Running Art aneb i běžci malují

Running Art aneb i běžci malují

Obrázky pro potěšení, pobavení, ale i jako inspiraci pro kamarády začala malovat Alina Dominová z Hradce Králové. Z počátečních jednoduchých vzorů postupně maluje složitější a složitější a je to pro ni nejen zábava, ale i výzva.

Běhání – to není jen nudné nabíhání kilometrů. Může se jednat o velkou zábavu, zvlášť když zapojíte do procesu GPS hodinky nebo GPS záznam ve vašem chytrém mobilu. Začít může opravdu každý. „Předem si v mobilu nebo v PC „předkreslím“ vzor/obrázek. Během aktivity pak v reálném čase sleduji, jak se mi maluje čára ve sportovní aplikaci a dle aktuální potřeby pak trasu koriguji,“ říká Alina Dominová. Running Artu se věnuje tři roky, vůbec prvním „obrázkem“ byl společný výklus v Hradci Králové na Nový rok 2019. Výsledek novoročního srdce ji ale moc nepřesvědčil, a tak následným tréninkem chtěla dílo zdokonalovat. „Povedlo se a tím vše asi začalo,“ přiznává „běžkyně-malířka“. Postupně se snažila v Hradci objevovat na mapě další obrázky. Ať již to byl pes, myš, housenka, loď nebo prase. „Obrázky hledám i v mapách jiných měst, kde mám čas na běhání. Během pracovních cest nebo během dovolených.“

Jak začít s Running Art?

Každý má za sebou řadu odběhaných tras a vizualizace v mapě mu může nějaký tvar připomínat. To však není Running Art, kde je běh přímo vztažen už k vymyšlené kompozici. Pokud s Running Art nemáte zkušenosti, začněte s jednoduchými útvary – například kolečkem na louce nebo čtvercem na oběhnutí bloku ve městě. Poté můžete zkusit sofistikovanější tvary jako je srdce. Buď si ho můžete vyhlídnout na mapě nebo bez příprav na louce. Kromě různých tvarů a symbolik je možné kreslit i různá loga či nápisy. Až ale při vlastním běhání zjistíte, jaká je to výzva. Druhou možností je připravit si tvar již předem a mít ho v hodinkách uložené. „Nikdy jsem to neudělala, přijde mi to zbytečně složité a nepraktické. Trasu nepůjde naplánovat mimo označené cesty, ale běžet mimo cestu se dá,“ připomíná Dominová. Pokud tolik neholdujete běhání nebo naopak si chcete od běhání odpočinout, pak Running Art lze absolvovat i jinak – například pěšky, na kole či koloběžce. Geometrické tvary se kreslí nejlépe, na druhou stranu si u nich většinou hodně zaběháte, protože je nutné oběhnout celý půdorys a délka se klidně může vyšplhat k 15 km. Mnohem kratší vzdálenosti tak můžete absolvovat na louce či v lese.

Překážky na trase

Do trasy se však neočekávaně může dostat jakákoliv překážka – plot, dům, jakýkoliv větší objekt či soukromý pozemek, který nelze přelézt nebo je to zcela zakázané. Podle Aliny Dominové však existují jakási finta, jak si pomoci i v těchto případech. „V aplikaci se zmáčkne pauza a záznam se zastaví. Následně doběhnu do bodu, případně oběhnu překážku, kde by se mi hodilo se záznamem pokračovat a zase pustím aplikaci. Tyto dva body se následně spojí rovnou čarou.“ Autorka je si však vědoma, že to není zcela „košér“ a přiznává, že má radši „nestopované“ obrázky, ale v některých případech je to nevyhnutelné.

Co je k Running art potřeba?

Běžkyně Alina Dominová doporučuje mobil jako základní vybavení na trase s předinstalovanou sportovní aplikací. „Mně se nejvíce osvědčila běžecká aplikace Strava. Tam obrázek maluji v reálném čase. Zapnete appku během aktivity a rovnou vidíte, jak se maluje vaše trasa. To samé ale umí i Adidas Running, Stopař na Mapy.cz od Seznamu a určitě i jiné. Na základě zkušeností však nejlepší byla aplikace Endomondo, bohužel už skončila,“ uzavírá Dominová, která je profesí lékárnice. V telefonu má jen náčrt trasy s tím, že až v terénu se celý obrázek dotvoří, někdy se stane, že se ještě zásadně může změnit. Nedílnou součástí je také inspirace. Tu můžete nabrat ve facebookové skupině RUNNING ART (Běháme obrázky), která má skoro 900 členů.


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: