V minulém článku jsme rozdělili živiny, které přijímáme do dvou skupin – mikroživiny a makroživiny. Makroživiny obsahují energii a spadají do nich sacharidy, tuky a bílkoviny. Mikroživiny jsou skupina, do které můžeme zařadit vitamíny, minerály a stopové prvky. Přestože v mikroživinách nejsou kalorie a nemáme z nich energii potřebnou pro fungování a sport, jsou pro nás neméně důležité. Minule jsme rozebírali železo, proč je pro vytrvalce tak důležité a hlavně, proč právě vytrvalci často trpí jeho nedostatkem. Dneska se koukneme na zoubek druhému prvku, který je u běžců tak často skloňovaný. A to je hořčík, často se setkáme s výrazem magnesium.
Součastí tréninku každého sportovce je nejen fyzická příprava, ale také výživa a správná hydratace nebo také pitný režim. Pojďme se tedy trochu ponořit do toho, jak by takový správný režim měl vypadat a co všechno může ovlivnit.
Základem vydařeného závodu nejsou pouze pravidelné tréninky. Abyste dokázali vaši rychlost a kondici dostat skutečně na maximum, musíte se zaměřit také na to, co dáváte do svého těla. Pokud si totiž dopřejete správné potraviny ve správnou chvíli, podaří se vám výrazně vylepšit své běžecké výkony a navíc se vám podaří snížit riziko zranění či různých onemocnění. Která jídla by vám tedy v jídelníčku neměla chybět?
Čas do startu se blíží mílovými kroky. Nervozita stoupá a spousta závodníků přemýšlí, čím ještě svou formu vyšperkovat. V tréninku už toho moc nezmůžeme. Momentálně se dá výkonnost snáz pokazit než vylepšit. Kde je ještě prostor pro akci, je oblast výživy – jak ta každodenní, těsně před závodem, tak i v den závodu. A potom samozřejmě den závodu samotný – taktika logistika, odpočinek. Pojďme tedy tato témata naťuknout.
Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.
Poslouchat své tělo platí obecně, pokud jste ale běžec v plném tréninku, tak to platí dvojnásob. Vitamíny a minerály jsou podstatné složky ve každého těla a pokud některé chybí, pak si o ně tělo umí, nekdy i důrazně, říct.
Energetické gely, liquid gely, iontový nápoj, energetické tablety nebo tyčinky. Existují různé druhy doplňovačů energie v průběhu běhání a dalších vytrvalostních výkonů. Jaké jsou v těchto produktech rozdíly? Cílem tohoto článku je seznámit vás s odlišnostmi, abyste vždy vyběhli s optimálně zvoleným energetickým doplňkem.
Není ionťák jako ionťák. A IoniLyte je trochu jiný ioťák (z lahvičky 100ml získáte až 40 litrů iontového nápoje). Na sportovní scéně je poměrně krátce, ale už od začátku si nejen mezi běžci získal velkou oblibu. Přinášíme vám rozhovor s Petrem Lyskem, majitelem společnosti a člověkem, který se podílel na vývoji IoniLyte. Přečtěte si, v čem je IoniLyte jiný, jak správně hydratovat a co všechno hraje roli při vstřebávání minerálů.
Smoothie je výborná varianta snídaně, která perfektně nakopne váš den nebo taky první „potravina“, kterou do sebe dostanete bezprostředně po tréninku nebo závodě. Tekutinu organismus tráví mnohem lépe než pevnou stravu a také samotný příjem je jednodušší. Proto může být smoothie výborná varianta jako poslední „jídlo“ před tréninkem nebo první regenerační složka po něm. Ale v čem je opravdový rozdíl mezi dobrým a výborným smoothie? To by mělo obsahovat vše, co organismus potřebuje a zároveň dobře chutnat.
Jan Zemaník – beskydský běžec a velký univerzál. Klidný a pekelně rychlý závodník má na svém kontě třeba Top10 na slavném závodě Giir di Mont, letošní 3. místo na Poludnica Run nebo vítězství na domácí Beskydské7. Tentokrát se rozpovídal o tom, jak se stravuje během závodního období, co má nejraději při dlouhých bězích, a prozradí i tajné tipy na regeneraci.
Nejdříve se výživa v souvislosti se sportem prakticky neřešila. Pak se přišlo na to, že má na výkonnost vliv a běžci se o ni začali zajímat. Informací ale bylo najednou tolik, že se v nich člověk těžko orientuje. Jak z toho ven? My nabízíme článek se základním a uceleným přehledem důležitých fyziologických pravidel a přínosů výživy využitelných pro zvýšení výkonnosti. A také projekt, který vám opravdu pomáhá sportovat lépe.
Je to stále dokola, řešíme, co jíst v zimě, co jíst v létě, co ráno a co večer. Chvílemi mám pocit, že jsme se všichni ztratili v přebytku informací, že jsme přestali používat intuici, prostě „selský rozum“. Možná než číst stále dokola, co je super, co funguje, co škodí, co je vážně průšvih, je lepší skočit ven, poslouchat vše kolem a především vlastní tělo.
Běžkyně, ultramaratonkyně, matematička a příznivce zdravých a hodnotných jídel. Tohle všechno (a mnohem více) charakterizuje Katku Kašparovou, která se tentokrát rozpovídala o tom, jak se stravuje přes léto a co ji pomáhá držet tělo a hlavu ve správné rovnováze.
Když sportujete, musíte i regenerovat. A dělat to správně. Jen tak se budete cítit fit i druhý den po náročném tréninku nebo závodě a hlavně – vaše výkonnost poroste. Ta se totiž nezlepšuje během zátěže, kdy naopak vaše tělo strádá, ale právě ve fázi regenerace, která je tak pro sportovce naprosto klíčová. Aby proběhla správně, musíte ale tělu dodat vše potřebné pro jeho rozvoj. Proto je třeba myslet v první řadě na správnou výživu.
Máš za sebou 32 km. Do cíle ti zbývá pouhá desítka. Svět kolem ale začíná být nějaký rozmazaný. Okolí téměř nevnímáš, křik fanoušků podél trati je jen vzdáleným šumem. Jediné, co rozeznáš mezi úzkostlivým úpěním svých rozbitých stehen a křečujících lýtek, jsou hlasy démonů ve tvé hlavě. Našeptávají ti: „Zastav, kámo, uleví se ti. Tuhle pakárnu nemáš šanci dokončit.“