Jak si usnadnit regeneraci po běhu? Odpočinek nezačíná až po vyzutí bot. Regeneraci napomáhá i výživa během aktivity nebo správná pozice chodidel při běhání. Stabilní boty s podporou chodidla běžeckými vložkami a padnoucími běžeckými ponožkami oddalují únavu chodidla a usnadňují následnou regeneraci. Únavu nohou nelze zcela odstranit, ale vhodnou péčí o nohy ji lze posunout o mnoho kilometrů dál.
Na oblast pánve můžeme v představě nahlížet jako na loď na moři. K vodě, kterou je loď nadnášena, bychom mohli přirovnat svalovinu pánevního dna, která nadnáší další struktury. Pánevní dno tvoří poměrné velká skupina drobnější svalů, která vystýlá jako tzv. mistička spodní oblast pánve.
Je smutnou skutečností, že v současné době průmyslově zpracované potraviny neobsahují dostatečné množství látek potřebných ke správnému fungování organismu nejen u sportovců. Pokud se ohlížíte po přírodních potravinových doplňcích, nevynechejte nápoj ze spiruliny SpirAlps.
Téma regenerace je všudypřítomné. Často jsme zavaleni množstvím komerčních přípravků či procedur, které bychom „měli rozhodně“ používat. Udržet si přehled bývá složité, takřka nemožné.
Prší, vám se moc nechce vylézat ven, ale přeci jen odhodláte a rozběhnete se vaší trasou i přes ty protivné kapky deště. Počasí neovlivníte. Ale co s bolestí na boku, která se leckdy nečekaně probudí? Co je to píchání na boku, proč vzniká a jak se s ním setkávat co nejméně?
O tom, že je výživa důležitá pro výkon a regeneraci sportovce, není sporu. O významu proteinů, sacharidů a tuků a jejich vyváženosti ve stravě nikdo nepochybuje. Mnohem méně sportovců ale sleduje množství mikroživin, jejichž význam a množství v potravě má na ochranu zdraví a výkon zásadní vliv.
Snad všichni běžci ve všech výkonnostních skupinách slyšeli pojmy jako „VO2max“, „tepová frekvence“ „tréninkové zóny“, „prahy“ nebo obecně „výkonnost“ a podobně. Ale ruku na srdce, víme všichni, co jednotlivé pojmy znamenají a jaká je jejich interpretace? Proto se jim a jejich spojitosti právě se srdcem budeme na následujících řádcích věnovat.
Běhání je jedním z nejoblíbenějších sportů, většina běžců se ale zimní sezóně vyhýbá. Dá se s tím něco dělat? Máme pro vás několik tipů, jak přečkat zimní běhání ve zdraví a užívat si tak tohoto sportu bez obav po celý rok.
O bolestech pat, patních ostruhách, plantární fascitidě i zánětech achillových šlach už toho bylo napsáno spoustu. Doporučení jsou zpravidla podobná. Uvolňovat nohu, cvičit na balančních podložkách, cvičit lepší motoriku prstů a chodidla a aplikovat na místo bolesti různé fyzikální terapie – ultrazvuk, rázovou vlnu, laser apod.
V dnešní době je boj s nadbytečnými kily součástí života mnoha lidí, zejména žen. Na potížích s udržením přiměřené váhy se podílí zejména sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nezdravá strava, stres a nedostatek spánku. Pokud chcete snížit svou hmotnost, měli byste si upřímně odpovědět na několik otázek.
Perfektní matka tří dětí, perfektní manželka, perfektní kamarádka, perfektní ve své práci, perfektní sportovkyně. Celý život jsem zvládala vše, co jsem si usmyslela. Stačilo si vybrat cíl a cesta k němu i úspěch již byly zaručeny díky mojí tvrdohlavosti, urputnosti, sklonu k perfekcionismu a velkému tlaku na výkon. Že se tyto vlastnosti mohou obrátit proti mně samotné, to by mě ani ve snu nenapadlo. Za posledních 12 let s dětmi, tedy po třech porodech, jsem stále přidávala na síle ve všech oblastech života. Co se běhu týče, s každým dalším dítětem jsem prodlužovala vzdálenosti, obtížnost a výškové metry. Měla jsem pocit, že zvládnu prostě cokoliv. Tréninky mezi prací, učením se s dětmi, odvozy, úklidem, nákupy.
Majka Balšínková pracuje jako ošetřovatelka na lůžkovém oddělení Hospice sv. Alžběty. Pečuje o nevyléčitelně nemocné pacienty v závěru jejich života. Tato práce je pro ni srdcovou záležitostí, která naplňuje její život. „I když někdy může být život náročný a plný překážek, tady v hospici se mu snažíme dávat smysl až do poslední chvíle. Tato práce mi přináší spoustu neopakovatelných zážitků a silných lidských příběhů, které se mi navždy vryly hluboko do srdce,“ říká.
Patříte mezi aktivní ženy, které milují pohyb a i s rostoucím bříškem jste se udržovala ve formě? A teď najednou máte pocit, že s příchodem vašeho děťátka vám kondice zmizela v nenávratnu? Nás ženy ale jen tak něco nezastaví! Česko-finská běžkyně Kristiina Mäki zazářila na olympiádě v Tokiu – pouhých sedm měsíců od porodu syna. Pusťte se do toho s Thule – přinášíme vám sedm inspirací na cvičení po porodu, doplněné o cviky a tipy od Kristiiny Mäki.
Imunita nebo také obranyschopnost je biologická funkce organismu, která brání tělo před škodlivými vlivy, tedy před bakteriemi, viry, mikroorganismy, ale i toxiny a dalšími nežádoucími prvky. Oslabená imunita má za následek vyšší náchylnost k infekčním onemocněním, jako jsou různé virózy, chřipka či bakteriální infekce.
Konec? Ne, já se vrátím a se mnou přijde síla! Řekla si fyzioterapeutka Pavlína Kufová po nešťastném pádu. Jak se vypořádala s tím, že nemohla běhat ani chodit? Jak na to reagovala její malá dcera? Přečtěte si zajímavý běžecký příběh plný touhy a nasazení.