Každý začátek je těžký. Pokud s běháním začínáte, měli byste dodržovat některé zásady, aby vás běhání nepřestalo bavit nebo abyste si nepřivodili úraz.
Každý sportovec, ať už rekreační nebo profesionál, si musí dávat pozor na svoji stravu. Připadá vám to zbytečné, když jste fit, netrpíte nadváhou a nepotřebujete trhat rekordy? Určitě ale znáte trávicí potíže při běhu nebo i při jiném sportu, bolesti břicha nebo pálení žáhy.
Běh má mnoho různých forem a je dobré alespoň některé vyzkoušet a poznat. Není nic horšího než upadnout do stereotypu a běhat stále stejným způsobem. Nejen že nás běhání přestane bavit, ale jednostranné zatěžování pohybového aparátu může vést ke zdravotním potížím.
Občas se někdo v mém okolí podiví, že se mi chce na závody, že mi nestačí „běhat si jen tak pro radost.“ Jenže je tu několik dobrých důvodů, proč se na závody přihlásit. Kromě lepších výkonů a následné radosti z nich jsou i další.
Není nic snazšího než zakoupit vybavení a začít běhat. Začínající běžci to ale mají v určitém ohledu těžší než kdysi, kdy byl problém sehnat (tenkrát se nekupovalo, ale shánělo) jakékoliv sportovní vybavení. Jeden až dva druhy sportovních bot, podobné to bylo s oblečením a čelovky v té době neexistovaly, šikovné české ručičky je vyráběly doma.
Chcete se sebou něco začít dělat? Rádi byste běhali, ale nevíte, jak začít? Nevíte, jak se vyznat v přehršli informací o běhání, které se na vás valí ze všech stran? Připravili jsme si pro vás pár rad do začátku.
Zlepšit fyzičku, zhubnout, odreagovat se. Každý začal běhat z jiného důvodu. Ale těžké začátky jsme museli překonat všichni. Tady je těch pět největších…
Lámete si hodiny hlavu nad problémem, který ne a ne vyřešit? Cítíte se zaseknutí na jednom místě, zavařili jste si všechny mozkové závity a už opravdu nevíte kam dál? Odpověď je prostá: běžte si zaběhat. Dokonce se říká „jít si vyčistit hlavu na čerstvý vzduch“, a vědecké výzkumy nedávno prokázali, že je na tom více pravdy, než se na první pohled zdá. Bylo dokázáno, že lidská mysl spojuje fyzický pohyb dopředu s budoucností. Zjednodušeně – běhání tedy nutí váš mozek myslet dopředu, což v něm může spustit kreativní procesy a obraz budoucnosti se tak může stát víc konzistentní a jasný. Vyzkoušejte to sami a následujte několik tipů jak vytřískat maximum ze spojení pohyb-mysl.
Běhání je dřina. Bolí to. A bolí to hodně. Oteklé klouby, svaly v jednom ohni, napnuté šlachy, krvavé puchýře – to vše k běhání a závodění patří. A nejednou jste si v cíli po uběhnutí pěti, deseti nebo dvaceti kilometrové závodní trati řekli „už nikdy více“. A možná jste si tu pauzu od tréninku opravdu na čas dali. Ovšem ten pocit vítězství, zadostiučinění a vlastní hrdosti, že jste to dokázali, je nepřekonatelný a nezapomenutelný. A i když tento sport někdy z hloubě duše nenávidíte, nedokážete ho navždy opustit. Zde je 5 základních tipů, jak ve vztahu s běháním setrvat a udělat z něj lásku na celý život.
Máte za sebou týdne či měsíce tréninku a tvrdé dřiny, a najednou je to tu – den závodu. Den, kdy chcete dokázat okolí, ale především sami sobě, že žádná kapka potu nepřišla nazmar.
Týdny tréninku jsou u konce. Den závodu se blíží a vy budete mít možnost ukázat, co ve vás je. Shrnuli jsme pro vás pár tipů, jak si závod skutečně užít.