Potíže s koleny, ranní ztuhlost Achillovy šlachy, píchání v plosce nohy či nevysvětlitelné bolesti zad… Ano, řeč je o strašáku snad každého běžce o běžeckém zranění. Bohužel i běh má svou stinnou stranu, kterou mnozí z nás zažili na vlastní kůži.
Zhruba polovina běžců bývá v rozmezí dvou let zraněna, což je dosti znepokojující.
Zajímá vás, jak často jsou běžci zranění, jaká část těla to nejčastěji odnese a jaké jsou rizikové faktory, které zranění mohou způsobit nebo naopak odvrátit?
Tento článek vás seznámí s výsledky běžeckého dotazníku, jehož se zúčastnilo téměř 400 českých běžců vytrvalců.
Každý z nás jsme nějaký, nikdo není rovný přesně podle šablony a pravítka. Někdo má jedno rameno výše, jiný se hrbí v zádech, uklání se ke straně nebo rozdílně zatěžuje jednu nohu.
Každý z nás si někdy prošel nějakým tím zraněním a zná ten pocit bezmoci, kdy si neví rady a na koho se obrátit. Fyzioterapie je obor, který myslí na člověka nejen jako na hromadu masa a kostí. Komplexní pohled na pohybový aparát i psychiku člověka, náprava a prevence špatných návyků a mnoho dalšího vám nabídne právě tento obor.
Bolest kloubů, hlavně kolen a kyčlí, při sportu bývá často dávána do souvislosti s běháním. Jako příčina se často udává síla působící při došlapu, která údajně poškozuje kloub a způsobuje artrózu. Jako řešení se nabízí kloubní výživa, odpružená obuv nebo přestat běhat. Je to opravdu tak? Pojďme se podívat na to, co stojí za bolestí kloubů a jak to efektivně řešit.
Zatím poslední díl ze série článků o únavovce vyšel už před poměrně dlouhou dobou, v srpnu. Mohli jste se v něm dočíst o tom, co přesně únavová zlomenina je, jak je možné ji diagnostikovat, za kým jít a co ne-dělat.
Únavová zlomenina je takový záhadný pojem. Hodně sportovců o ní už někdy slyšelo, ale nikdo moc neví, co to je, jak se dá taková věc pořídit a hlavně, co s ní pak ne-dělat.
Alespoň jednou si tím projdeme za náš sportovní život všichni – zranění, nucená pauza, pomalé návraty. Proto se v sérii tří článků budu komplexně věnovat zranění běžce. Na následujících řádcích popíši motivaci ke sportu to, co se děje zraněnému v hlavě. Ve druhém článku se zaměřím spolu s fundovaným odborníkem – masérem a budoucím ortopedem – na únavovou zlomeninu. Ve třetím a posledním článku se společně pokusíme popsat cestu rekonvalescence a pomalého návratu zpět mezi sportující.
Paradoxně, někteří teď sportujete více než obvykle, tím tedy vzrůstá i riziko zranění. Nebuďte se svou bolestí v karanténě sami, ráda vás objednám a pomůžu vám řešit vaše obtíže nebo vám pomůžu se sestavením cvičebního plánu, zkontroluji techniku běhu. Pokud máte teď více času pro sebe, využijte ho k upevnění zdraví, do budoucna se vám to vyplatí.
Na většinu z nás dopadl v poslední době stres, každý to prožíváme a zvládáme jinak. Mnohé změnit nemůžeme, pojďme tedy aspoň využít to pozitivní, co nám tento čas může přinést. V tomto článku si vysvětlíme obecné principy (proč, co a jak dělat). Druhý článek bude praktický, s konkrétními cviky a návody.
Poslouchat své tělo platí obecně, pokud jste ale běžec v plném tréninku, tak to platí dvojnásob. Vitamíny a minerály jsou podstatné složky ve každého těla a pokud některé chybí, pak si o ně tělo umí, nekdy i důrazně, říct.
Člověk by si řekl, že se vší technologií a inovacemi, které běžecké boty nabízí, už nebude třeba nic navíc. Jenomže, už jste někdy vytáhli původní stélku z bot? Stélky většiny běžeckých bot jsou určeny k tomu, aby vyplnily prostor a zlepšovaly upnutí nohy v botě. Nicméně nejsou dělány, aby kompenzovaly nedostatky nebo stabilizovaly chodidlo.
O tom, co chtít od běžecké boty, abychom mohli běhat dlouho a ve zdraví si budeme povídat s tou nejpovolanější – usměvavou fyzioterapeutkou z Beskyd, Hankou Holoubkovou. Hanka totiž má mimo zlatých fyzioterapeutických ručiček i rychlé nohy. Například loni obsadila na MČR ve Skymarathonu 3. místo. Letos ve dvojicích ovládly s Petrou Ševčíkovou LH24 a před nedávnem dokonce zvítězila na závodě Lysohorský Ultra Trail.
Přečtěte si pokračování seriálu o nejčastějších běžeckých potížích a jak se s nimi vypořádat.
Každý z nás už asi někdy křeč v jakékoliv formě měl. Křeče během vytrvaleckých disciplín, křeče během spánku, křeče při vysokých teplotách. Z čeho ale přesně křeče vznikají a koho postihují nejvíce?
Opět je tu období, kdy mnoho z nás trápí nejrůznější nachlazení, chřipky anebo rýmy. Přichystali jsme si spoustu tipů, jak posílit imunitu, ať už jako prevenci nebo boj s bacily. Najdete tu osvědčené babkovské rady i potraviny, o kterých jste možná jejich léčivé vlastnosti ani netušili.