Letos jsme u Beskydské 7 svědky rozhodně nejvýraznější změny za celou její jedenáctiletou historii. V roce 2020 se tento 101 km dlouhý závod poběží jako časovka. To znamená, že každý jednotlivec nebo dvojice odstartují zvlášť, a to už od pátečních 12:30 až do 22:30. Tato změna je provedena kvůli zhoršené situaci v Moravskoslezském kraji ve spojení s šířením nového koronaviru. Kvůli stejných důvodů se taky přesouvá ceremoniál a vyhlášení vítězů na podzim (pokud to opatření umožní)
Horko takové, že se člověk začne potit, jen co pomyslí na sport a všední den. Odhadoval jsem účast zhruba deseti lidí. Možná patnácti. Ale čtyřicet nadšenců jsem opravdu nečekal. „Kdybych věděl, že dorazí tolik lidí, objednám fotografa…“ Říká mi Michal Dobiáš těsně před zahájením workshopu, který byl zaměřený na téma „seběhy“.
Jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších horských běžeckých závodů na Slovensku je bezpochyby Tatranská šelma. Tento horský běh se koná ve Vysokých Tatrách, kde se závodníci dostanou nad 2 000 m n. m. Jako první se zde běhal vertikál, při kterém závodníci nastoupají minimálně 1 000 výškových metrů. Po dvou letech se k tomuto specifickému závodu přidal také horský ultramaraton v délce 50 km.
Výhledy a kochačky, náročné technické úseky, rychlé seběhy, skvělá atmosféra, precizní organizace a trasy pro začínající trailrunnery i ostřílené ultra běžce, to je Grossglockner Ultra Trail! Jeden z největších trialových závodů v Rakousku s dlouhou tradicí se letos koná 26. ‑ 28. července se startem v Kaprunu.
V současné době se mezi běžci rozmáhá jeden ze skvělých doplňků, a to runningové hole, které jednak dokáží zefektivnit samotný běžecký trénink, ale také slouží jako skvělý pomocník v náročných terénech. Pojďte se dozvědět nejdůležitější informace o runningových holích.
Vysoká úroveň obecné vytrvalosti je základem pro budování běžecké výkonnosti. Její trénink by proto měl být součástí přípravy každého běžce nejen na počátku ročního tréninkového cyklu. Víte, jak vám pomalý trénink pomůže a jak co nejlépe zvýšit vaši obecnou vytrvalost?
Zdeněk Kříž, aktuálně nejlepší český ultra horský běžec vám poradí a odpoví na vaše dotazy týkající se tréninku, výživy a vybavení týkajících se běhání v horách.
V České republice se koná jen pár závodů, kde se dovoluje startovat ve dvojicích. Asi nejznámějším z nich je ADIDAS – CONTINENTAL BESKYDSKÁ SEDMIČKA, která se koná každoročně začátkem září a je velkým svátkem horského trekkingu a běhu.
Kilian Jornet je velmi drobný chlapík, který běhá jako natažený na klíček. Přes léto ultratraily, v zimě se z něj stává skialpinista udivující svojí vytrvalostí, nevyčerpatelnou fyzickou kondicí a optimismem. Jeho rady přijdou určitě vhod nejen pro začínající běžce, ale i pro zkušené matadory.
Klára Rampírová nám prozradila svou parťačku na letošní Beskydskou sedmičku i to, jak se na závod připravuje. Beskdyská sedmička je pro mnohé vrcholem sezony, stejně tak pro Kláru, která je v tomto závodě už zkušenou matadorkou.
Jistě jste si všichni přečetli o mém smělém plánu zkusit a dokončit Beskydskou 7, který jsem tady skrz redakci Světa Běhu zveřejnil před zhruba měsícem. Popsal jsem v něm svůj cíl a poprosil vás, zkušenější běžce, o rady, kterých se sešlo víc, než jsem čekal a za které všem děkuji.
Máte měsíc či dva před důležitým závodem a chtěli byste si svůj trénink něčím zpestřit? Potřebujete se zlepšit a nevíte jak? Pokud zrovna nežijete ve vysokých horách, pak máte dobrou příležitost zkusit jet na týden nebo dva trénovat do vyšší nadmořské výšky.