Opět je tu období, kdy mnoho z nás trápí nejrůznější nachlazení, chřipky anebo rýmy. Přichystali jsme si spoustu tipů, jak posílit imunitu, ať už jako prevenci nebo boj s bacily. Najdete tu osvědčené babkovské rady i potraviny, o kterých jste možná jejich léčivé vlastnosti ani netušili.
Tentokrát jsme si pro vás připravili rozhovor s Radkem Smetákem, jednatelem firmy Svorto, která v Česku zastupuje mimo jiné sportovní vložky Sidas. Přečtěte si, jak se jim daří starat se o chodidla cyklistů, lyžařů a v neposlední řadě běžců.
V dobré běžecké speciálce se boty většinou vybírají na základě diagnostiky došlapu. Ta totiž neurčuje jen to, jestli máte pronační nebo neutrální došlap, ale dokáže také odhalit řadu asymetrií nebo odchylek ve stavbě chodidla i v technice běhu. Mimo jiné díky ní můžete předejít řadě problémů. Diagnostiku statickou i dynamickou představuje Zdeněk Dohnal z běžecké speciálky Best4Run.
Jarní detox – než se přejde rovnou na věc, je dobré vysvětlit si oba pojmy. Každý ví, že jaro je roční období následující po zimě. Odhazujeme oblečení při tréninku, vyndáváme pomalu kraťasy a tílka a především, energie stoupá. Příroda se probouzí, vše je zelené… je to jaro, s nímž jsou spojena naše játra, která jsou na svém vrcholu, očišťují se po zimě, kdy jsme shromažďovali zásoby, které byly nutné na zahřátí a vydání většího množství energie.
Stále opakuji, že to nejvzácnější je čas, i když ve škole nás učili, že půda je vzácná, protože je nerozmnožitelná. Já nevím, ale čas taky namnožit nelze. A nejde ani zkrátit, zkoušela jsem se na 24 hod závodech modlit, aby ta hodina trvala méně než 60 minut, ale bohužel.
Superpotraviny často mají svůj původ v místech, kde sídlili starodávné civilizace (Jižní Amerika, Asie, Severní Afrika…). Drsné podmínky jako např. pouště, tropické pralesy nebo nadmořská výška donutily plodiny zadržovat v sobě co možná nejvíce živin, aby v takovém prostředí mohly vůbec přežít. Díky tomu můžeme v superpotravinách objevovat skutečně abnormální množství nutričních hodnot.
I běžce často potká nachlazení nebo chřipka, které nám udělají čáru přes rozpočet, a hlavně přes tréninkový plán. Abychom se nemuseli vyrovnávat se ztraceným tréninkem a ochablými svaly, poradíme, co jíst, aby nás nemoci obcházely obloukem.
Jaký je princip stravování? Co bychom měli jíst, abychom se cítili dobře a podpořili naše běžecké výkony? Na tyto otázky vám odpoví ultraKatka Kateřina Kašparová, držitelka národního rekordu na 12 hod a reprezentantka ČR na 100 km a 24 hod.
Už toho máte dost. Místo, abyste si užili plánovaný běh a pročistili hlavu nebo splnili svou tréninkovou dávku, vás zase něco bolí nebo tahá? Překonáte se, že si tedy zacvičíte, ale co když jóga ani strečink nepomáhá? Zvažte masáž nebo fyzioterapii.
Bílkoviny jsou pro vytrvalce nezbytností, z jejich nedostatečného příjmu mohou pramenit četné zdravotní komplikace. Proč jsou pro běžce nezbytné a jak je doplňovat? /PR článek/
Pokud milujete svůj sport a děláte ho naplno, občas můžete přijít ke zranění. A běhání není výjimkou. Byla by ovšem škoda, kdybyste si tyto nepříjemné zdravotní potíže, které vás mohou vyřadit z provozu až na několik týdnů, způsobovali sami svou neznalostí a nedbalostí. Proto zde uvádíme 10 základních tipů, jak se zranění vyvarovat.
Každého běžce potká jednou za čas zranění, v závažnějších případech je nutné vysadit trénink na delší dobu. Jak se vyrovnat se zraněním a dostat se co nejrychleji zpět do formy?
Ať už jste víkendový běžec amatér nebo profi výkonnostní atlet, zranění si nevybírá a každoročně potká až 75% z nás – pro většinu je to nejen díra v tréninku, ale i psychicky náročná situace. Jak se se zraněním vyrovnat a co nejrychleji dosáhnout zpět původní kondice?
Žen na tratích a závodech poslední roky výrazně přibývá, navzdory tomu se ale stále málokdy mluví o tom, jak se trénink žen liší od tréninku mužů. Jak ovlivňují hormony běh obou pohlaví?
S pěkným počasím vyráží do terénu i spousta žen-běžkyň. Aby ne – vždyť večerní teplé počasí přímo láká k aktivnímu pobytu v přírodě. V souvislosti s tím jsme se v naší škole sebeobrany setkali s množstvím případů, kdy byly osamělé běžkyně terčem obtěžování nejrůznějších úchylů.