Sportovní vytrvalecký výkon pro organizmus znamená ztráty. Ať už jde o energii, sílu, tekutiny, minerální látky nebo dokonce svalovou hmotu. Tělo se postupně vyčerpává a čím vyšší je tempo nebo delší vzdálenost, tím je samozřejmě větší i zatížení organizmu. V případě maratonu či dokonce ultramaratonu je zátěž enormní a je jasné, že kdo ji chce zvládnout, musí tělu postupně dodávat, co ztrácí. Slouží k tomu i pitný režim, který je nesmírně důležitý, a to z mnoha důvodů.
Opět je tu období, kdy mnoho z nás trápí nejrůznější nachlazení, chřipky anebo rýmy. Přichystali jsme si spoustu tipů, jak posílit imunitu, ať už jako prevenci nebo boj s bacily. Najdete tu osvědčené babkovské rady i potraviny, o kterých jste možná jejich léčivé vlastnosti ani netušili.
Na závod o délce 21,1 km je už potřeba se pořádně připravit a rozhodně nic nezanedbat. Důležitá je samozřejmě dlouhodobá tréninková příprava, ale pár dní před závodem už nic tréninkově nedoženeme. Jak se ale stravovat v den takového závodu?
Jarní detox – než se přejde rovnou na věc, je dobré vysvětlit si oba pojmy. Každý ví, že jaro je roční období následující po zimě. Odhazujeme oblečení při tréninku, vyndáváme pomalu kraťasy a tílka a především, energie stoupá. Příroda se probouzí, vše je zelené… je to jaro, s nímž jsou spojena naše játra, která jsou na svém vrcholu, očišťují se po zimě, kdy jsme shromažďovali zásoby, které byly nutné na zahřátí a vydání většího množství energie.
Tohle je palčivá otázka, která trápí mnoho vytrvalců a špatný přístup k ní snižuje vaši výkonnost. Přitom je potřeba respektovat jen pár základních pravidel. Sníst nebo vypít cokoliv sladkého v době dvou hodin před sportem sníží váš výkon. Snídaně má především psychologický efekt a moc energie už díky ní nenaženete. Nejdůležitějším jídlem před dopoledním závodem je proto večeře. Proč tato pravidla platí? Odpověď se skrývá ve fyziologii organizmu.
Stále opakuji, že to nejvzácnější je čas, i když ve škole nás učili, že půda je vzácná, protože je nerozmnožitelná. Já nevím, ale čas taky namnožit nelze. A nejde ani zkrátit, zkoušela jsem se na 24 hod závodech modlit, aby ta hodina trvala méně než 60 minut, ale bohužel.
Máte celiakii nebo si pohráváte s myšlenkou přejít na bezlepkovou stravu jen tak, a nevíte, jestli to vašemu výkonu prospěje nebo uškodí? V článku shrneme nejdůležitější pro a proti a poradíme, jak doplnit sacharidy jiným způsobem.
Jak se stravovat při douhých bězích? Mám jíst i když nemám hlad? Na tyto otázky vám odpoví ultraKatka Kateřina Kašparová, držitelka národního rekordu na 12 hod a stříbrná žena Spartathlonu.
Superpotraviny často mají svůj původ v místech, kde sídlili starodávné civilizace (Jižní Amerika, Asie, Severní Afrika…). Drsné podmínky jako např. pouště, tropické pralesy nebo nadmořská výška donutily plodiny zadržovat v sobě co možná nejvíce živin, aby v takovém prostředí mohly vůbec přežít. Díky tomu můžeme v superpotravinách objevovat skutečně abnormální množství nutričních hodnot.
Jak přežít Vánoce a nepřibrat? Je vůbec možné si svátky užít v poklidu a nestresovat se? Na tyto otázky vám odpoví ultraKatka Kateřina Kašparová, držitelka národního rekordu na 12 hod a stříbrná žena Spartathlonu.
Jak se stravovat a co jíst před během a při běhu? Na tyto otázky vám odpoví ultraKatka Kateřina Kašparová, držitelka národního rekordu na 12 hod a stříbrná žena Spartathlonu.
Jak se stravovat a co jíst před během a při běhu? Na tyto otázky vám odpoví ultraKatka Kateřina Kašparová, držitelka národního rekordu na 12 hod a stříbrná žena Spartathlonu.
Výživa je nedílnou součástí nejen správné životosprávy, ale i běhu a tréninku jako takového. Bez dostatku vitamínů a živin bude naše tělo stagnovat, a my se tak nebudeme posouvat v tréninku, nebo dokonce můžeme ze stresu z nedostatku živin onemocnět.
I běžce často potká nachlazení nebo chřipka, které nám udělají čáru přes rozpočet, a hlavně přes tréninkový plán. Abychom se nemuseli vyrovnávat se ztraceným tréninkem a ochablými svaly, poradíme, co jíst, aby nás nemoci obcházely obloukem.