Ráno pociťujete nepříjemnou ztuhlost v oblasti Achillovy šlachy? Při běhu vás tam občas píchá? Vaše bolesti jsou přítomny už i při obyčejné chůzi? Zmáčknutí nebo jen dotek v této oblasti je bolestivý? S největší pravděpodobností Vás dostihl jeden z největších postrachů všech běžců – tendinitida Achillovy šlachy.
Ráno pociťujete nepříjemnou ztuhlost v oblasti Achillovy šlachy? Při běhu vás tam občas píchá? Vaše bolesti jsou přítomny už i při obyčejné chůzi? Zmáčknutí nebo jen dotek v této oblasti je bolestivý? S největší pravděpodobností vás dostihl jeden z největších postrachů všech běžců – zánět Achillovy šlachy.
Už Vám někdy lékař předepsal klidový režim? Anebo jste si ho naordinovali sami? Pomohlo to? Někdy pouhý klid pomůže, někdy ovšem ne. Pokud máte zlomenou nohu, či natrženou šlachu, pak se určité fázi klidu nevyhnete. Mluvíme tu spíše o chronických či tzv. funkčních obtížích, které ale také mohou člověka velmi potrápit. Mnoho běžců a ostatních sportovců je lapeno v bludném kruhu zátěže a klidu.
Za výkony a zážitky do hor vybíháme nejradši. Příjemné nedělní odpoledne se ale rázem může proměnit v boj o zdraví. V horách neexistuje špatné počasí, pouze špatně připravený běžec. Proto jsme v redakci Světa běhu dali dohromady 10 +1 radu, jak se maximálně vyhnout problémům při pohybu v horském prostředí.
Jak si usnadnit regeneraci po běhu? Odpočinek nezačíná až po vyzutí bot. Regeneraci napomáhá i výživa během aktivity nebo správná pozice chodidel při běhání. Stabilní boty s podporou chodidla běžeckými vložkami a padnoucími běžeckými ponožkami oddalují únavu chodidla a usnadňují následnou regeneraci. Únavu nohou nelze zcela odstranit, ale vhodnou péčí o nohy ji lze posunout o mnoho kilometrů dál.
Na oblast pánve můžeme v představě nahlížet jako na loď na moři. K vodě, kterou je loď nadnášena, bychom mohli přirovnat svalovinu pánevního dna, která nadnáší další struktury. Pánevní dno tvoří poměrné velká skupina drobnější svalů, která vystýlá jako tzv. mistička spodní oblast pánve.
O bolestech pat, patních ostruhách, plantární fascitidě i zánětech achillových šlach už toho bylo napsáno spoustu. Doporučení jsou zpravidla podobná. Uvolňovat nohu, cvičit na balančních podložkách, cvičit lepší motoriku prstů a chodidla a aplikovat na místo bolesti různé fyzikální terapie – ultrazvuk, rázovou vlnu, laser apod.
Konec? Ne, já se vrátím a se mnou přijde síla! Řekla si fyzioterapeutka Pavlína Kufová po nešťastném pádu. Jak se vypořádala s tím, že nemohla běhat ani chodit? Jak na to reagovala její malá dcera? Přečtěte si zajímavý běžecký příběh plný touhy a nasazení.
Už delší dobou vás při běhu obtěžuje podivná bolest v oblasti nártu a prstů? Váš stav se postupně zhoršuje a občas v tom nesnesitelně píchne? Pozorujete mírný otok v této oblasti a při zmáčknutí cítíte bolest? Skákat na jedné noze je nemožné? Bohužel, zdá se, že vás „doběhla“ únavová zlomenina druhého metatarsu.
Holeně jsou častým bolestivým místem u běžců. Pojďme se společně podívat na to, co stojí za těmito obtížemi a jak je můžeme řešit bez toho, aniž byste se museli vzdát běhání.
Může běhání způsobovat bolesti zad? Rozhodnete se dát si pořádně do těla, ale druhý den cítíte podivnou tuhost v bedrech nebo vyzařující bolest do oblasti hýždí či kyčle? Máte ztuhlá ramena a píchá vás pod lopatkou? Nevzdávejte se a na běh nezanevřete. Máme pro vás pár tipů, jak na vaše záda vyzrát!
Víte, jaká jsou nejčastější zranění, která běžcům hrozí? Připravili jsme pro vás přehled těch nejobvyklejších a to včetně příčin a prevence i cviků, které vám pomohou se jim vyvarovat.
Vesele si běžíte a najednou špatně šlápnete, noha se vám stočí dovnitř a kotník ven. Buď nebezpečnou situaci vybalancujete, jen se trochu leknete a běžíte dál. V opačném případě skončíte na zemi s prudkou bolestí v oblasti kotníku a po chvíli se odbelháte domů. V horším případě se ale na nohu sotva postavíte, natož abyste někam šli. Pokud je to tak zlé, máte na několik týdnů o zábavu postaráno.
Prudká náhlá bolest ve svalu vás donutí zastavit a stěží se dokulháte zpět domů. Bolestivé místo oteče a pokud zrovna neležíte v příhodné pozici, tak s každým větším pohybem se zranění připomene.
Po delší přestávce v tréninku se rozhodnete dluh cviků dohnat a naložíte si dvojnásobné dávky. Druhý a další, a ještě několik dní poté se ovšem nemůžete hnout… Neboli toto jsou dva nejčastější typy poškození svalů, se kterými se většina běžců setkala.
Běh může být výborný koníček, prostor pro seberealizaci nebo třeba, ač to zní trochu protichůdně, útěk od dnešní výkonově zaměřené společnosti. Můžeme jej vnímat jako jeden z nejpřirozenějších pohybů. Na druhou stranu v porovnání s jinými sporty, jako je třeba plavání nebo cyklistika, je u běhu tělo vystavováno mnohem větším otřesům a je pro tělo invazivnější. A v důsledku dlouhodobého přetížení běžci (především amatérští) také častěji podléhají únavovým zraněním – například zánět okostice nebo dokonce únavová zlomenina. Jednou z oblastí, kde k takovýmto zraněním dochází nejhojněji, je oblast bérce – část mezi kolenem a kotníkem. Níže v článku vám zkusíme přiblížit nejčastější příklady těchto zranění a jak se s nimi vypořádat.