Před Štědrým dnem, než si doma naservírujete hostinu dle své chuti, jsme vám připravili vlastní běžecké menu. Nabídneme vám v něm několik článků z tohoto roku, které by podle nás neměly zapadnout. Začneme samozřejmě rozhovory, jako druhý předkrm vám předložíme výživu, hlavní chod bude samozřejmě tréninkový a o botách. Desertem se stane netradiční reportáž z Třeboňského maratonu.
Ráno pociťujete nepříjemnou ztuhlost v oblasti Achillovy šlachy? Při běhu vás tam občas píchá? Vaše bolesti jsou přítomny už i při obyčejné chůzi? Zmáčknutí nebo jen dotek v této oblasti je bolestivý? S největší pravděpodobností Vás dostihl jeden z největších postrachů všech běžců – tendinitida Achillovy šlachy.
Bolí vás koleno, achilovka nebo pata? Na internetu už jste si našli diagnózy typu iliotibiální syndrom, skokanské koleno nebo patní ostruhu? Nezoufejte, vždy nemusí být tak zle. Je dosti pravděpodobné, že za vaši bolest můžou právě jen bolestivé body ve svalech, takzvané trigger pointy.
Diagnostika došlapu je komplexní věc, která nezahrnuje jen pohyb nohou, ale jedná se o propojenou diagnostiku celého těla, kterou by měl provádět výhradně odborník. Určitě by ji neměl provádět prodavač v běžecké prodejně, ale ani zkušený trenér. Ti vás mohou navést nebo upozornit na některé nedostatky, ale nikdy by vám neměli dávat doporučení. Nejsou to odborníci, kteří vám umí radit, jak napravovat tělo a pohyb.
Ráno pociťujete nepříjemnou ztuhlost v oblasti Achillovy šlachy? Při běhu vás tam občas píchá? Vaše bolesti jsou přítomny už i při obyčejné chůzi? Zmáčknutí nebo jen dotek v této oblasti je bolestivý? S největší pravděpodobností vás dostihl jeden z největších postrachů všech běžců – zánět Achillovy šlachy.
Jako běžci máme nejméně dva zásadní důvody vrhnout se na pravidelné otužování. Tím prvním – obecně platným – je vybudování silné imunity a odolnosti proti sezonním onemocněním. Tím druhým a neméně důležitým je zvýšení odolnosti proti nepříznivému počasí při běhu samotném a nezanedbatelný přínos pro zlepšení výkonnosti. Při vhodném načasování můžete také urychlit regeneraci. S otužováním samozřejmě souvisí i nezanedbatelný přínos v oblasti psychické (odhodlanost, pevná vůle, vytrvalost…).
Poporodně se v různé míře objevuje inkontinence moči u poměrně vysokého procenta žen, častěji v návaznosti na porod vaginální (přirozený). Při vaginám porodu, kdy je na oblast pánve kladen velký tlak sestupující hlavičkou do porodních cest, musí dojít k povolení a roztažení všech struktur v pánvi – kloubů, svalů, vazů i nervů.
Jestliže vás při běhání začaly trápit problémy s inkontinencí, není radno tento problém ignorovat. Je dobré potíže řešit hned v zárodku. Jak se tedy nekontrolovanému úniku moči přizpůsobit a užívat si i nadále běhání bez stresu?
Jak si usnadnit regeneraci po běhu? Odpočinek nezačíná až po vyzutí bot. Regeneraci napomáhá i výživa během aktivity nebo správná pozice chodidel při běhání. Stabilní boty s podporou chodidla běžeckými vložkami a padnoucími běžeckými ponožkami oddalují únavu chodidla a usnadňují následnou regeneraci. Únavu nohou nelze zcela odstranit, ale vhodnou péčí o nohy ji lze posunout o mnoho kilometrů dál.
Na oblast pánve můžeme v představě nahlížet jako na loď na moři. K vodě, kterou je loď nadnášena, bychom mohli přirovnat svalovinu pánevního dna, která nadnáší další struktury. Pánevní dno tvoří poměrné velká skupina drobnější svalů, která vystýlá jako tzv. mistička spodní oblast pánve.
Je smutnou skutečností, že v současné době průmyslově zpracované potraviny neobsahují dostatečné množství látek potřebných ke správnému fungování organismu nejen u sportovců. Pokud se ohlížíte po přírodních potravinových doplňcích, nevynechejte nápoj ze spiruliny SpirAlps.
Prší, vám se moc nechce vylézat ven, ale přeci jen odhodláte a rozběhnete se vaší trasou i přes ty protivné kapky deště. Počasí neovlivníte. Ale co s bolestí na boku, která se leckdy nečekaně probudí? Co je to píchání na boku, proč vzniká a jak se s ním setkávat co nejméně?
O tom, že je výživa důležitá pro výkon a regeneraci sportovce, není sporu. O významu proteinů, sacharidů a tuků a jejich vyváženosti ve stravě nikdo nepochybuje. Mnohem méně sportovců ale sleduje množství mikroživin, jejichž význam a množství v potravě má na ochranu zdraví a výkon zásadní vliv.
Snad všichni běžci ve všech výkonnostních skupinách slyšeli pojmy jako „VO2max“, „tepová frekvence“ „tréninkové zóny“, „prahy“ nebo obecně „výkonnost“ a podobně. Ale ruku na srdce, víme všichni, co jednotlivé pojmy znamenají a jaká je jejich interpretace? Proto se jim a jejich spojitosti právě se srdcem budeme na následujících řádcích věnovat.
Běhání je jedním z nejoblíbenějších sportů, většina běžců se ale zimní sezóně vyhýbá. Dá se s tím něco dělat? Máme pro vás několik tipů, jak přečkat zimní běhání ve zdraví a užívat si tak tohoto sportu bez obav po celý rok.