Už dlouho uvažujete nad tím, že přejdete na vegetariánskou stravu, ale obáváte se, že tím utrpí vaše forma či dokonce zdraví? V našem článku se dozvíte, jak můžete tuto změnu stravování provést co nejšetrněji, čím maso nahradit a jak se vám zpestří jídelníček.
Znáte všechny bezlepkové obiloviny? Pojďte se podívat, jak é existují a jaké jsou dobré pro vás jako sportovce.
Obiloviny obsahují množství minerálů a vitamínů, polysacharidů, vlákniny. Mnohé obsahují lepek, ten je vlastně obilná bílkovina. V současné době se o lepku velmi intenzivně diskutuje v souvislosti s možností vyvolávání celiakie u dětí i dospělých. Ne všechny obiloviny obsahují lepek, je možné konzumovat obiloviny bezlepkové.
Chia semínka jsou známa již dlouhé roky. Na českém trhu se začaly ale viditelněji objevovat teprve před pár lety. S přívlastkem zázračný, superkouzelný, supervitaminový a energií nabitý zázrak se začala Chia semínka více a více nacházet v našem jídelníčku, zejména pak u sportovců, běžců.
Mentální anorexie a bulimie patří mezi psychická onemocnění. Zvláštní je, že se s nimi vcelku často setkáváme u sportovců. Na první pohled krásná běžkyně, nikdo by neřekl, že se potýká s těmito obtížemi, ale bohužel opak bývá často pravdou.
Sacharidy jsou základním zdrojem energie pro svaly. Energii lze ze sacharidů získat poměrně rychle, proto jsou sacharidy důležitým prvkem při sportovním výkonu, například ve formě iontových nápojů. Pozor ale na sladké před sportem, to může zmařit závod i dobře trénovanému sportovci.
Že má čerstvé ovoce mimořádnou výživovou hodnotu dnes už ví i děti v mateřské školce. Málokterá jiná přírodní potravina má tak bohatou skladbu životně důležitých látek.
Paleo neboli Paleolitická výživa je způsob stravování, vycházející z výživy v době kamenné (paleolitu). Přebírá stravovací základy našich předků a tvrdí, že genový základ lidstva se od doby kamenné nezměnil, načež strava ano. Přečtěte si, čím je prospěšná a čím naopak.
Tělesný tuk, ten strašák žen a mužů ve středním věku, ale i mladší generace není jen a pouze negativní a nechtěnou součástí naší tělesné schránky.
Vytrvalostní běžci mají většinou kromě dlouhých hodin strávených během společnou zálibu v jídle. Někteří z nich jsou na nutričních hodnotách a vyváženém příjmu energie až závislí. V tomto článku najdete tipy na jídla a důvody, proč byste právě tato jídla měli do svého jídelníčku zařadit.
Již jste ochutnali zelený ječmen? Stejně jako goji nebo quinoa patří mezi nevšední a velmi zdravé potraviny. Někdy je nazýván zelený ječmen zázračným lékem téměř na všechny problémy.
Každý běžec a sportovec jistě ví, že v průběhu tréninku by měl tělu dodávat nejen vodu, ale při delší zátěži i iontové nápoje. Jak je to ale s ostatními nápoji? Smíme pít alkohol, kávu a co takhle silný čaj?
Správná strava hraje v životě běžce důležitou roli. Profesionální běžci často mívají své výživové poradce a na stravování kladou velký důraz, avšak vliv stravy na kvalitu tréninků a na výkonnost by neměli podceňovat ani rekreační běžci. Důležité je jak složení stravy, tak i správné načasování.
Většina sportovců pravidelně pije nejrůznější iontové nápoje. Ačkoliv první nápoje tohoto typu byly vyrobeny již před 50 lety a nejedná se tudíž o žádnou novinku, víte, jaké jsou jejich klady a zápory? Je nutné sáhnout po této zázračné tekutině, přestože běháte jen příležitostně a rekreačně?
Názory na pití alkoholických nápojů u sportovců se liší. Tato problematika má své příznivce i odpůrce. Jak tomu teda doopravdy je s během a alkoholem? Škodí či prospívá?