Už nějaký ten čas běháte, máte za sebou desítku i půlmaraton a letos jste si dali za cíl, že si zaběhnete první maraton? Vypadá to, že je na trénink ještě spousta času a můžete se zatím oddávat zimním radovánkám (v lepším případě) nebo zimnímu lenošení (v horším případě).
Maratonu se ale ne nadarmo říká královská distance a na její přípravu je potřeba docela dost času. Pojďme se podívat, co můžete udělat teď v zimních měsících pro to, abyste na jaře zvládli maraton se ctí a byli s výsledkem spokojení.
Na podzim vás čeká vrchol sezony. A chcete na něm podat ten nejlepší možný výkon. Tak hurá do tréninku a úspěch se dostaví?!? Ne tak zhurta. Trénink určitě ano, ale ingrediencí, ze kterých se výkon hodný osobního rekordu skládá, je mnohem více.
Čeká vás maraton a chcete se připravit důkladně? Současnost nám poskytuje takový přístup k informacím, že naši předkové by nevycházeli z úžasu. A nejde jenom o informace všeobecné, ale i data o nás samých. Dnes máte možnost zajít na testy laktátové křivky, VO2 max nebo jiné, na které by se o generaci dřív dostali jen elitní atleti. Dozvíte se tak při jakých tempech a tepech bude vaše tělo fungovat na kýžené úrovni intenzity a podle toho můžete zvolit závodní i tréninkovou strategii. Jenže co když tato čísla sama o sobě říkají jen velmi málo?
Máte za sebou již závod na desítku i půlmaraton a chtěli byste se posunout ke královské distanci a zaběhnout si celý maraton? Ještě než se sezona silničních maratonů naplno rozběhne, přinášíme vám pár tipů, jak se na první maraton připravit tak, abyste ho zvládli ve zdraví, abyste si odnesli ze závodu pěkný zážitek a aby vás to namotivovalo k dalšímu zlepšování.
Maraton nemůžete běžet jen tak bez přípravy. Tréninkový plán, který jsme připravili, je určen začínajícím vytrvalostním běžcům, kteří se chystají na svůj první opravdu dlouhý závod.
Přípravy na nejkrásnější vytrvalecký závod jsou v plném proudu. Prague International Marathon, který je oceněn prestižní známkou kvality World Athletic Elite Label Road Race, znovu nabídne půvaby české metropole a nezapomenutelný zážitek. Jeden dárek má pořádající tým RunCzech pro závodníky připraven už nyní – všichni registrovaní běžci budou moci na 42 kilometrů dlouhou trať každý týden trénovat s olympioničkou Evou Vrabcovou Nývltovou!
Pro nás v redakci je zima období, kdy jde vše tak nějak víc ztuha. Kvůli namrzlému asfaltu na stezce nebo díky hlubokému sněhu na horách jsme o poznání pomalejší. Vychytat správné navrstvení oblečení, abychom nepřehřáli motor, ale zároveň nepromrzli, je taky velká alchymie. A ani přemluvit unavené tělo vyběhnout jen s čelovkou do tmy, není nic jednoduchého. Jenomže, až se jarní sezóna zeptá, argument „byla tma…“ nám bude k ničemu. Jak tedy poznám, že už je opravdu třeba začít trénovat…?
Uběhnout maraton je cíl řady běžců. Náročnost této distance nelze brát na lehkou váhu, a proto jde s plánem absolvovat maraton, ruku v ruce také dlouhodobá příprava – jak fyzická, tak i psychická. Blíží se však den D a řada běžců se mylně domnívá, že to, na co se v přípravě tolik nesoustředili, dotrénuje v posledních dnech před závodem. Opak je však pravdou. Jaké jsou tedy obecné rady na poslední týden před maratonem?
Letošní závodní sezóna je v plném proudu. Mnozí z vás už máte za sebou několik závodů a plánujete se zúčastnit ještě mnoha dalších. Víte ale, jak si v průběhu dlouhé závodní sezóny udržet skvělou formu a jak ji dokonce zvýšit?
Chtěli byste natrénovat na maraton, ale nevíte, jak si sami sestavit efektivně tréninkový plán? Připravili jsme si pro vás souhrn nejdůležitějších zásad a pravidel pro trénink na maraton.
Souhrn všeho důležitého o tréninku, stravě, motivaci, regeneraci a výbavě, co je pro úspěšné zvládnutí půlmaratonu a maratonu potřeba!
Chtěli byste natrénovat na maraton, ale nevíte, jak si sami sestavit efektivně tréninkový plán? Připravili jsme si pro vás souhrn nejdůležitějších zásad a pravidel pro trénink intervalů v rozhovoru s Šárkou Dýrovou Macháčkovou, mistryní ČR v maratonu z roku 2015.
Čtyřiačtyřicetiletá Lenka Kubková si svou maratonskou závislost začala pěstovat ve třiatřiceti letech. Coby amatérka stihla za jedenáct let odběhnout devatenáct maratonů na všech kontinentech světa (kromě Antarktidy) a jako první Češka získala diplom World Marathon Majors. Jak se k maratonským běhům dostala, jak svůj koníček kombinuje s ostatními povinnostmi a co jí prozatímních jedenáct maratonských let dalo a vzalo?
Chtěli byste natrénovat na maraton, ale nevíte, jak si sami sestavit efektivně tréninkový plán? Připravili jsme si pro vás souhrn nejdůležitějších zásad a pravidel v rozhovoru s Šárkou Dýrovou Macháčkovou, mistryní ČR v maratonu z roku 2015.
Běháte už nějakou dobu a rádi byste si vyzkoušeli závody delší než 10 km? Ultramaratonec a trenér běhu Miloš Škorpil radí, jak se připravit na distance půlmaraton nebo maraton!