Konec? Ne, já se vrátím a se mnou přijde síla! Řekla si fyzioterapeutka Pavlína Kufová po nešťastném pádu. Jak se vypořádala s tím, že nemohla běhat ani chodit? Jak na to reagovala její malá dcera? Přečtěte si zajímavý běžecký příběh plný touhy a nasazení.
Pokud často trpíte křečemi v nohách, zbystřete. Nemusíte je snášet donekonečna. Svalové křeče můžete eliminovat na minimum a dokonce se jich zbavit. Ale nejprve musíte odhalit jejich příčinu a tu následně odstranit. A dále také zavést taková režimová opatření, aby se křeče nevracely. Jak na to?
Už delší dobou vás při běhu obtěžuje podivná bolest v oblasti nártu a prstů? Váš stav se postupně zhoršuje a občas v tom nesnesitelně píchne? Pozorujete mírný otok v této oblasti a při zmáčknutí cítíte bolest? Skákat na jedné noze je nemožné? Bohužel, zdá se, že vás „doběhla“ únavová zlomenina druhého metatarsu.
Vbočené palce jsou bohužel nedílnou součástí života mnoha běžců. Výjimkou není ani olympijská běžkyně Marcela Joglová. Vbočené palce nejsou jen o vzhledu, ale i o bolesti a špatné funkci nohy. Jak a proč k této deformitě dochází, jak s ní vyběhnout a jak vbočeným palcům vůbec předejít?
Holeně jsou častým bolestivým místem u běžců. Pojďme se společně podívat na to, co stojí za těmito obtížemi a jak je můžeme řešit bez toho, aniž byste se museli vzdát běhání.
Může běhání způsobovat bolesti zad? Rozhodnete se dát si pořádně do těla, ale druhý den cítíte podivnou tuhost v bedrech nebo vyzařující bolest do oblasti hýždí či kyčle? Máte ztuhlá ramena a píchá vás pod lopatkou? Nevzdávejte se a na běh nezanevřete. Máme pro vás pár tipů, jak na vaše záda vyzrát!
Během jara se velká část lidí pouští do očisty svého těla. Je to přirozené, tělo se probouzí ze zimní přestávky, kdy mělo méně pohybu, méně denního světla a i tělní tekutiny jako krev a lymfa proudily většinu času pomaleji. To samozřejmě zpomaluje i odvádění toxických látek z těla. Tělo probouzející se po zimě je tudíž vhodné podpořit. To lze zcela přirozeně pohybem, který zrychluje očistné procesy.
Důležité však je se zaměřit i na stravu a případně využít doplňky podporující pročištění orgánů.
Takzvané běžecké koleno není výsadním problémem sportovců. Náhlá intenzivní bolest při pohybu může zaskočit i ty z nás, o kterých se nedá tvrdit, že by byli vyznavači zdravého životního stylu. Proč to tak je a jak bolavým kloubům pomoci?
Vyvážená strava, dostatek pohybu, co nejméně stresu a kvalitní spánek. To jsou některé ze zásad zdravého životního stylu. Právě s posledním zmíněným bodem má podle Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) problémy až 40 % populace. Někteří spí málo, jiní nekvalitně. Jak tedy jít dobrému spánku naproti, abyste byli odpočatí a plní energie?
Nepříjemná bolest v oblasti paty, která se objeví a stejně rychle na čas zmizí. Jisté je, že se dříve nebo později vrátí s vyšší intenzitou a kratšími intervaly při odeznění. Dokonce může vést až ke vzniku patní ostruhy. Plantární fasciitida už doběhla spoustu běžců. Co dělat, aby nedoběhla vás?
Víte, jaká jsou nejčastější zranění, která běžcům hrozí? Připravili jsme pro vás přehled těch nejobvyklejších a to včetně příčin a prevence i cviků, které vám pomohou se jim vyvarovat.
Vesele si běžíte a najednou špatně šlápnete, noha se vám stočí dovnitř a kotník ven. Buď nebezpečnou situaci vybalancujete, jen se trochu leknete a běžíte dál. V opačném případě skončíte na zemi s prudkou bolestí v oblasti kotníku a po chvíli se odbelháte domů. V horším případě se ale na nohu sotva postavíte, natož abyste někam šli. Pokud je to tak zlé, máte na několik týdnů o zábavu postaráno.
Řada běžců řeší dilema, jak se po covidu vrátit k plnohodnotnému tréninku. Přinášíme 10 rad, kdy a jak začít znovu běhat.
Potká se bojovník číslo dva s mrtvolou, kobrou a tanečníkem a …ne, to není začátek vtipu. Ale toto shledání může nastat, když si několik lidí zacvičí jógu a použije tyto pozice (nebo-li ásany). I já měl možnost okusit tuto na první pohled ladnou, zároveň ale i chvílemi bolestivou sportovně-pohybovou činnost a uvědomil jsem si, jak mi pomáhá při zlepšování se v běhu
V posledních deseti letech se v Česku vyrojilo několik sportů či pohybových aktivit, které svou popularitou dokázalo „šlapat na paty“ fenoménům jako jsou fotbal či hokej. Po florbalu, biatlonu a MMA se vloni novým, bez nadsázky, národním sportem stalo v našich končinách otužování.