Ráno vás bolí první kroky, bolest vychází zespoda paty a rozlévá se do plosky směrem k prstům, při propnutí a napnutí špičky vás nepříjemně píchá, někdy vadí dlouhé stání? Je možné, že se u vás rozvinula plantární fasciitida.
Potíže s koleny, ranní ztuhlost Achillovy šlachy, píchání v plosce nohy či nevysvětlitelné bolesti zad… Ano, řeč je o strašáku snad každého běžce o běžeckém zranění. Bohužel i běh má svou stinnou stranu, kterou mnozí z nás zažili na vlastní kůži.
Zhruba polovina běžců bývá v rozmezí dvou let zraněna, což je dosti znepokojující.
Zajímá vás, jak často jsou běžci zranění, jaká část těla to nejčastěji odnese a jaké jsou rizikové faktory, které zranění mohou způsobit nebo naopak odvrátit?
Tento článek vás seznámí s výsledky běžeckého dotazníku, jehož se zúčastnilo téměř 400 českých běžců vytrvalců.
Zatím poslední díl ze série článků o únavovce vyšel už před poměrně dlouhou dobou, v srpnu. Mohli jste se v něm dočíst o tom, co přesně únavová zlomenina je, jak je možné ji diagnostikovat, za kým jít a co ne-dělat.
Únavová zlomenina je takový záhadný pojem. Hodně sportovců o ní už někdy slyšelo, ale nikdo moc neví, co to je, jak se dá taková věc pořídit a hlavně, co s ní pak ne-dělat.
Alespoň jednou si tím projdeme za náš sportovní život všichni – zranění, nucená pauza, pomalé návraty. Proto se v sérii tří článků budu komplexně věnovat zranění běžce. Na následujících řádcích popíši motivaci ke sportu to, co se děje zraněnému v hlavě. Ve druhém článku se zaměřím spolu s fundovaným odborníkem – masérem a budoucím ortopedem – na únavovou zlomeninu. Ve třetím a posledním článku se společně pokusíme popsat cestu rekonvalescence a pomalého návratu zpět mezi sportující.
Přečtěte si pokračování seriálu o nejčastějších běžeckých potížích a jak se s nimi vypořádat.
V dobré běžecké speciálce se boty většinou vybírají na základě diagnostiky došlapu. Ta totiž neurčuje jen to, jestli máte pronační nebo neutrální došlap, ale dokáže také odhalit řadu asymetrií nebo odchylek ve stavbě chodidla i v technice běhu. Mimo jiné díky ní můžete předejít řadě problémů. Diagnostiku statickou i dynamickou představuje Zdeněk Dohnal z běžecké speciálky Best4Run.
Fyzioterapie je obor, ke kterému mnozí ještě nemají takovou důvěru, jakou by si zasloužil. Dokud si ji totiž člověk na vlastní kůži nevyzkouší, neví pořádně ani o co se jedná. Většina běžeckých zranění a problémů se ale právě díky odborníkům, fyzioterapeutům dá velmi rychle a efektivně napravit.
Po běhu vás začaly podivně bolet záda nebo ramena, zčista jasna se u vás objevilo skokanské koleno nebo syndrom iliotibiálního traktu (ITB)? Přemýšlíte, čím by to tak asi mohlo být, nic vás nenapadá. Jediné co jste udělali jinak než obvykle je to, že jste si vzali svůj nový běžecký batoh, ledvinku nebo triko. Záhada je vyřešena, nevhodné běžecké doplňky mohou způsobovat běžecká zranění.
Těšíte se na trénink, vyběhnete, ale jste nuceni ho ukončit, protože zase, po stejné vzdálenosti či době běhu, se ozvalo vaše koleno? Bolí vás zevně pod čéškou, zhruba při 30° ohnutí a více. Při běhu z kopce se to zhoršuje.
Jednou vás bolí v zádech, pak vás začne tahat zaďák a vaše obtíže se podivně stěhují z místa na místo a omezují vás v tréninku, popřípadě ho úplně znemožňují? Zdá se, že jste se stali obětí tzv. funkčních poruch pohybového aparátu, které mohou vyústit až v běžecké zranění.
Větší či menší zranění se nevyhnou žádnému sportovci, běžce nevyjímaje. Víte jak se proti zranění chránit? Léčit jej? Poradíme vám. Zaměřili jsme se na syndrom tzv. běžeckého kolena
Plantar fasciitis, neboli plantární fascie, je noční můrou každého běžce. Jedná se o šlachu spojující patu a prsty u nohou, která zároveň slouží jako opora pro klenbu a svaly chodidla. Co je zdrojem zánětu a jak se ho jednou provždy zbavit?