny tipy, co by jste měla v této situaci udělat.
Navštivte ženského lékaře – Někdy může být příčinou jiná zdravotní komplikace v oblasti ženských orgánů, či neplánované těhotenství, proto je žádoucí poradit se s vaším gynekologem, aby tyto situace vyloučil.
Zvyšte příjem energie – Běhání je sportovní aktivita energeticky velmi náročná. Pokud tedy trpíte amenoreou, měla byste se zamyslet, jestli je váš příjem energie dostatečný a případně ho zvýšit. Tělo někdy při nedostatečném příjmu kalorií blokuje menstruační cyklus, protože by nemělo dostatek výživových hodnot při případném těhotenství.
Uberte své obvyklé tréninkové dávky – Tato rada určitě není lehce přijatelná pro běžkyně, které trénují na nějaký důležitý závod, či chtějí zlepšit své dosavadní výkony. Pokud ale tělo nefunguje jak má, tak už si samo říká, že toho má dost a to se dříve či později může projevit dlouhodobým poklesem výkonnosti či nepříjemným zraněním. Někdy stačí snížit tréninkové dávky na období jednoho měsíce, kdy si organismus odpočine a menstruační cyklus opět naběhne.
Zaměřte se na nutričně vyvážený jídelníček
- Jezte dostatečné množství bílkovin. Běžkyně o hmotnosti 55 kg by měla zkonzumovat 60 až 90 gramů bílkovin denně.
- Zvyšte příjem tuků. Běžkyně by měla sníst 40 až 65 gramů tuku za den. Prostřednictvím tuků tělo vstřebává vitamíny A, D, E a K
- jezte dostatečné množství potravin bohatých na vápník, protože vápník má vliv na optimální hustotu kostí. Měla by jste tedy do svého jídelníčku zařadit více mléka, jogurtů, sýrů, atd.
- Pohlídejte si dostatečný přísun vitamínu D, protože tento vitamín má vliv na vstřebávání vápníku a na zdraví kostí. Vitamín D se do těla dostává prostřednictvím slunečního záření a dále je obsažen v mléku, cereáliích a tučných rybách, nebo můžete zvolit vhodný výživový doplněk obsahující tento vitamín.