Rozběhali jste se na cestách kolem bydliště a přemýšlíte o přihlášce na první trailový závod nebo dokonce rovnou skyrace? Láká vás příroda a hory, ale uvažujete, jestli na to máte? Jak pozměnit trénink? Je běh v terénu nebezpečný, nebo je naopak dokonce zdravější? O tom všem si nyní řekneme pár vět.
Na podzim vás čeká vrchol sezony. A chcete na něm podat ten nejlepší možný výkon. Tak hurá do tréninku a úspěch se dostaví?!? Ne tak zhurta. Trénink určitě ano, ale ingrediencí, ze kterých se výkon hodný osobního rekordu skládá, je mnohem více.
Hledáte motivaci pro pokračování v běžeckém úsilí i v podzimní sezóně. Potřebujete nabrat sílu na podzimní krosy. Vyběhněte do terénu.
Tak se nám to blíží mílovými kroky a je přesně ta správná chvíle popřemýšlet nad tím, co všechno nezapomenout před vykročením na trať extrémního závodu.
Čeká vás maraton a chcete se připravit důkladně? Současnost nám poskytuje takový přístup k informacím, že naši předkové by nevycházeli z úžasu. A nejde jenom o informace všeobecné, ale i data o nás samých. Dnes máte možnost zajít na testy laktátové křivky, VO2 max nebo jiné, na které by se o generaci dřív dostali jen elitní atleti. Dozvíte se tak při jakých tempech a tepech bude vaše tělo fungovat na kýžené úrovni intenzity a podle toho můžete zvolit závodní i tréninkovou strategii. Jenže co když tato čísla sama o sobě říkají jen velmi málo?
Když skloubíte nadšení do běhání a trénink v beskydských horách, výsledky se dostaví. Potvrzuje to Barbora Macurova ze které entuziasmus z pohybu jen srší a která miluje dlouhé tréninky v horách. To přetavila v doposud největší úspěch kariéry a to stříbrnou medaili z loňského MS v horských bězích. V následujícím rozhovoru se dozvíte jak si ke sportu našla cestu, její přístup ke stravě nebo třeba typický tréninkový týden.
Dolomity jsou rájem turistů, lezců, ferratistů, cyklistů, lyžařů, skialpinistů a také běžců. Fantastická krajina s kulisami bílých velikánů dodává každému výběhu něco navíc. Nespočet možností běžeckých tras sleduje turistické i dálkové trasy. Radost z běhu si můžeme užít sami, s partou kamarádů nebo dokonce s celým startovním polem některého ze slavných běžeckých závodů.
Pro většinu běžeckých nadšenců není žádné roční období překážkou k běhání a náročné podmínky považují spíše za výzvu. Běhají ve vedru, v dešti, větru a v zimě také na sněhu. Jelikož sníh je konečně tady, máme pro vás několik tipů, jak se s běháním na sněhu co nejlépe vypořádat.
Marka Chrascinu a běhy do vrchu pojí posledních pár let silné pouto. Bodejť by ne! Jablunkovský patriot patří mezi nejlepší vrchaře v tuzemsku a v roce 2019 vybojoval bronz na MS v bězích do vrchu, čímž se katapultoval mezi světovou vrchařskou špičku. O tom, jak se k běhům do vrchu dostal a co obnáší příprava na vrcholné světové závody, o tom si budeme povídat s následujícím rozhovoru.
Je jednoduché běhat z kopce? Prostě běžíte naplno stejně jako lyžaři si užívají sjezd v plné rychlosti? Jako v ostatních sportech, i zde existuje několik rad, jak běhat lépe a efektivněji z kopce.
Pro milovníky hor, kteří jsou zároveň běžci, je běh v horách ideální kombinací. Náročný běh do kopce bývá odměněn nádherným výhledem z vrcholků. Běh v horách vás zcela jistě pohltí a málokdo s ním přestane. Nespornou výhodou proti vysokohorské turistice je vzdálenost, kterou je běžec schopen urazit. Trail, který natěžko turisté zdolávají 3 dny, může výkonnostní běžec přeběhnout za jeden dlouhý den!
Závodíte rádi v terénu? Ale nestíháte mezitím trénovat běh do kopce nebo z kopce? Pak jsou pro vás určitě dlouhé výběhy strašákem v průběhu závodu. Neexistuje žádný jednoduchý trik či kouzlo, jak být dobrý a rychlý. Jedinou možností je trénink.
Letošní závodní sezóna je v plném proudu. Mnozí z vás už máte za sebou několik závodů a plánujete se zúčastnit ještě mnoha dalších. Víte ale, jak si v průběhu dlouhé závodní sezóny udržet skvělou formu a jak ji dokonce zvýšit?
Čas do startu se blíží mílovými kroky. Nervozita stoupá a spousta závodníků přemýšlí, čím ještě svou formu vyšperkovat. V tréninku už toho moc nezmůžeme. Momentálně se dá výkonnost snáz pokazit než vylepšit. Kde je ještě prostor pro akci, je oblast výživy – jak ta každodenní, těsně před závodem, tak i v den závodu. A potom samozřejmě den závodu samotný – taktika logistika, odpočinek. Pojďme tedy tato témata naťuknout.