Z důvodu zrušení řady velkých běžeckých akcí na podzim jsme se rozhodli prodloužit možnost výhodnějšího startovného za 690 Kč na Třeboňský půl/maraton a desítku do úterý 7. července do 8:00. Pokud teď váháte nad svým závodním kalendářem, počítejte tam se sobotou 24. října!
„Ressl obsahuje 45 kilometrů pěšin a cestiček,“ říká muž s příhodným příjmením, v jehož hlavě se zrodil nápad na unikátní stezku.
Časopis Svět běhu míří do tiskárny, máte poslední možnost ho mít také! Vystupte z komfortní zóny, Vliv tréninku na imunitu běžce, Winter Warrior Finland – překážkový závod za polárním kruhem, tipy na běžecké trasy, rozhovor s Marcelou Vašínovou a spoustu dalšího!
V posledních měsících se život většiny z nás tak trochu obrátil naruby… Ještě před nedávnem nemyslitelné věci jsou teď na denním pořádku. Každopádně se řemen postupně uvolňuje a na programu jsou první závody. Velký otazník visel nad legendární Nízkotatranskou stíhačkou. S klidným srdcem můžeme potvrdit, že se na startu v Telgártu potkáme i letos.
Před několika málo lety se v Beskydech objevil jakýsi nový závod s názvem Lysohorský čtyřlístek. O co více je název poetický, o to více v sobě skrývá náročnosti, křečí, prudkých stoupání a hlavně…hlavně volných šutrů na trase. A přestože, troufnu si říct, celé komunitě závod přirostl k srdci, čtvrtý ročník byl poslední. Po krátké odmlce se ale stala nevídaná věc. Skupina mladých, krásných a odvážných lidí v čele s Markem Balcarem znovu Čtyřlístek vzkřísila. S jiným názvem a stejnou porcí brutality představili Lysohorský Ultra-trail s parametry 67 km a zhruba 4000 m převýšení. Letos je navíc LHUT vyhlášen jako MČR v UltraSky!
Nová kniha od fyzioterapeutky Terezy Pytlové popisuje základy zdravého obouvání a výhody chůze naboso pro děti i dospělé.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo v rámci krizového stavu další opatření. Tentokrát se běžců dotkne fatálně.
V prvním ročníku na scenáristice nám jeden profesor řekl, že umělci nesportují. Většina mých spolužáků se na tom jenom lehce pousmála a neprotestovala. Taky jsem se zasmála, ale hlava se mi rozjela na plné obrátky. V té době jsem ještě moc neběhala, můj osobní rekord nepřesáhl pět kilometrů, no spoustu času jsem trávila horolezectvím a nově i chozením po horách. Neměla jsem pocit, že bych byla na vrcholu svých sil, ale sportu jsem pár hodin týdně věnovala. A taky jsem psala. Co to tedy mělo znamenat? Že nejsem umělec?
Tento článek nebude o běhání. Slibuji. Procházíme dobou příležitostí, dostali jsme ze dne na den velkou porci volného času a tu je potřeba využít. Kdy jindy dohnat čtenářské resty, kdy si najít čas pro nové inspirace, kdy si dovolit přemýšlet? Nebude totiž doba po pandemii ještě rychlejší, kdy se budou dohánět „ztráty“ a spěchající ekonomika strhne k chvátání vše okolo?
Vše nasvědčuje tomu, že ještě nějakou dobu zůstaneme doma. Ano, za zdravotní vycházku v parku se leckdy schová i nedělní long-run nebo středeční intervaly. Ale ať chceme nebo ne, doma teď prostě budeme trávit více času. Aby zůstala naše mysl stejně svěží, jako naše nohy, je třeba ji zaměstnávat i nechat odpočívat. Proto jsme pro vás v redakci dali dohromady naše oblíbené podcasty s běžeckými osobnostmi, u kterých můžete umývat okna nebo třeba posilovat (aby vaše nohy zůstaly aspoň tak svěží jako vaše mysl). Anebo běžecké filmy a videa, které vás inspirují a pomůžou vám přečkat tento čas závodního temna.
Situace kolem šíření koronaviru nabírá na síle, momentálně se uvádí necelých 300 nakažených lidí v ČR. V momentě, kdy článek čtete, je jich pravděpodobně více. Vláda vydává v platnost stále přísnější opatření, tím posledním je zákaz volného pohybu lidí. V první řadě je důležité si uvědomit, že tato omezení nemají celý problém vyřešit, ale jen šíření zpomalit, aby nebyl přetížen náš zdravotnický systém. Zákaz pohybu má své výjimky. Co tedy dělat a jak se chovat, abychom si i v těchto těžších chvílích zachovali dobrou psychickou i fyzickou kondici?
V úterý 10.3. vyšlo v platnost opatření Ministerstva zdravotnictví o zákazu konání akcí s účastí vyšší než 100 osob. Pro běžeckou komunitu to má za následek rušení nebo přesouvání závodů.
Vrchol zimního přípravného období pro jedny, klasická závodní sezóna pro další. I v únoru se přepisovaly světové listiny rekordů, v tuzemsku se na ještědském hřebenu běžela vůbec první zimní čtyřiadvacetihodinovka, představovaly se obuvnické novinky pro (nejen) nadcházející tokijskou olympiádu, nebo se kvůli Covidu-19 (koronaviru) rušily další významné sportovní akce.
Přestože zima je obdobím s méně závody, tak leden na události týkající se běhu rozhodně chudý nebyl. Od dopingových skandálů, přes drsnou čtyřiadvacetihodinovku na Lysé hoře až po světový rekord v silniční desítce či omezení karbonových plátů v botách – nejen to leden nabídl.