Patříte mezi začínající běžce? Jiří Mašek, zkušený běžec a trenér v článku poradí, jak začít s během, abychom se nezruinovali ale zamilovali si ho. Jak bychom měli běhat, jak se stravoat a jak odpočívat?
Už jste si několikrát dali předsevzetí, že začnete běhat a vždycky jste toho záhy nechali? Ani vlastně nevíte proč, ale nikdy jste nezůstali u trénování, nikdy vás to vlastně nezačalo bavit. Zkuste to znovu, ale dodržujte přitom několik zásad.
Žádný učený z nebe nespadl. I když je běh nejpřirozenějším pohybem člověka, tak ani tady není na škodu se poučit z chyb ostatních. Nechte se tedy inspirovat 10 tipy a pravidly, na které byste při běhu neměli zapomenout.
Lidé si často hledají důvod, proč něco nemůžou udělat, s něčím novým začít či změnit. Zkuste si položit trošku jinou otázku: „Proč ne? Proč to nezkusit?“ Nehledejte zápory, ale klady. V následujících řádcích se dočtete hned několik důvodů, proč být aktivní. A jistě vymyslíte i spoustu dalších.
Pamatujete si ještě na svůj úplně první výběh? Naše čtenářka Katka se po přečtení knihy Born To Run rozhodla dát běhu šanci a podělit se s námi o svojí úplně první běžeckou výpravu.
Určitě se vybavíte stav, kdy zrovna objevíte nový běžecký závod. Téměř okamžitě vyhledáte na internetu jeho stránky. Samozřejmě vás zajímají propozice (hlavně výše startovného), ale hned na to kliknete na položku „trať“ nebo „mapa závodu“ či jak bývá označeno. Co vás po otevření mapy zajímá, co důležitého z nich vyčtete, na to se nyní podíváme blíže.
Spousta z nás, amatérských běžců a běžkyň, si mnohokrát položí otázku, co je pro mne lepší, trénovat samostatně nebo v nějaké organizované skupině či běžeckém spolku?
Běh je jeden ze sportů, který můžete začít dělat kdykoliv a hlavně také kdekoliv. Není potřeba být od mládí atlet, ale je potřeba mít chuť něco dělat a za začátku hlavně vůli. Pak už to jde samo a můžete být jedním z těch, co běhají po padesátce.
/SERIÁL PRO ZAČÁTEČNÍKY/ V životě jsou chvilky, kdy potřebujeme zvolnit, odpočinout si a přesně tak je to nastavené i v tom světě běžeckém. Občas je dobré upustit páru, jak se říká, a mezi běžci je tudíž vhodné zařadit do tréninku i regenerační běh.
/SERIÁL PRO ZAČÁTEČNÍKY/ Občas se nabízí otázka, proč vlastně běžci vytrvalci, kteří se připravují na půlmaraton či maraton, mají pravidelně zařazovat do tréninku i běžeckou abecedu? Procvičováním běžecké abecedy se totiž vylepšuje běžecký styl a ten zase ovlivňuje náš výsledný výkon.
/SERIÁL PRO ZAČÁTEČNÍKY/ V dalším pokračování o „běhání v kopcích“ si řekneme, jak správně běhat z kopce. V minulém díle jsme rozebrali a oblíbili si běh do kopce. Dnes se zaměříme na to, jak se co neefektivněji a zároveň nejbezpečněji dostat z vrcholku dolů.
/SERIÁL PRO ZAČÁTEČNÍKY/ V dnešním díle „běhání v kopcích“ si povíme konkrétně o tom, jak správně a hlavně efektivně zdolávat kopce. Ty jsou pro každého běžce určitě noční můrou, přitom stačí opravdu málo a stanou se vyhledávanou disciplínou a závody v kopcovitém terénu budou patřit mezi ty vaše nejoblíbenější.
/SERIÁL PRO ZAČÁTEČNÍKY/ Běh není pokaždé jen na rovinatém terénu, jak si někteří začínající běžci a běžkyně představují. Určitě je hezké běhat po rovině a přitom se moc nenamáhat. Když se ale rozhlédnete ve svém okolí, tak zjistíte, že vyloženě rovinatých úseků ve skutečnosti moc není.
Každý rok touto dobou řeším ten samý problém – je brzy tma a já se nedostanu běhat za světla. Každý rok tím trpím a ničí mě ty dlouhé noci a krátké dny. Letos jsem si řekla, že prostě přes zimu nepřijdu o formu a vymyslím jak trénovat po tmě.
Kolega „Snížák“ z redakce HYDRO magazínu se rozhodl, že si musí splnit svůj sen. Pokořit Beskydskou 7. Jak ho to napadlo, jak se připravuje a co všechno pro to už udělal? Pojďme ho společně sledovat.